reklama

Přírodní kosmetika a testování na zvířatech: Etické produkty na vlasy, pleť i tělo

V poslední době se lidé začínají víc a víc zajímat o to, co jí, co pijí, co si na sebe oblečou, ale i o to, čím se namažou. Pokud se z takového přístupu nestane 'otročina', je určité dobré popřemýšlet, čím naše tělo 'krmíme'.

Foto: Thinkstock

A to jak v pravém slova smyslu, tak i v tom přeneseném. Pojďme se podívat na přednosti přírodní kosmetiky a představit si pár značek, které využijete od hlavy až k patě. Vybrala jsem pro vás buď nové značky na trhu nebo ty, které mám sama léty osvědčené.

Občas všech těch 'eko-bio-fairtrade-lokálních' věcí bývá kolem až moc. Nejezdím na stylovém kole s kloboukem na hlavě na farmářské trhy, ale zkombinuju potraviny z malého krámku s těmi z kvalitními z Billy, nefotím si své biobezlepkové dezerty na Instagram, a když už něco upeču, tak se snažím,  aby to  bylo dobré, poctivé a přirozeně i  zdravé, ale takhle jsem byla vedena rodiči. Raději si dám obyčejnou čokoládu ze supermarketu než tu faitrade s 80% kakaových bobů, která by sice měla nadchnout všechny, ale  já mám po ní chuť na Nutellu.

Kosmetiky jsem za svůj život soukromě i pracovně vyzkoušela haldy, a došla jsem k závěru, že méně je více. A že přírodní kosmetika mnohdy opravdu dokáže udělat s kůží  zázraky.  Jako ekzematikovi a alergikovi 'odkojeného' léky a kortikoidy se mi často  stávalo, že si na přírodní kosmetiku hůř zvykalo, protože si už vytvořilo návyk na tu více či méně chemicky propracovanou, nicméně když se aklimatizovalo na kosmetiku bez parabenů, silikonů a konzervačních látek, zaplesalo, hojilo se  a bylo to na ní vidět. Ale samozřejmě, všeho s mírou, i já mám mnoho svých  favoritů mezi klasicky parfumérskými bestsellery a notoricky známou, běžně dostupnou dekorativní kosmetikou.

Všechno jde do oběhového systému

Kůže má pozoruhodnou schopnost absorbovat všechny produkty, kterými se namažeme, navoníme, umyjeme do krevního řečiště. Až 60% ingrediencí z produktů, které použijeme se nám touto formou dostane do organizmu.

Bylo zjištěno, že v šedesáti letech svého života máme v sobě  'nasbíráno' až čtrnáct kilo různých ingrediencí. Samozřejmě nejen těch bezvadných a neškodných.

Všímejte si kožních reakcí

Mnoho kožních problémů může vymizet právě  díky změně v péči o pleť. Mnohdy  právě kontaktní dermatitida, podráždění, ekzémy, alergické reakce mohou souviset právě s používáním přílišné 'syntetiky'. Skutečně přírodní kosmetika je vyráběná z přírodních rostlinných složek a měl aby obsahovat přírodní základ a přírodní výtažky.

Základem této kosmetiky by měl být rostlinný olej získaný lisováním zastudena, který se nám krásně dostane pod kůži. Na rozdíl od derivátů ropy, ze které se vyrábí běžně dostupná kosmetika, a které ulpívají  jen na povrchu kůže. U přírodní kosmetiky se používá jako emulgátor včelí vosk nebo glycerín a konzervuje se alkoholem, aloe verou, vitamínem E či jinými přírodními přísadami. Veškeré 'ovonění' by mělo pocházet z přírodních silic.

Na trhu už je opravdu velká řada úžasných značek, stačí si jen vybrat tu, která vám osobně svědčí. Já jsem pro vás dnes  v produktových tipech vybrala značky bez silikonů, parabenů, konzervačních látek, netestované na zvířatech s mnoha certifikáty. Dvě jsou české, jedna dánská, krétská a britská. A všechny patří mezi špičky ve svém oboru. 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama