reklama

Rady od letušky: Jak vypadat skvěle a odpočatě po dlouhém letu?

Jak se i pod dlouhém letu cítit svěže a upraveně? Inspirujte se rady letušky se sedmnáctiletou praxí.

Foto: Thinkstock

Létání má velké plus. Dokáže nás rychle dostat z místa na místo. Dlouhodobé lety mohou ale být i zátěží pro organismus. Může se stát, že po dvanáctihodinovém letu se nebudeme cítit ani vypadat svěže tak, jak bychom si přáli.

Podle Emila Delibasheva z British Arways je největším problémem cestování letadlem s ohledem na lidský organismus nízký tlak v kabině a s tím spojená velmi nízká vlhkost vzduchu, dále omezený prostor a rychlé střídání časových pásem, při delších letech období dne a noci.

To způsobuje zvýšenou únavu, dehydrataci celého organismu a tedy i pokožky. Existují však jednoduché postupy, jak tyto nepříjemné projevy dálkového létání omezit. Jak tomu zabránit poradila Marika Vystydová, letuška se sedmnáctiletou praxí, která díky svojí práci obletěla svět několikrát.

1) Cestujte raději nenalíčená 

Obecně se doporučuje cestovat odlíčená nebo jen s lehkým make-upem. Nic totiž neprospěje pleti během letu více, než když je pokožka čistá a díky použití hydratačního krému vláčná.

"Pro zajištění dostatečné hydratace aplikujte hydratační krém na tvář co tři hodiny. Zvláštní pozornost věnujte zejména jemné kůžičce pod očima, která bývá během letu nejvíce namáhaná - použijte oční krém nebo speciální sérum, které unavenou citlivou pokožku nejlépe regeneruje,“ radí zkušená letuška. 

Pokud se ale přece jenom rozhodnete letět nalíčená, dbejte na kvalitní make-up. Ten má totiž delší trvanlivost, vhodnější složení a je odolnější vůči vnějším podmínkám. I když si během letu zdřímnete, nedojde k rozmazání. V každém případě věnujte pozornost podkladovému krému. Proto aby byla pokožka svěží i po několikahodinovém letu, je nutné pleť řádně hydratovat a chránit před suchým prostředím. Doporučují se i speciální kosmetické produkty určené přímo k cestování letadlem. Ty jsou běžně k dostání. 

2) Speciální péči věnujte rtům

Nejvíc ze všeho zřejmě trpí rty, už jen proto, že během letu často pijeme a mimoděk si je olizujeme. V kombinaci se suchým a stále proudícím vzduchem mají pak vlhké rty tendenci vysychat a praskat. Proto mějte vždy po ruce balzám na rty a aplikujte ho ještě před vstupem do letadla.

3) Suché ruce

Příjemné pocitu nepřidají ani suché ruce a v důsledku nízkého tlaku a suchého vzduchu trpí i nehty a nehtová lůžka - mají tendenci se lámat a tvoří se záděry. Proto stejně jako balzám na rty by ve vašem příručním zavazadle neměl chybět krém na ruce.

4) Oteklé nohy

 Pokud se chystáte v letadle chvíli prospat, což se při dlouhém letu doporučuje, zkuste si před ulehnutím sundat boty a promazat si nohy. Nejen, že jim ulevíte a chodidla nebudou mít tendenci tak rychle otékat, ale zároveň i zjemníte jejich pokožku. Pokud si pak nasadíte stahovací ponožky, věřte, že se vaše nohy budou mít skoro jako po pedikúře.

5) Suché oči

Zvlhčovat oči pomocí kapek se doporučuje všem, nejenom těm, kteří nosí kontaktní čočky. Předejte tak nepříjemnému škrábání a zčervenání. I oči totiž během dlouhého letu bojují s nepříjemným suchým vzduchem, který se někdy přirovnává ke vzduchu na Sahaře. Už jen tento fakt přispívá k silné únavě, kterou při dlouhém letu pociťujeme. Pokud jde o již zmíněné kontaktní čočky, uděláme nejlépe, pokud je z očí sundáme a použijeme brýle.

6) Dodržujte pitný režim

Pro celkovou pohodu je dobré, abyste během letu vypily co největší množství vody. Zamezíte dehydrataci. Nedoporučuje se káva a ani alkoholické nápoje, které přispívají k ještě větší dehydrataci. Pokud neodoláte a kávu si přeci jenom dáte, vypijte o to víc čisté a neperlivé vody. Dostatečná hydratace vám rovněž pomůže úspěšně bojovat s pásmovou nemocí.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama