reklama

Hydratace, pitný režim i detox: Jak v létě postavit pleť na nohy?

Je sice ještě léto, ale i tak je dobré vytvořit pleti už teď takové podmínky, aby nabrala energii.

Foto: Thinkstock

Slunce dokáže dodat tělu i duši moře energie, nicméně pro pleť už je v dnešní době trochu zabiják. Letní opalování, nebo dokonce spálení kůže přivodí nejen bolest, ale především problémy: pokožka dostává zabrat, vysušuje se, rychleji stárne, na což by měly myslet všechny ženy, které se vydatně opalují. 

Dermatologové už dnes neradi ve svém slovníku vůbec slovo opalování používají. Nahradili ho slovním spojením "ochrana před sluncem" a tím bychom se rozhodně měly řídit. Takže kromě správné pleťové péče a ochrany před sluncem, jak naši pleť pořádně "nakopnout" i v těchto měsících? Čištěním a odličováním, pořádnou péčí, ochranou před sluníčkem, pitným režimem, změnou stravovacích návyků, peelingem a maskami. A taky kloboukem a slunečními brýlemi. Ale pojďme to vzít postupně.

Čištění a odličování

Tomuto tématu jsme věnovali už dost prostoru, nicméně opakování je matkou moudrosti, takže první zásada: odličování a čištění pleti jsou dvě různé věci. I v případě, že se nelíčíte, musíte si ráno i večer pleť vyčistit. Je to, jako byste si za celý den neumyla ruce nebo jakoukoliv jinou část těla. Na obličej by také neměla přijít kohoutková voda, ale spíš ta micerální, termální, případně květová pleťová (ta se hodí pro všechny a za všech okolností, včetně osvěžení pleti během dne). 

V případě odličování je potřeba zbavit pleť všech nečistot, které se na ní usazovaly během dne, a zbytků make-upu. Podle typu pleti můžete použít mléko, tonikum, micelární vodu nebo hydrofilní mycí oleje). Čisticí mléko a tonikum tvoří účinnou dvojici pro čištění pleti. Mléko většinou vyhovuje ženám s normální až smíšenou pletí, micelární voda zase ženám s pletí dehydrovanou a citlivou. A pozor, micelární voda kromě odličování napomáhá regeneraci kůže a pečlivě pleť hýčká. A to především díky složení s hodnotou pH 5,5. Tato hodnota odpovídá fyziologickým hodnotám pH pokožky, díky čemuž micelární voda neporušuje ochrannou bariéru pleti. 

Velkou pozornost a jemnou péči věnujte odličování očí a péči o ně. Vše, co děláte kolem očí, dělejte velmi jemně a pomalu, žádné tření oka vatovým tamponem. 

Hydratace pleti

V létě stačí používat lehčí textury krémů. A samozřejmě ty s ochranným UV faktorem (pozor na výběr make-upu, i ten by měl obsahovat UV faktor). Zvýšenou pozornost věnujte očnímu okolí, dekoltu (nezapomeňte, že na dekoltu je nejrychleji poznat stárnutí kůže) a rtům. Kůže okolo očí vyžaduje šetrný způsob nanášení krémů vklepáváním. Pro vysušené a popraskané rty jsou ideálním pomocníkem balzámy s včelím voskem, mateří kašičkou, jojobovým nebo olivovým olejem. V rámci domácí péče můžete na rty vyzkoušet zábal z medu (díky antiseptickým složkám med bojuje také proti oparům, ošetřuje poškozené koutky a urychluje hojení). V případě, že se vám v létě koutky objeví, naordinujte si zinkovou mast a B komplex forte v tabletách. Z vlastní zkušenosti také doporučuji právě v tomto čase začít užívat jako doplněk stravy zinek a selen, právě pro lepší kondici pleti, vlasů i nehtů.

Tekutiny zevnitř

Samozřejmě, když jsou vedra, nemusíme se do pití vody ani nutit. Jenže kvůli správnému fungování organismu, ledvinám, ale i pěkné a zdravé pokožce musíme pít i v momentech, kdy žádnou žízeň nepociťujeme. Průběžně během dne. Léto nás taky tak nějak samo vybízí k jiné skladbě potravy, což opět naše tělo jenom kvituje. Vyhoďte na nějakou dobu bílý cukr, laktózu a lepek a uvidíte po čtrnácti dnech, jak se vám nejen prozáří pleť.

Omezte tuky, sůl a konzervanty a zařaďte více ovoce a zeleniny (brokolice, květák, rukola, česnek, cibule, avokádo, hlíva ústřičná, červená řepa, zelí), rostlinné bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, ale také klíčky, řasy, bylinky, a když už, tak žitné pečivo. Nezapomeňte, že detoxikace není hladovka, takže rozhodně nesnižujte příjem energie. Je možné, že první dny detoxikace se vám pleť naopak zhorší pod vlivem vnitřního čištění organismu. Neklesejte však na mysli, brzy uvidíte výsledky, na které netrpělivě čekáte.

Zamaskovat se

Jednou týdně naší pleti pomůže lehký peeling (podle typu pleti) a hlavně maska. Necháme stranou všechny ty čisticí, okysličující, rozjasňující, vypínací masky a podobně, ale půjdeme spíš po těch hydratačních a revitalizujících. Je jich k dostání opravdu mnoho, stačí zajít do lékáren, sítí parfumerií Douglas, Marionnaud, Fann či Sephora, nebo do obchodů s přírodní kosmetikou.

A koneckonců, takové okurkovo-jogurtové, medovo-jogurtové nebo tvarohovo-banánové masky si zvládnete udělat samy doma. Vitamínovou bombou je maska z pomeranče (4 lžíce tvarohu, šťáva z půlky pomeranče, dužina z pomeranče a lžíce medu). Kdy si masku udělat a jak dlouho ji nechat působit? Masku nanášíme zásadně na vyčištěnou a odlíčenou pleť. Pak tvář přestříkáme termální nebo květovou vodou a naneseme masku, samozřejmě mimo očí (na ně si dáme masku přímo pro ně vytvořenou, která se dá také koupit v parfumeriích). Necháme všechno působit 15 - 30 minut. Masku odstraníme vlažnou vodou a na obličej pak naneseme opět květovou vodu a pak slabou vrstvu krému.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama