reklama

Trápí vás jizvy po akné? Zredukujte je jednoduše a navždy

Není vám "-náct", a přesto vás trápí akné. A nejen na obličeji. Nemusíte bojovat s komplexy, stačí si přečíst náš článek a objednat se na konzultaci k dermatologovi, který se léčbou jizev zabývá.

Foto: Shutterstock

Na všechno kolem jizev po akné jsem se ptala Lenky Faltové, korektivní dermatoložky z kliniky LaserPlastic.

Jakými způsoby se dají odstranit jizvy po akné?

Jizvy nelze nikdy odstranit, pouze zlepšit jejich vzhled a strukturu.

Jak fungují (na jakém principu) jednotlivé možnosti léčby?

Druh zákroku závisí na typu jizvy, na jejím stáří, na typu pleti, lokalitě a množství jizev. Pokud jsou jizvičky čerstvé, červenavé, mělké, často k jejich výraznému zlepšení stačí biostimulační laser, popřípadě kombinace chemického peelingu s biostimulací. Zákroky se musí samozřejmě opakovat.

Chemický peeling slouží k jemnému sloupnutí horní vrstvy kůže, k barevnému sjednocení, ke stimulaci tvorby kolagenu v dolních vrstvách kůže a biostimulace aktivuje hojivé procesy. Pokud jsou jizvy naopak pigmentované, můžeme je ošetřit alexandritovým laserem či ruby laserem, které odstraní nadměrnou pigmentaci, popřípadě místo ošetřit IPL (intenzivním pulzním světlem), které umí lehce korigovat pigment i zarudnutí současně.

V případě, že jsou jizvy vpadlé, je nutný razantnější zákrok, používá se nejčastěji CO2 frakční laser, popřípadě plazmový přístroj Portrait, eventuálně erbiový laser. Při těchto zákrocích, se vytvoří poměrně výrazné strupy, které přetrvávají jeden až dva týdny. Kůže vyžaduje speciální ošetřování a je nutná následná ochrana proti slunci zhruba tři měsíce. Dochází k výraznějšímu sloupnutí horní vrstvy kůže, k  významnému prohřátí hlubších vrstev a jizvy se "zaplní" z okolní zdravé tkáně.
Z méně razantních ošetření, pak přichází v úvahu ošetření frakční či jehličkovou radiofrekvencí, v tomto případě se musí zákroky několikrát po sobě opakovat, ale rekonvalescence je podstatně rychlejší.

Co s propadlými jizvami?

Propadlé jizvy můžeme též vyplňovat kyselinou hyaluronovou, či provádět různé varianty mezoterapie. Ty aktivují díky traumatu tvorbu kolagenu a kyselina hyaluronová přitahuje vodu, kůže je tudíž hydratovanější, napjatá. V případě vystouplých sytě červených jizev je ošetřování nejproblematičtější, většinou se kombinuje aplikace kortikoidního přípravku přímo do jizvy a ošetření cévním laserem, který zmenšuje cévní zásobení jizvy. Zákroky jsou vícečetné.

Dají se zlepšit všechny typy jizev?

Efekt zákroků je individuální, obecně platí, že u novějších jizev máme větší šanci na zlepšení.

Jsou zákroky, které nejsou pro některou kůži vhodné?

Zákroky CO2 frakčním laserem či portraitem nejsou vhodné u lidí s vyššími fototypy a u pacientek, které mají sklon k tvorbě nadměrných pigmentací, dále u osob s aktivním zánětlivým onemocněním, u osob, které nejsou schopné dodržovat pozákrokovou péči či nemají možnost vyvarovat se slunečního záření. Dále u pacientů, kteří mají sklon ke keloidním jizvám, léčí se s autoimunitním onemocněním, mají těžkou cukrovku. Radiofrekvence není vhodná u pacientů s kardiostimulátorem. Gravidita a kojení jsou relativní kontraindikace, postup je nutno zvážit individuálně.

Kombinují se způsoby ošetření?

Velice často se kombinují různé typy laserových ošetření s ošetřením radiofrekvencí, peelingy a biostimulací.

V jakém ročním období je vhodné jizvy ošetřovat a proč?

Pokud provádíme zákroky, při kterých dochází k narušení povrchu kůže, je vždy nutná ochrana před sluncem, proto je vhodné období od podzimu do jara.

Jaká je vhodná péče po zákrocích?

Péče po zákroku se odvíjí od typu zákroku, používají se většinou speciální léčivé krémy, silikonové náplasti a podobně. Nutná je fotoprotekce!!!

Jak dlouho samotná léčba trvá?

Léčba většinou trvá několik měsíců, ale i několik let.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama