reklama

Manuál pro všechny typy pleti: Jak pracovat s denním krémem?

Víte, podle čeho si vybrat ten správný krém, péči i make-up tak, abyste dostatečně opečovala svou pokožku a zároveň nevypadala jako maska?

Foto: iStock

Věděli jste například, že denní krém bychom měli nanášet minimálně dvacet minut předtím, než budeme aplikovat make-up? 

K čemu je denní krém?

"Denním krémem dodáváme pleti hydratační a výživné látky, které ji během dne udržují vláčnou a chrání ji před vnějšími vlivy. U mastnější pokožky a mladších ročníků převažuje potřeba pleť hydratovat, s věkem se však pleť stává citlivější a sušší a potřebuje dodávat i výživné látky. Vždycky záleží na typu pleti, věku a individuální citlivosti pokožky. Některé přípravky poskytují i ochranný faktor SPF o hodnotě 15," říká Katarína Třísková z Medicom Clinic.

Aknózní, mastná pleť

Pro pleť s akné mohou být prospěšné přípravky s kyselinou mléčnou, která je přirozená hydratační látka. Reguluje tvorbu mazu, působí antibakteriálně a keratolyticky. Podobně pak působí i kyselina salicylová. Ovocné kyseliny léčí mírnější akné, hodí se k vyhlazení pleti a zlepšují její celkový vzhled. Na den je užíváme v nižších koncentracích. "U aknózní pleti je dobré pupínky zakrýt pigmentovanou krémpastou s klotrimoxazolem (antibakteriální látka), která se používá jako korekční make-up. V lékárně se prodává pod názvem Aknecolor," doporučuje Katarína Třísková.

Suchá pleť

Suché pleti děláte vyloženě medvědí službu obyčejnou vodou, vysušuje se pak ještě víc. Proto potřebuje mastnější přípravky, klidně i ve formě olejů (ty můžete zvolit v případě pleťových sér). Je vhodné pleti nabízet přípravky bez konzervantů a parabenů, s obsahem vitamínů A a E. Co se týče make-upů, samozřejmě i v tomto případě jsou ideální ty hydratující, s příměsí olejů (Revlon, Giorgio Armani, Bobbi Brown, L'Oréal, Nars). U suché pleti pečlivě vybírejte pamatující báze a zapomeňte zcela na pudry.

Citlivá se sklonem k červenání a tvorbě krupičky

Citlivé pleti vadí kdeco: špatný výběr kosmetiky, klimatizace, kouř z cigaret, vítr, voda, mráz. Když není v pohodě, rudne, štípe, pne, vytváří se na ní malé otoky nebo krupička. Je třeba o ni pečovat opravdu jako v hedvábných rukavičkách. Kosmetika určená pro citlivou pleť by už vůbec neměla obsahovat množství alkoholu, konzervačních látek a parfemaci. Kosmetické přípravky by naopak měly obsahovat látky, které pomáhají obnovit vrchní vrstvy pokožky a udržovat optimální obsah tuků a vody uvnitř v pleti.

Citlivá pleti vyžaduje komplet přírodní péči (například Nobilis Tilia, Mylo, Havlíkova přírodní apotéka, Bioaroma, Juice Beauty a tak dále). Nepočítejte s gomáží nebo dokonce peelingem, kůži by to způsobilo spíše trauma. Make-upy volte také v přírodním složení s vysoce hydratačními účinky. Citlivé pokožce mohou stačit tónovací, BB nebo CC krémy na sjednocení pleti, protože ačkoliv jsou s ní těžkosti v podobě přecitlivělých reakcí, zase má tu výhodu, že na první pohled působí hezky, bez nerovností.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama