reklama
 

Parabeny v kosmetice: Proč si na ně dávat pozor?

Parabeny v kosmetice slouží jako konzervanty, které na jednu stranu zabraňují tomu, aby se v produktech množily škodlivé bakterie, ale na stranu druhou mohou naše zdraví taky ohrozit. Jak se v tom vyznat?

Foto: iStock

Ze všech stran nejspíš slyšíte o tom, že byste se parabenům měli vyhýbat. Tak jak to s nimi vlastně je? Přečtěte si, jaká je vůbec jejich funkce a proč si na ně dávat pozor. 

Parabeny jsou chemické látky, které se v kosmetice hojně používají a slouží jako konzervanty. Na etiketě je najdete pod označením E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným. Díky parabenům tak kosmetika déle vydrží. "V malém množství parabeny nejsou škodlivé, ale naneštěstí se nacházejí ve stále větším množství kosmetických produktů - výrobci s parabeny zrovna nešetří," říká doktor Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu Praha 7.

Zdravotní rizika

Kromě kosmetiky najdete parabeny dnes už i v některých druzích léčiv nebo potravin. "Hlavním rizikem pro lidské zdraví je přitom narušování přirozené hormonální rovnováhy. Existuje rovněž podezření, že tyto látky způsobují rakovinu (rozvoj rakoviny prsu) a u citlivých osob způsobují alergie a ekzémy. Nicméně upozorňuji na to, že pro tato tvrzení neexistují dostatečné studie," pokračuje doktor Miloš Kravciv.

V každém případě se ale jedná o chemii, která není tělu prospěšná, proto se snažte používat kosmetiku, kde nejsou parabeny ani další škodlivé látky (například sulfáty) přítomny. Ideální volbou je kosmetika na čistě přírodní bázi.

Přírodní kosmetika

Naštěstí už není problém přírodní kosmetiku sehnat, a to ve všech cenových kategoriích. Místo krémů na tvář a hydratačních masek na vlasy můžete taky třeba vyzkoušet přírodní oleje, které podpoří zdraví vlasů a pokožky a nezatíží je chemií.

Jediné, na co si musíte dávat u těchto přípravků pozor, je doba spotřeby. Jelikož neobsahují chemické konzervanty, rychleji se kazí. Přípravky nenechávejte na sluníčku a skladujte je na temném místě, ideálně tam, kde je trochu chládek. 

Červená barva, ženské prvky a odvaha. Inspirujte se u Amal Clooneyové | Video: Aktuálně.cz

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama