reklama

Nesnášenlivost lepku: Opravdový problém, nebo módní diagnóza?

Šíří se to jako lavina. Lidé nejedí lepek. Většina z nich tvrdí, že má zdravotní problémy, hodně z nich se samozvaně označuje v podstatě za celiaky. Proč stojí lepek tak moc v popředí zájmu?

Foto: Shutterstock

"Jede" v tom Victoria Beckham, Lady Gaga, Geri Halliwell, herci Ryan Phillipe, Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson, Goldie Hawn, Miley Cyrus, modelka Miranda Kerr, bývalý americký prezident Bill Clinton, spousta českých známých osobností i obyčejných smrtelníků.

Opravdu má lidstvo tak zásadní zdravotní problém s trávením lepku, nebo si lidé chtějí držet štíhlou linii, tak si naordinovali bezlepkovou dietu coby životní styl? Jde o civilizační nemoc, nebo o způsob, jak se cítit lépe a vypadat svěže?

Lepkové embargo

Lepek neboli gluten je rostlinná bílkovina složená z gliadinu a gluteninu na povrchu obilných zrn pšenice, ječmene, žita a ovsa (s výjimkou bezlepkového ovsa). V některých případech vyvolává autoimunitní onemocnění tenkého střeva (celiakii) nebo alergii. Nesnášenlivostí lepku nebo alergií na něj trpí v ČR přibližně 100 tisíc obyvatel, diagnostikovanou a léčenou ji však má jen zhruba 40 tisíc.

Projevy celiakie

Nesnášenlivost lepku (celiakie) je autoimunitní onemocnění, při němž se tvoří protilátky vůči některým enzymům a bílkovinám obsaženým v lepku, což vede k poškozování sliznice tenkého střeva a zmenšování jeho absorpční plochy, takže omezuje vstřebávání důležitých vitamínů a minerálních látek, například vápníku a železa.

"Nemoc se projevuje zažívacími potížemi (průjmem, nadýmáním, bolestmi břicha, zvracením), únavou, depresí, snížením plodnosti, zvýšeným rizikem potratů, u dětí neprospíváním a poruchami růstu, afty, kazivějšími zuby, vyšším rizikem zlomenin, vypadáváním vlasů, chudokrevností. Celiakie je nevyléčitelná, ale při dodržování bezlepkové diety dochází k obnově tenkého střeva už po několika týdnech a je možné vést plnohodnotný život," říká Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

Bez lepku více energie

"Citlivost na lepek v podobě příznaků celiakie bez poškozování střev u sebe pozoruje čím dál více lidí, aniž by jim byla celiakie diagnostikována, což vede k rozvoji nového trendu: bezlepkové stravy (nikoli diety, ta je pro nemocné). Podle zastánců bezlepkové stravy jim po vynechání lepku přibyla energie, kterou tělo dosud využívalo na náročné trávení lepku, zbavili se nadýmání a shodili přebytečná kila. Velmi často se k projevům spojeným s trávením přidává také zlepšení stavu pleti a pokožky," vysvětluje Monika Bartolomějová.

Lepek číhá všude

Lepek není jen součástí jídla, ale najdeme ho také v kosmetice (rtěnky), lécích, potravinových doplňcích, vitamínech, v zubních pastách nebo modelovacích hmotách pro děti. Protože se však nejedná o potraviny, nemusí být přítomnost lepku označena. Běžně se moukou poprašují dokonce i žvýkačky. Je dobré vědět, že bezlepková strava automaticky neznamená stravu zdravější (různá aditiva jsou v lepkových i bezlepkových potravinách).

Pokud nejste celiak, což byste jistě na základě fyzických projevů poznali, můžete na čas bezlepkovou stravu zkusit. Strávíte delší čas u regálů v obchodě, v restauracích, ve kterých se bezlepkové stravě nevěnují, budete mít trochu problém s nabídkou menu, nicméně nějakou změnu určitě pocítíte. Jedno je jisté, gurmánům a hedonistům vstup jen na vlastní nebezpečí.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama