reklama

Jak se starat v chladném počasí o pleť: Co pomáhá a čemu byste se měli vyhnout

Teploty jsou čím dál nižší, což nesvědčí naší pleti. Mráz, vítr a každodenní přechody z tepla do zimy pleť vysušují a zatěžují. Jak se o pokožku starat, aby zimu zvládla bez újmy na zdraví i kráse? Inspirujte se.

Foto: iStock

Každý člověk má jinou kvalitu kůže, což souvisí s genetickou výbavou, ale i s věkem a zdravím a v neposlední řadě i s péčí. Na tu bychom se měli zaměřit zejména teď v zimě. Často se totiž stává, že jindy bezproblémová pleť začne vykazovat známky suchosti a přecitlivělosti.

Suchá pleť v obličeji trápí zejména ženy, protože se projevuje obvykle zvýšenou tvorbou vrásek a vede k předčasnému stárnutí. Jak proti tomu bojovat?

Vyberte vhodný krém   

V sychravém počasí zapomeňte na lehoučké hydratační emulze a volte spíše hutnější krémy s vyšším podílem tukových látek, které mají hojivý, zklidňující a zároveň antioxidační efekt. Dostatek antioxidantů ve veškeré kosmetice, kterou v zimě používáte, je důležitý. Chrání totiž vaši pleť před negativním vlivem smogu, kterého je v zimě víc než jindy.

"Skvělé jsou přípravky s vitaminem E, skvalénem, zinkem. Naopak se vyhýbejte kosmetice obsahující parabeny, lanolin, peru balsam a různé parfemace, které by mohly pokožku dráždit. Nevíte-li si rady, jaké produkty zvolit, vsadila bych na lékařskou kosmetiku určenou pro atopiky. Ta všechny potřebné hojivé i zklidňující složky obsahuje a naopak postrádá ty, které by kůži mohly jakkoliv vadit," radí korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková z Medicom Clinic.

Nepodceňujte každodenní čištění

Žijete-li ve městě, musí se vaše pleť kromě mrazu a chladu denně potýkat také s vysokou koncentrací smogu a prachu. Dbejte proto na důkladné čištění pleti ráno a večer, a to i tehdy, pokud se téměř vůbec nelíčíte. Pokud vás už večer nic důležitého nečeká, vyčistěte svou pleť hned po příchodu domů. Čím dříve to uděláte, tím dříve začne pokožka lépe dýchat. Naopak těsně před odchodem z domova pleť nikdy neoplachujte vodou. Vyčkejte vždy alespoň dvacet minut. Podle dermatologů by mohla čerstvě omytá pleť na mrazu zareagovat podrážděním nebo až dermatitidou.

Zamilujte se do pleťového séra

V zimě zkuste zařadit do své každodenní péče o pleť také sérum. Séra obsahují několikanásobně vyšší koncentraci účinných látek než běžné pleťové krémy. Pleť zregenerují, zvláční a pomůžou vám zacílit i na konkrétní problém, který s pletí máte. Sérum bohaté na vitamin C pokožku projasní, sjednotí její tón a pomůže proti hyperpigmentaci. To s vitaminem E ji zregeneruje i zklidní a s vysokým obsahem vitaminu A nebo jeho derivátů pleť pro změnu omladí.

Dopřejte pleti řádnou hydrataci

Kvůli neustálému vyrovnávání teplot má pleť v zimě sklony k vysoušení. Nezapomínejte proto na její hydrataci. Pokud chcete pleti dopřát i něco mimořádného, můžete vyzkoušet tzv. mezoterapii. Jedná se o hloubkovou hydrataci pleti pomocí kyseliny hyaluronové, která při ošetření proniká až do podkoží. Kromě mezoterapie prospěje pleti v zimě také plazmaterapie, tedy omlazení vlastní krví. Vhodná je i kombinace obou těchto procedur. Tyto zákroky provádí odborník - korektivní nebo estetický dermatolog.

Dejte si pozor na vanu plnou horké pěny

Jestli si v zimě ráda dopřáváte dlouhé polehávání ve vaně, měla byste vědět, že tím svou pokožku příliš nepotěšíte. Horká voda kůži vysušuje stejně jako mráz nebo vítr a pěna do koupele i většina mýdel zrovna tak. Podle dermatologů byste proto měla upřednostnit rychlou sprchu. "A když už si vanu jednou za čas prostě neodpustíte, zkuste si do ní přidat alespoň lžíci rostlinného oleje, odvar z otrub nebo škrobu. Tyto látky pokožku naopak příjemně zvláční,dodává dermatoložka Katarína Třísková.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama