reklama

Nejoblíbenější sport Čechů? Běh ani fotbal to není

Jak je možné, že fitness porazilo oblíbenou jízdu na kole i běh?

Foto: Isifa/Thinkstock

Mysleli jste si, že jsme národem, který nejradši jezdí na kole a začíná ve velkém běhat? Měli jste pravdu, ale ještě častější je pro Čechy návštěva tělocvičny. Alespoň to vyplývá z ankety Sport roku 2014, kterou podporuje iniciativa Česko se hýbe.

V té na plné čáře zvítězily individuální sporty. Vůbec nejčastěji se tedy věnujeme fitness, a pokud byste tipovali, že posilování je hlavně záležitostí mužů, jste na omylu. Pokud bychom totiž výsledky rozdělili podle pohlaví, zjistíme, že u mužů je fitness až na třetím místě, zatímco u žen jasně vede – jako nejoblíbenější sport ho uvedlo 51 procent z nich.

Muži prý mají raději cyklistiku, na druhém místě běh. U žen se tyto dva sporty umístily na druhém a třetím místě. Skupinové sporty se do první pětky vešly jen u mužů, přičemž jde zcela nepřekvapivě o fotbal. Stejně jako ženy mají rádi ještě plavání, ženy místo fotbalu preferují chůzi. 

Záleží na věku

"Výběr aktivit se liší zejména podle věku a pohlaví. Zatímco v mládí jsou silně zastoupené kolektivní sporty, s rostoucím věkem Češi sportují spíše individuálně. Jsou vyznavači fitness a vášniví cyklisté, ale mají rádi i další sporty. Běhají, plavou, sledují hokej a fotbal," vyjmenovává Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který chce projektem Česko se hýbe zlepšit životní styl české populace. V jeho rámci má totiž veřejnost začátkem října možnost navštívit sportoviště v celé ČR zdarma.

Čtěte také: Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Fitness je nicméně nejčastěji provozovanou aktivitou ve věkové kategorii od 12 do 40 let. U lidí starších 40 let je patrný příklon ke klidnějším aktivitám a vedle nejpopulárnější cyklistiky a fitness se na předních místech objevují plavání, turistika a chůze.

Fitness není jen posilovna

Jasné prvenství fitness je ale evidentně dané tím, že si pod tím označením nemůžeme představit jen klasickou posilovnu a posilovací stroje. Ve skutečnosti totiž kromě toho označuje velké množství aktivit jako je aerobik, jóga, spinning a podobně. 

Vysvětluje to i fakt, že stále přibývají nové typy těchto aktivit jako třeba hot jóga, zumba a podobně, a většina z nich je zaměřená na ženy. Muži si většinou opravdu vystačí jen s posilovnou, hrstka z nich pak v rámci skupiny fitness chodí třeba na jógu.

Možná vás překvapí, že 80 procent dotázaných sportuje alespoň dvakrát týdně, třetina dokonce čtyřikrát nebo víckrát. Pokud tedy v průzkumu odpovídali pravdivě.

Je to moc drahé?

Ti, co nesportují, nebo by chtěli sportovat častěji, uvádějí jako důvod nedostatek času, financí, ale také to, že nemají s kým chodit cvičit.

Z ankety dále vyplývá, že Češi by chtěli vyzkoušet golf, ale je pro ně příliš drahý. Na sportovištích v průměru každý měsíc utratí 475 korun a za sportovní vybavení každý rok zaplatí přibližně 6 500 korun. Příliš drahé nám prý připadá i lyžování a jachting.

Kromě golfu pak Čechy lákají ještě bojové sporty, a ženy by si rády někdy vyzkoušely nějaké taneční lekce, zatímco muži by chtěli hrát hokej, ne ho jen sledovat v televizi.

Poznali jste se ve výsledcích této ankety? Jakému sportu se věnujete nejraději a jak často sportujete? A opravdu byste si chtěli zkusit nějaký bojový sport?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec povislým pažím: Jak na to?

Zkroťte svoje chutě: Zjistěte, co vám tělo naznačuje

Chcete zadek snů za 30 dní? Stačí dřepy

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama