reklama

Nejdůležitější prvek pro krásu? Obyčejná voda

Zdravá pleť dokáže zadržet asi třetinu celkových zásob vody v našem těle. Jde o vlhkost, která se přenáší z buňky do buňky inteligentním distribučním systémem pokožky. Pokud ten správně pracuje, je naše pleť napjatá, růžová a hladká.

Foto: iStock

Jenomže nežijeme ideálně a každým okamžikem vodu ztrácíme. V běžném životě jde o velké množství, které se vytratí z naší kůže, stačí jen, že dýcháme a mluvíme. Škodí nám stres, nezdravé vlivy z prostředí, jako je příliš mnoho slunce, příliš málo spánku nebo nezdravé stravovací návyky.

Hydratace pokožky

"Správnou" vodu do pokožky přivádějí oběhový a lymfatický systém, a to do spodní vrstvy kůže, do dermis. Ve vodním hospodaření naší kůže je tahle vrstva nejdůležitější, je opravdovou zásobárnou pro hydrataci naší pokožky. Tam je uloženo až sedmdesát procent vody a odtud proniká do vrchních vrstev pokožky - epidermis. Je jen na nás, kolik vody z kůže necháme uniknout. Jakou přehradu proti ztrátám životadárné tekutiny si vybudujeme. K tomu nám pomůže správná hydratující kosmetika.

Prvním krokem ke zdravé pleti je silnější a lépe podporovaná hydratační bariéra, kterou vytvářejí lipidy - tukové buňky, přirozeně zastoupené v kůži. Tato ochranná vrstva má dvě funkce. Jednak pomáhá kůži udržet si vlhkost, zajišťuje, že voda neunikne ven, a potom funguje jako první obranná linie proti agresorům z vnějšího prostředí. V případě, že je v pořádku tato část pokožky, může se udržet vnitřní vlhkost. Ta dodává pokožce atraktivní zdravý a pružný vzhled. Pokud tělo postrádá vodu, kůže se vysuší a začne být drsná.

Zelená minerálním vodám

U hydratování lidského těla jde o to, jak zabránit únikům vody a jak vodu správně doplnit. Ztrátám se nevyhneme, a proto bychom měli doplňovat od dvou a půl litrů vody denně. Můžeme je uhradit všemi druhy nápojů obsahujících vodu. Minerálními vodami, ovocnými džusy, nealkoholickými nápoji, ale nejlépe však čistou vodou. Vše, co potřebujeme, je vypít postupně osm sklenic vody denně. Vynechat bychom měli nápoje, které odvodňují. "Pokud chceme, aby hydratace pleti byla účinná, je nejlepší jí dodávat 'vodu' zvenku, a to formou minerálních vod. Jednotlivé minerály zvyšují účinnost a aktivují samotné kožní buňky," vysvětluje doktorka Yvonne Bergerová.

Letní "zavodnění"

Čím pomáhá kosmetika k hydrataci pleti? Důležitá je hlavně proto, že zamezí ztrátám vody a pomáhá k jejímu posílení - tím, že vrací nezbytnou rovnováhu. "V kosmetické péči právě frčí rostlinné oleje, ale ty pleť jen promastí," upozorňuje doktorka Ivonne Bergerová. Lepší je zvolit speciální hydratační krémy, které mají nastavený poměr vody v nich obsažené. "S oleji lze péči o suchou pleť kombinovat, ale samy na to nestačí," říká.

V létě používejte k péči o normální typ pleti raději lehké fluidy, aby se pleť nedusila v horkém počasí a netvořily se pupínky. "Mírně suchou pleť udržujte s fluidy na den a intenzivnějšími a hutnějšími přípravky na noc," radí doktorka Bergerová. Dobré je vědět, že hodně suchá pleť nemá problémy s mastnějšími krémy ani v létě. Séra mají jemnější texturu, která se snadno absorbuje, obvykle obsahují vyšší podíl aktivních látek a v kombinaci s kvalitním krémem zesilují péči o pleť. "Krém svou povahou nemůže sérum nahradit, ale současně sérum nemůže nahradit krém. Ideální je používat oba přípravky," dodává doktorka Bergerová.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama