reklama

Jak rychle zestárne vaše pleť? Zjistěte, jaký máte typ

Proces stárnutí je u každého nezastavitelný. Stárne naše tělo, mění se náš vzhled. U každého jsou projevy stárnutí jinak viditelné. Jak je to možné?

Foto: Thinkstock

Stárnutí pleti (a celého těla) ovlivňuje hned několik faktorů. Na prvním místě stojí samozřejmě genetika, dále také zdravotní stav, hormonální změny a nakonec životní styl. Co se týče právě stylu života, vzhled pleti ovlivňují i takové 'maličkosti', kterými jsou pitný režim, kouření, pobyt na slunci, zatížení toxiny nebo celková životospráva.

Základem péče o pleť je tak stále prevence. "I když je naše pleť ve dvaceti letech v podstatě na vrcholu, je potřeba o ni již v tomto věku pečovat pomocí kvalitní kosmetiky, která zahrnuje dostatečnou hydrataci, výživu a hlavně UV ochranu. Vyplatí se také pleť dvakrát denně čistit," radí magistra Petra Řehořková, zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, s tím, že každý by měl myslet také na správnou životosprávu. Základem je i péče profesionála, který zhodnotí stav pokožky a poradí, jak se o ni nejlépe starat.

Jak stárne moje pleť?

Dokonalý elixír mládí ještě vynalezen nebyl, a proto všichni stárneme. Rozdíl je pak nejen v počtu a vzhledu vrásek, ale také v rychlosti samotného procesu stárnutí. Odborníci tak rozdělují lidi do pěti základních typů stárnutí. „Projevy stárnutí jsou nejčastěji vidět hlavně na obličeji a na krku," vysvětluje odbornice. V každé nastávající dekádě pak naše stárnutí ovlivňují jiné procesy. Kolem třicátého roku probíhají u žen první hormonální změny (hlavně v těhotenství), o deset let později se mění struktura pleti, v padesátce se objevuje extrémní vysušování a nakonec kolem šedesátého roku života ztrácí pleť v oblasti obličeje na objemu, čímž vypadá mnohem starší.

Najdete svůj typ stárnutí

1) Typ – Unavený obličej

Jak poznáte, že vám tento typ stárnutí může hrozit? Většinou se objevuje u žen se štíhlou postavou, jejichž pokožka je suchá nebo normální. Barvu pleti mají však mdlou až šedavou a svalový tonus je oslabený. Jak ho poznáte? Pro unavený obličej jsou typické výrazné nasolabiální rýhy a pokleslé koutky úst. S věkem se snižuje pružnost měkkých tkání obličeje a krku a charakteristická je i otokovost tkání. "Právě pro tento typ pleti je důležité dodávat jí pružnost a výživu. Zvláště v rizikových oblastech," radí Petra Řehořková z Petra Clinic.

2) Typ – Drobně vrásčitý

Ženy s tímto typem pleti mají velmi suchou a ztenčenou pokožku pleti, dále také slabou tukovou vrstvu. Dalším poznávacím znamením je náchylnost k podráždění a zarudnutí, někdy také náchylnost ke kuperóze. Drobně vrásčitý typ pleti, jak už sám název vypovídá, se projevuje výraznými a četnými vráskami po celém obličeji. Většinou jde o dlouhé a hluboké vějířky kolem očí a drobné vrásky kolem rtů. Stejně jako na pleti se intenzivně projevují vrásky také na krku. Mnohdy mají ale ženy s tímto typem zachovalé kontury obličeje. "Vhodné tak je pravidelné laserové ošetření, které dokáže vypnout pokožku, zvyšuje tvorbu kolagenu, odstraňuje červené žilky, pigmentové skvrny, bojuje i proti některým onemocněním pleti jako bradavice, růžovka a pododobně, a zároveň pleť zbavuje těchto drobných vrásek," vysvětluje odbornice.

3) Typ – Senilní deformace

Ženy mívající tento typ pleti jsou náchylné k otokům, mají výraznou podkožní vrstvu tuku a výrazně snížený svalový tonus. Jejich pokožka může být jak suchá, tak mastná i normální. Stárnutí se projevuje deformací měkkých tkání na obličeji a krku, nadbytkem kůže v oblasti víček, nevýraznými konturami obličeje a povislými tvářemi a dvojitou bradou. Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhavějších částí našeho těla. Navíc jsou neustále vystavena nepříznivým vnějším vlivům a jsou neustále v pohybu. Právě zde se projeví náš věk dříve než jinde. Operací očních víček, tzv. blepharoplastikou, se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí.

U tohoto zákroku nejsou v popředí jen estetické důvody, ale u některých lidí je možné jím předcházet i problémům se zrakem. "Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Ve chvíli, kdy se objeví i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy," dodává primář plastické chirurgie, doktor Hubert Topinka. Vliv na pokles očních víček a tvorbu uvolněné kůže má převážně věk. Tyto problémy se objeví většinou kolem čtyřiicátého a padesátého roku, ale nejsou výjimkou ani třicetiletí pacienti. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl.

4) Typ – Kombinovaný

Tento typ stárnutí je charakteristický speciálně pro ženy, které trápí častý jo-jo efekt. Tedy časté a náhlé úbytky váhy a následné tloustnutí. Objevuje se také u kuřáků. "Nejčastěji se tento typ pleti projevuje kombinací snížené pružnosti a četnými vráskami na obličeji i krku. Někdy se mohou na pleti objevit i drobné deformace," vyjmenovává dermatoložka Samková. K tomu se dále přidružuje i snížení svalového tonu a další příznaky stárnutí.

5) Typ – Svalový

U nás jej příliš často nevídáme, protože tento typ stárnutí pleti je charakteristický převážně pro Asiaty, u kterých jsou výrazně vyvinuté obličejové svaly a málo podkožního tuku. Jejich pokožka je tak pevná a většinou normální nebo mastná. "Velkou výhodou Asiatů a lidí s tímto typem pleti je pomalé tempo stárnutí jejich obličejové pleti. Až do stáří si zachovávají ovál a kontury obličeje. Mají rovnou a hladkou pleť na tvářích. Jediných příznakem stáří jsou u nich výrazné nosoretní rýhy, pokles koutků rtů a vrásčitost horního a spodního víčka," říká závěrem dermatoložka.

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama