reklama

Padají vám vlasy? Zatočte s tím jednou provždy

Začal podzim a vaše vlasy začaly zase jako na povel vypadávat? Nebo vám snad dokonce padají po celý rok? Poradíme vám, jak s tím definitivně skoncovat.

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Začal podzim a vaše vlasy začaly zase jako na povel vypadávat? Nebo vám snad dokonce padají po celý rok? Poradíme vám, jak s tím definitivně skoncovat.

Podle kvality vlasů poznáte zdravotní stav celého organismu. Vlasy totiž umí signalizovat, že vám chybí důležité vitamíny a minerály, ale i to, v jaké psychické kondici se právě nacházíte.

Každé padání vlasů však ještě nemusí znamenat vážný problém. "Vlas žije v průměru tři roky. Po odumření zůstává vsazen do pokožky ještě devadesát dní a potom vypadne," vysvětluje vedoucí lékař GHO Clinic Praha Peter Hajduk. Zdravá pokožka ztrácí denně třicet až sto vlasů. Pokud vám jich padá víc, měli byste začít pátrat po příčině a odstranit ji.

Nejčastější příčiny

Kromě stresu mohou padání vlasů zapříčiňovat také hormonální výkyvy například v těhotenství a po porodu, případně v období menopauzy. Na vině může být také velký úbytek hmotnosti, poruchy štítné žlázy, špatný krevní oběh, případně dědičnost. Mužům vlasy nejčastěji padají kvůli dědičné citlivosti na testosteron.

Padání vlasů si však můžete způsobit i špatným zacházením s vaším účesem, například česání příliš drsným hřebenem, nebo častým používáním pevných gumiček s kovovým spojem. Vůbec nejčastější příčinou padání vlasů je však nedostatek železa a dalších důležitých látek.

Co s tím?

1) První pomoc

Možná se vám to nebude líbit, ale nejúčinnějším pomocníkem proti padání vlasů jsou tabletky. Zkusit můžete například přípravek Bioderma Nodé Oral, který seženete za 409 Kč v lékárně. Obsahuje hořčík, který zabraňuje vypadávání vlasů, ale také vitamíny B5, B6 a B8, které stimulují růst, a ještě řeřichu a kopřivu, které dodávají lesk.

Opravdu účinné, a také o něco levnější jsou tabletky Biosil obsahující vitamín H a také křemík, který kromě vašich vlasů ozdraví i nehty. K dostání za 60 Kč.

2) Zdravá strava

Naštěstí se nemusíte spoléhat jen na chemii, účinné látky můžete přijímat i z potravy. Ta by měla být vyvážená a měla by obsahovat nejen vitamíny, ale hlavně křemík, zinek, vápník, fosfor a železo.

Určitě se tedy nevyhýbejte masu - od hovězího až po rybí. Jezte hodně ovoce (i se slupkou), zeleniny a také luštěnin. Nezapomeňte ani na mléčné výrobky, velmi dobře poslouží i mák.

3) Správná péče

Pokud jsou vaše vlasy suché, lámavé nebo se jim třepí konečky, jsou náchylnější k vypadávání. Jednou týdně jim tedy dopřejte hydratační masku, na konečky si pořiďte výživný olejíček. Umělohmotný kartáč vyměňte za ten s přírodními štětinami - je šetrnější.

Svůj účes si také nechávejte pravidelně zastřihnout - i přesto, že si vlasy necháváte narůst. Zbavíte se poškozených konců a vaší kštici se uleví. Samozřejmě existují i speciální šampony a další přípravky proti vypadávání vlasů a opravdu mohou pomoci, ovšem nespoléhejte se jen na ně, berte je spíš jako pečující doplněk.

Bleskově.cz: Hrůzné i úžasné - 34 nejšílenějších účesů slavných!

A ať už jde o kosmetiku, nebo tabletky, nejdůležitější je důsledné a pravidelné užívání. Výsledky se totiž mohou dostavit až po několika týdnech.

Pokud by tihle běžně dostupní pomocníci nezabrali, rozhodně to nevzdávejte a vyhledejte lékaře. Příčina by totiž mohla být mnohem závažnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Malá prsa, velký zadek, krátké nohy: Naučte se oblékat

Tajemství a původ podprsenek: Odhalte ho s námi

Pozor na zákeřné "kamarádky": Zlikvidujte je!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama