reklama

Změny teplot ničí pleť. Jak se o pokožku správně starat v zimě?

Nejen celé tělo, ale i pokožka potřebuje přes zimu tu nejlepší a poněkud hutnější výživu. Na co nezapomenout a čeho se právě v tomto ročním období vyvarovat?

Foto: Shutterstock

Studené a mrazivé zimní období a náhlé střídání teplot při přechodu z vnitřního vytopeného do venkovního chladného prostředí a naopak přináší pro naši pleť značnou zátěž. Stává se sušší, má větší sklon k červenání a tvorbě rozšířených žilek. Proto je vhodné lehčí hydratační krémy vyměnit za prostředky mastnější a výživnější.

Myslet na prevenci

"Ani v zimním období nesmíme zapomínat na UV záření a používat krémy s ochrannými UV filtry (SPF minimálně 15). Vhodnou ochranu pro pleť poskytuje také kvalitní make-up. Konkrétní kosmetické přípravky volíme vždy podle typu pleti.
Kromě obličeje jsou rozmarům počasí vystaveny také naše ruce, kromě výživných krémů jim velice prospěje nošení rukavic. Následky nedostatečné péče o pleť – rozšířené žilky i pigmentace lze sice v současné době úspěšně řešit lasery či IPL, ale prevence jejich vzniku se nám jistě vyplatí," říká dermatoložka z Laserového centra Anděl, Gréta Wohlová.

Pleť nevysušovat

Stejně jako vlasy i naše pleť je v zimě choulostivější a vyžaduje se od ní každodenní plné nasazení. Co se týče kosmetické péče, vyměňte lehčí krémy za hutnější, mastnější a výživnější, přece jen je třeba ochránit kůži před mrazivým počasím a přetopenou místností zároveň. Výběr krémů samozřejmě závisí na typu pleti, citlivosti a věku. Na noc zařaďte noční krémy, ale i séra, která pleť dovyživí a zregenerují, můžete přidat i olejíčky, těch není nikdy dost.

V zimě rozhodně nezapomínejte na hydratační a vyživující pleťové masky.
Ty si můžete vytvořit jak z domácích zdrojů, tak je koupit v lékárnách, drogeriích nebo parfumériích. Make-upy by neměly obsahovat pudr, protože ten pokožku zase vysuší a o to v zimě naše pokožka rozhodně nestojí. Nezapomínejte na péči o rty, tam je totiž kůže – spolu s očním okolím – nejtenčí a nejcitlivější. Není vybavena žádnými mazovými žlázami, tudíž naši pravidelnou péči a ochranu bude potřebovat jako sůl.

Šetřete s kávou

Pleť můžeme také výrazně ovlivnit vhodně zvolenou stravou a tekutinami. Ideální je zvýšit přísun vitamínu E (především olivový, mandlový, dýňový olej, ořechy a mandle – ovšem na ty by si měli dávat pozor alergici), vitamínu D (nejbohatším vnějším zdrojem jsou tresčí játra, menší množství je v másle, vejcích a mléku) a vitamínu C (zelí, kiwi, brambory, brokolice, šípek, rakytník a černý rybíz). Pijte vodu, ideálně převařenou s kapkou citrónu nebo bylinkové čaje. Kávou a černým čajem šetřete, vysušují.

Ideální čas na zákroky

Zima je ideálním časem na různé kosmetické a estetické zákroky. Například na vyřezání podezřelých znamének, které se mohly vyrojit během letních a podzimních dovolených, na odstranění kožních výrůstků a rozšířených cévek nebo na zbavení se zvýšené pigmentace. Také je dobrý čas na laserovou epilaci, která se dělá na etapy, takže do jara budete mít pleť jako novorozenec.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama