reklama

Kokosová voda: Hubnoucí zázrak nebo jen módní trend?

Určitě už jste také narazili na plechovky s čistou kokosovou vodou, o níž se tvrdí, že je výborná pro zdraví a že skvěle pomůže s hubnutím. Opravdu to tak je?

Foto: Isifa/Thinkstock

Určitě už jste také narazili na nový trend, nebo mu dokonce i podlehli: Plechovky nebo láhve s čistou kokosovou vodou, o níž se tvrdí, že je výborná pro vaše zdraví a že skvěle pomůže s hubnutím. Opravdu to tak je? Pojďme se na tenhle zázrak podívat trochu zblízka.

Nejprve si pojďme ujasnit, co se kokosovou vodou vlastně myslí. Přestože na naší fotografii i na většině obalů je obrázek zralého hnědého kokosu, kokosová voda se získává ještě ze zeleného a nezralého plodu. V něm ještě není žádná bílá dužina, ale až jeden litr tekutiny. Nezaměňujte ji však s kokosovým mlékem - to se vyrábí z bílé dužiny a narozdíl od vody obsahuje tuk.

Žádný tuk, cholesterol ani chemie

A to je také hlavní výhoda tohoto trendy nápoje: Je chuťově sladký (možná dokonce až moc), ale přitom neobsahuje žádný tuk ani cholesterol jako například mléko, ale přitom je stejně výživná. A neobsahuje ani chemii jako barviva nebo umělá sladidla, proto je dobrou alternativou ke klasickým limonádám s příchutí.

Voda přímo z kokosu je údajně dokonce ještě čistší než voda z pramene a je přirozeně sterilní. Dostává se do kokosu dlouhou cestou skrze vlákno, čímž se filtruje.

Sportovci ji milují

Z výše zmíněného vám asi už došlo, že kokosová voda velmi rychle dodá tělu energii, a proto si ji profesionální sportovci nemohou vynachválit. Aby také ne, ve srovnání s běžnými izotonickými nápoji plnými chemie je dokonale čistá a také dokáže tělo udržet lépe hydratované než obyčejná voda. Obsahuje navíc spoustu přínosných látek, které vašemu tělu skutečně prospívají.

Jednou z nich je například kyselina laurová, kterou byste našli i v mateřském mléce, a která chrání před viry a infekcemi. Obsahuje také důležité minerály jako je vápník, hořčík, železo nebo zinek. Hodně se v souvislosti s kokosovou vodou mluví také o jejích enzymech, které "nakopnou" metabolismus a urychlují trávení. Z toho se potom usuzuje, že může pomoci při hubnutí.

Čtěte také: Přestala jíst sladké a pít kolu. Zhubla 44 kg za 5 měsíců

Našlo by se ještě několik zajímavých výhod, které by vás na pití kokosové vody mohly navnadit. Například působí jako přírodní afrodiziakum. Obsahuje také celkem vysoké množství hormonu kinetin, který podporuje regeneraci, a tak zpomaluje stárnutí.

Stovky let se používá i na takové zdravotní potíže, jako jsou jsou střevní infekce, průjem a zvracení, ledvinové kameny, proti horečkám. Spousta žen si ji pochvaluje proto, že jim prý pomohla snížit nevolnost během těhotenství.

Kde je háček?

Tohle všechno zní skvěle, jenže do téhle chvíle byla řeč o kokosové vodě přímo z kokosu, která je samozřejmě nepasterovaná. "Většina toho, co najdete v obchodech, je pasterovné, nebo ještě hůře z koncentrátu," vysvětluje Petr Novák z fitplan.cz.

"Je to pořád skvělý způsob, jak hydratovat tělo a dostat do něj větší množství minerálů, ale bohužel pasterovaná kokosová voda už je o spousty dalších důležitých látek ochuzena," dodává a dále upozorňuje, že aby kokosová voda hydratovala opravdu dostatečně, musíte jí vypít velké množství, což zase znamená větší přísun kalorií. Obvykle je to 46 kcal na jednu sklenici.

Verdikt?

Kokosová voda má jistě spoustu výhod, ale ocení je především vrcholoví sportovci. Pokud ji budete popíjet jen tak po celý den v domnění, že zkrásníte a zhubnete, pravděpodobně do sebe jen dostanete zbytečně moc kalorií. V takovém případě je tedy mnohem lepší obyčejná voda a tu kokosovou si dejte opravdu jen při cvičení.

Ideální je samozřejmě ta přímo z kokosu, ale k ní se v našich končinách dostanete jen těžko. V obchodě proto vybírejte takovou, která není doslazovaná a nemá žádnou příchuť.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nejčastějších chyb, které děláme v zimní péči o pleť

Dnešní muži o sebe pečují stejně jako ženy. Možná víc

Právě teď: Vyčistěte si tělo, zlepšíte si imunitu

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama