reklama

Zbavte se před létem jizev: Pomůže citron i aloe

Ubírají na kráse i na sebevědomí, a proto se za ně často stydíme. S odstraněním jizev bychom měli začít co nejdříve, aby se kůže co nejlépe zregenerovala a následky nebyly tak viditelné. Ale něco se dá udělat i s těmi staršími

Foto: Thinkstock

Ať už máte jizvy po akné, po úraze nebo třeba po operaci, raději na nic nečekejte. Mohli byste si zadělat na nehezkou památku, která se odstraňuje o hodně hůř než ta čerstvá. 

Nebezpečí malých poranění

Lidé nejčastěji chybují u drobných ranek, které si lze snadno přivodit doma. S každým odřením, prasklinou, puchýřem nebo spálením hned k lékaři neběžíme. Taková svépomoc ale často vede k tomu, že je ošetříme špatně. Dnes už lékaři nedoporučují vždy nechat ránu 'dýchat'.  

"Naopak překrytí i drobné rány vhodným materiálem představuje ověřený způsob efektivního hojení,“ upozorňuje Markéta Koutná, specialistka Ambulance hojení ran z fakultní nemocnice v Praze.. 

Doma nebo u lékaře? 

U větších pozůstatků po poranění pokožky můžete volit z řady léčebných procedur. Nemusíte vybírat sami, lékař vám poradí, zda se pro vás hodí:

  • laser - odstraní zarudnutí a zploští vystouplé místo
  • chirurgické odstranění - vlastně vyřízne jizvu samotou a znovu spojí okraje kůže v čistém hladkém řezu
  • dermabraze, která sice není úplně příjemná, ale 'osmirkluje' povrch pokožky, zarovná ho a jizva nebude tak patrná. Podobně zafunguje chemický peeling
  • výplně - může to být kolagen, vlastní tuk, případně kyselina hyaluronová - které umí zaplnit menší členité jizvy a prohlubně

Tyto postupy se hodí i pro starší nebo takzvané keloidní (vystouplé) jizvy. Estetická chirurgie nabízí ještě další možnosti včetně aplikace hlubokého mrazu - kryoterapie

Hodně zmůžete i sami doma. Aby jizva zůstala hladká, pružná, odolná a mnohem méně zřetelná, je nutné o tkáň začít pečovat a léčit ji již ve chvíli, kdy se rána zacelí. Hlavní pravidlo zní: udržovat kůži jemnou a vláčnou a pravidelně i několikrát denně ji mazat hojivou mastí či gelem – například Beta Glucan gel obsahuje hojivou látku z hlívy ústřičné a výrazně přispívá k regeneraci pokožky. Je ideálním pomocníkem v domácím boji proti jizvám.

Každý sobě nejlepším masérem

Tlaková masáž se vyplatí u menších i větších jizev, třeba po operaci, porodu či císařském řezu. Zlepšuje prokrvení a pružnost a začít s ní můžete hned, jak se rána zahojí - týden až dva po vyndání stehů.

Provádí se bříškem prstu, kterým masírujete jizvu a její okolí. Prstem tlačíte na jednotlivá místa jizvy po dobu až půl minuty. Tlak by měl být tak velký, že nehtové lůžko na prstu zbledne. Počkejte pár vteřin a pokračujte o kousek dál. Masáž je potřeba provádět s citem, bez nadměrného zatížení. Vyvarujte se přejíždění jizvy prstem, může dojít k poškození. Masáž můžete provádět i několikrát za den, ale kůži vždy před masáží dobře promastěte krémem či olejíčkem. Přírodní medicína radí vybrat kvalitní olivový. 

Pomůže citrón i med

I když se to nezdá, spoustu účinných prostředků na 'vymazání' nehezkých jizev najdeme i ve spíži. Například med je známý tím, že regeneruje tkáně. Smíchaný se sodou v poměru jedna ku jedné zesvětluje ztmavlá místa. Rozpuštěním ve vodě vznikne koupel, která se vyplatí hlavně na větší plochy drobných jizev, například po akné.

Zabírá také cibule. Štáva z ní působí velmi pomalu, takže se vám několik týdnů může zdát, že se nic neděje, ale vydržte. Obsažená látka allicin působí protizánětlivě a tlumí růst kolagenu, takže jizva nebude vystouplá a hmatatelná. Pokožku vypíná a vyhlazuje také obyčejná okurka, když si z ní nastrouháme kašičku.  

Vyhlášené jsou krémy a gely z aloe, ale prospěje vám i šťáva i při domácím použití přímo z rostlinky. Pomáhá proti otoku, odstraňuje odumřelou kůži a opravuje poškozené buňky.

Skvělý je taky citrón: naneste na jizvu malé množství šťávy a po deseti minutách opláchněte. Obsahuje kyselinu alfahydroxylovou, která odstraňuje odumřelé buňky a napomáhá růstu nových, takže navrací kůži elasticitu. Jako přírodní bělidlo může pomoci také jizvy zesvětlit. Pozor pak ale na opalování, kůže je citlivá a musí se chránit.

Slunce jako nepřítel 

Ostatně na sluneční záření je třeba dát si v případě ran a jizev pozor vždycky. Jizvu nevystavujte extrémním teplotám - mrazu ani horku - po dobu jednoho roku. Chraňte pokožku před UV zářením, které obsahují sluneční paprsky, pomocí opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem. Jizva bude už napořád choulostivější než její okolí. Spálí se daleko rychleji a na těle Vám tak ještě více vynikne. V létě raději na jizvu aplikujte vždy krém s vysokým UV faktorem, slunce totiž propouštějí na kůži i některé látky.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama