reklama

Jarní péče o pleť: Kdy používat peelingy a kdy masky?

Čistit a odličovat pleť se už snad stalo naší každodenní rutinou. Učíme se pracovat s peelingy. Kdy bychom ale měly používat masky?

Foto: iStock

Pro začátek je tady malé "opáčko" z lekce čištění a odličování pleti: Ranní péči o pleť často odbýváme s tím, že přes noc přece pokožka nebyla nalíčená, takže intenzivnější čištění si dopřáváme spíše večer…

"To je ale chyba, protože pleť ve spánku intenzivně regeneruje a ráno potřebuje také vyčistit. Stačí třeba hydrofilní olej, kterým nečistoty šetrně omyjeme, nebo vlažná voda a po ní dočištění pleťovou vodou," popisuje kosmetička Helena Machová.

Vyměňte hutné krémy za lehčí emulze

Po ranním očištění pak následuje denní krém nebo pěstící olej, záleží na typu pleti i na ročním období. V létě jsou vhodnější lehčí emulze či gely, v zimě naopak hutnější krémy či rostlinné oleje (ať už jednodruhové či směsi). Zapomenout nesmíme ani na ochrannou funkci - ať už proti škodlivým vlivům vnějšího prostředí (prach, smog), tak i příslušnou UV ochranu. Zejména UVA záření má totiž podstatný vliv na předčasné stárnutí kožních buněk.

Pleť nikdy nedrhněte!

Večer je nutné pleť nejprve důkladně odlíčit a vyčistit. Slouží k tomu opět například odličovací mléka, hydrofilní oleje, různé balzámy či pleťové vody. Platí, že pleť je čistá až ve chvíli, kdy je vatový tamponek zcela čistý. "Často se stává, že ženy si vystačí s umytím obličeje vodou a nějakým odličovacím balzámem, který použijí s vodou jako mýdlo, obličej jen zběžně namydlí a omyjí, poté pleť osuší, vezmou dva tři tamponky s pleťovou vodou a tím mají hotovo.

Ovšem pro skutečně čistou pleť je nutné čistit opravdu důkladně, ať už s vodou nebo pleťovou vodou, zároveň ale šetrně. Pleť bychom neměli drhnout silou, ale spíše jemně masírovat. Zejména kolem očí, kde je kůže velmi tenká a citlivá, je nutné být opravdu velmi opatrná, protože nešetrným zacházením si zbytečně zaděláváme na vrásky," doporučuje Helena Machová.

Chvála maskování

Alespoň jednou do týdne bychom měli své pleti dopřát pleťovou masku. Opět platí - výběr záleží na typu pleti a věku. Masky se nanášejí na vyčištěnou pleť a po použití je vhodné dodat ještě denní krém či gel nebo zkrátka to, na co jsme zvyklí. Výhodné a příjemné jsou masky ve formě krémů, které nemusíte z obličeje smývat, prostě se jen tak vsáknou a tečka. Zkuste se také alespoň jeden den v týdnu nelíčit, dodat pleti jen výživu, hydrataci a ochranu, aby si odpočinula.

S peelingy opatrně

K týdenním rituálům patří také peeling. Ten slouží k odstranění odumřelých buněk na povrchu pokožky a používá se nejen na obličej, ale i celé tělo. S peelingem bychom ale měli zacházet velmi opatrně. U velmi citlivé pokožky a u té s červenými žilkami bychom se měli peelingu vyhnout; naopak bychom měli upřednostnit péči pomocí pleťových masek. U silnějšího akné se poraďte s kosmetičkou. Pokud už po peelingu saháte, volte ten, který je jemný, s drobnými částečkami, a pleť s ním jen mírně masírujte, rozhodně ji opět nedrhněte.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama