reklama

Změny teplot ničí pleť. Jak se o pokožku správně starat v zimě?

Nejen celé tělo, ale i pokožka potřebuje přes zimu tu nejlepší a poněkud hutnější výživu. Na co nezapomenout a čeho se právě v tomto ročním období vyvarovat?

Foto: Shutterstock

Studené a mrazivé zimní období a náhlé střídání teplot při přechodu z vnitřního vytopeného do venkovního chladného prostředí a naopak přináší pro naši pleť značnou zátěž. Stává se sušší, má větší sklon k červenání a tvorbě rozšířených žilek. Proto je vhodné lehčí hydratační krémy vyměnit za prostředky mastnější a výživnější.

Myslet na prevenci

"Ani v zimním období nesmíme zapomínat na UV záření a používat krémy s ochrannými UV filtry (SPF minimálně 15). Vhodnou ochranu pro pleť poskytuje také kvalitní make-up. Konkrétní kosmetické přípravky volíme vždy podle typu pleti.
Kromě obličeje jsou rozmarům počasí vystaveny také naše ruce, kromě výživných krémů jim velice prospěje nošení rukavic. Následky nedostatečné péče o pleť – rozšířené žilky i pigmentace lze sice v současné době úspěšně řešit lasery či IPL, ale prevence jejich vzniku se nám jistě vyplatí," říká dermatoložka z Laserového centra Anděl, Gréta Wohlová.

Pleť nevysušovat

Stejně jako vlasy i naše pleť je v zimě choulostivější a vyžaduje se od ní každodenní plné nasazení. Co se týče kosmetické péče, vyměňte lehčí krémy za hutnější, mastnější a výživnější, přece jen je třeba ochránit kůži před mrazivým počasím a přetopenou místností zároveň. Výběr krémů samozřejmě závisí na typu pleti, citlivosti a věku. Na noc zařaďte noční krémy, ale i séra, která pleť dovyživí a zregenerují, můžete přidat i olejíčky, těch není nikdy dost.

V zimě rozhodně nezapomínejte na hydratační a vyživující pleťové masky.
Ty si můžete vytvořit jak z domácích zdrojů, tak je koupit v lékárnách, drogeriích nebo parfumériích. Make-upy by neměly obsahovat pudr, protože ten pokožku zase vysuší a o to v zimě naše pokožka rozhodně nestojí. Nezapomínejte na péči o rty, tam je totiž kůže – spolu s očním okolím – nejtenčí a nejcitlivější. Není vybavena žádnými mazovými žlázami, tudíž naši pravidelnou péči a ochranu bude potřebovat jako sůl.

Šetřete s kávou

Pleť můžeme také výrazně ovlivnit vhodně zvolenou stravou a tekutinami. Ideální je zvýšit přísun vitamínu E (především olivový, mandlový, dýňový olej, ořechy a mandle – ovšem na ty by si měli dávat pozor alergici), vitamínu D (nejbohatším vnějším zdrojem jsou tresčí játra, menší množství je v másle, vejcích a mléku) a vitamínu C (zelí, kiwi, brambory, brokolice, šípek, rakytník a černý rybíz). Pijte vodu, ideálně převařenou s kapkou citrónu nebo bylinkové čaje. Kávou a černým čajem šetřete, vysušují.

Ideální čas na zákroky

Zima je ideálním časem na různé kosmetické a estetické zákroky. Například na vyřezání podezřelých znamének, které se mohly vyrojit během letních a podzimních dovolených, na odstranění kožních výrůstků a rozšířených cévek nebo na zbavení se zvýšené pigmentace. Také je dobrý čas na laserovou epilaci, která se dělá na etapy, takže do jara budete mít pleť jako novorozenec.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama