reklama

První supermodelka na světě, stárnoucí Twiggy v 71 letech drží krok s dobou

Lesley Lawsonová, rozená Hornbyová, alias Twiggy byla v 60. letech módní ikonou, která zasáhla svět. Její chlapecká postava a velké oči s řasami mrkací panenky nastolily nový ideál krásy na dlouhé roky a stala se první supermodelkou na světě. A nezahálí ani dnes, módním značkám pomáhá s návrhy a nedávno si založila svůj podcast. Známá ikona 19. září oslaví 71. narozeniny.

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

"Co má tohle znamenat?" šuškalo se, když v 60. letech štíhlou Britku Lesley Hornbyovou alias Twiggy poprvé vyfotili na obálku módního časopisu. Mladá dívka tehdy nastolila trend štíhlých modelek, který vládne dodnes.

Používat přezdívku, která v angličtině znamená proutek, jí na začátku kariéry poradil Nigel Daves alias Justin de Villeneuve, kadeřník a fotograf, který hubenou vysokou dívku objevil v patnácti letech.

Dcera tesaře a továrnice z londýnského předměstí si totiž tehdy našla brigádu v kadeřnickém salonu. Vážila 41 kilo a měřila metr sedmdesát. "Byla jsem kost a kůže. Rodiče se mnou chodili k lékaři, jestli nejsem nemocná, ale ten prohlásil, že jsem jako rybička, jenom trochu kostnatá," glosovala to později Lawsonová, jak zní její současné příjmení. Celý svět ji ale zná především pod přezdívkou Twiggy. 

Éra vyzáblých modelek, kterou Twiggy nastolila, vládla přehlídkovým molům mnoho let. Přinesla však také řadu problémů do života mladých dívek, které se snaží zhubnout na co nejmenší velikost. Hubené modelky v současnosti čelí velké kritice z řad odborné i laické veřejnosti. Twiggy však nedávno pro britský deník The Guardian uvedla, že éra štíhlých žen v módním světě pravděpodobně nikdy neskončí. 

Štíhlost do módy patří 

"Nemyslím si, že špička módního světa se navždy oprostí od štíhlosti, ale některé značky již začaly využívat všechny možné velikosti a siluety, což by měly dělat i nadále," tvrdí sedmdesátiletá Lawsonová.

Fotky Twiggy z roku 1966 obletěly svět a kostnatá dívka se po kariéře modelky vrhla do showbyznysu. "Přece nebudu věšákem na šaty až do smrti," řekla si po čtyřleté kariéře v modelingu a vrhla se na natáčení filmů, divadlo a zpěv. 

Vydala několik desek ve stylu pop, rock i country. Role ve filmu Kena Russella s názvem The Boyfriend (1971) jí vynesla dva Zlaté glóby. V 90. letech měla vlastní pořady v britských televizích BBC a ITV. A z její autobiografie z roku 1998 se stal bestseller.

Vloni, u příležitosti svých 70. narozenin, obdržela od britské královny Alžběty II. šlechtický titul. 

Módní návrhářka i moderátorka podcastu

Do důchodu se ale Lawsonová rozhodně nechystá. Již před lety se zapojila do ochrany zvířat, například do kampaně proti kachním farmám, a založila nadaci na pomoc zanedbaným psům.

Ve svých šedesáti letech se vrhla na módní návrhářství a vytvořila řadu oblečení pro obchody Littlewoods či Marks & Spencer. Také je možné si pořídit její vlastní řadu kosmetických přípravků. A přestože je již pětinásobnou babičkou, podnikavost ji stále neopustila. 

Pandemie koronaviru a karanténa ji přivedly na nápad s vlastním podcastem s názvem Tea With Twiggy (Čaj s Twiggy), ve kterém zpovídá řadu známých osobností.

Interview jsou nejen o kariéře, ale také jejich dětství a současných aktivitách. "Ve zprávách je tolik hrozných příběhů, chtěla jsem pozvat lidi, kteří jsou vtipní a mohou vyprávět pěkné příběhy," řekla britskému listu. 

Lesley Lawsonová momentálně žije se svým druhým manželem, hercem Leighem Lawsonem, v Londýně. A o svém životě dává vědět pravidelně na svém instagramovém účtu. 

Jakmile se situace kolem covid-19 v Británii uvolní, ráda by se vrátila k natáčení nového hudebního alba. Během pandemie podle svých slov spoustu času věnuje šití a pletení, stejně jako když byla dospívající dívkou. A je něco, co by na svém mladším já změnila? "Většinu času jsem si všechno užívala, nedívám se zpět s tím, že bych něco změnila," řekla britskému deníku. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama