reklama

Laserová operace očí aneb Jak se zbavit brýlí i čoček

Zjistěte o této operaci co nejvíce, třeba to, která operace je pro vás nejvhodnější, nebo zda ji vůbec můžete podstoupit.

Foto: Profimedia.cz

Nosit brýle, hledat brýle, ztrácet brýle, kupovat nové drahé brýle, myslet na to, že si před spaním (a to v jakémkoli stavu) musíte vyndat čočky, jinak to oči pěkně odskáčou…

Pokud tohle všechno dobře znáte a už vám to začíná vadit, může se pro vás stát vysvobozením laserová operace očí. Zjistěte o této operaci co nejvíce, třeba to, která operace je pro vás nejvhodnější, nebo zda ji vůbec můžete podstoupit.

Metoda laserové technologie se stala v posledních letech velmi oblíbenou pro svoje nesporné výhody a tento trend v léčbě pokračuje i nadále. Počet zájemců o tuto bezbolestnou a rychlou metodu neustále stoupá.

Jak lze určit vhodnost a nevhodnost operace?

Všeobecně platí, že operace se může podstoupit až poté, co se zrakové vady ustálí. V praxi to znamená to, že se vám například již nemění velikost dioptrií. Dolní věková hranice pro operaci je v Čechách osmnáct let, přičemž by se oční vada neměla měnit minimálně jeden rok. Vývoj očních vad se však plnoletostí ve většině případů nezastaví. Horní věková hranice pro vhodnost laserové operace očí není pevná. Vždy záleží na celkovém stavu oka. Jelikož je vývoj zrakové vady takto individuální, je velice důležité předoperační vyšetření.

Lékaři také zřejmě nedoporučí zákrok, pokud na předoperačním vyšetření odhalí příliš tenkou rohovku. Podstata nejběžnější laserové operace totiž spočívá v tom, že se rohovka lehce zbrousí. V tomto případě by byla operace riziková. I pro takové případy je (ovšem dražší) řešení v podobě voperování umělé čočky. Dále zákrok nemusí být vhodný pro ty, kteří trpí tzv. keratokonem, což je vyklenutá rohovka.

Možné zákroky v závislosti na oční vadě

PRK (Photo Refractive Keratectomy) - excimerovým laserem je poměrně nová léčebná metoda. Její podstatou je odstranění několik tisícin milimetrů silné vrstvy rohovky pomocí laserového paprsku řízeného počítačem. Výsledkem je změna zakřivení rohovky.
Při krátkozrakosti PRK zakřivení snižuje, při dalekozrakosti zvyšuje a při astigmatismu mění zakřivení tak, aby se světelné paprsky sbíhaly v místě nejostřejšího vidění a umožnily vznik ostrého vidění.

Laserový Chirurgický výkon excimerovým laserem je jemný a přesný. Při vyšší krátkozrakosti, která je spojena s astigmatizmem, není možné chybu jedním výkonem úplně odstranit. V těchto případech se doporučuje zvolit pro odstranění refrakčních vad techniku LASIK (excimer laserová automatizovaná lamelární keratotomie), eventuálně LASEK.

Exkluzivně: Špičková laserová operace očí se slevou 31 %!

LASEK je zákrok používaný ke korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatizmu. Je to relativně nová metoda, která kombinuje výhody metody LASIK a metody PRK. Jeho velkou výhodou je to, že se jedná o neinvazivní zákrok bez řezu do rohovkového tkaniva a tedy o zákrok technicky jednodušší. Používá se především u lidí, jejichž rohovka je příliš tenká, nebo příliš plochá.

Vyšetření před zákrokem

Vstupní vyšetření je nejdůležitějším zdrojem informací pro lékaře posuzujícího zdraví vašeho oka a vhodnost zákroku a způsob odstranění oční vady. Stejně tak pro chirurga, který bude zákrok provádět. Proto je kvalita a rozsah údajů získaných při předoperačním vyšetření tak důležitá.

Od základních údajů o zrakové ostrosti a nitroočním tlaku, přes parametry předního segmentu oka (rohovka, duhovka, čočka) a prověření skutečné velikosti vady až po podrobný popis a prozkoumání tzv. zadního segmentu oka (sítnice, sklivec). Pro vyšetření prvních dvou zmíněných oblastí není třeba oko tzv. rozkapávat - nakapat kapky rozšiřující zornici. Ale pro vyšetření sítnice a odhalení skutečné výše dioptrické vady je potřeba oko nejen "rozkapat", ale i navodit stav, kdy dojde k "ochrnutí" svalstva zabezpečujícího zaostřování, tzv. cykloplegie. Stav sítnice je pro posouzení vhodnosti k laserové operaci jedním ze zásadních kritérií.

Jak probíhá samotný zákrok?

Léčba je ambulantní, klient tedy po zákroku odchází v doprovodu domů.
Zákrok je bezbolestný a probíhá v lokální anestezii. Povrch oka je dokonale znecitlivěný anestetickými kapkami. Doba aplikace laserové energie je obvykle kratší než jedna minuta a celá operace LASEK jednoho oka trvá okolo pěti minut. Paprsky Excimer laseru díky své vlnové délce neprochází rohovkou a nijak tak neovlivňují tkanivo uvnitř oka. Strukturální integrita oka tak zůstává plně zachována.

Po operaci

Oko se zakryje krycí kontaktní čočkou, která je odstraněna při kontrolním vyšetření. Za 2 až 3 hodiny po zákroku se objeví zvýšené slzení a bolest operovaného oka, někdy i otok víčka. Jedná se o běžné jevy, které se v průběhu dvou následujících dnů ztratí. Návrat vidění je docela rychlý. Během jednoho až dvou dnů začíná klient vidět jasně s minimem rušivých momentů.

Pooperační kontroly jsou 4. den po zákroku, 1 měsíc po zákroku a potom měsíčně až do půl roku po zákroku. Úspěšnost zákroku je do značné míry závislá i na tom, jak přesně a pečlivě se bude klient řídit pokyny lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Najděte konečně správnou řasenku a naučte se ji nanášet

Předělejte svoje tělo: Co se dá změnit a za kolik?

Krém proti celulitidě: Připravíte ho za 5 minut a doma


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama