reklama

Je zbytečné se před jarními paprsky chránit? Ochranu své kůže nepodceňujte

Může se zdát, že slunce nemá na jaře ještě takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou. Jarní paprsky vám mohou uškodit.

Foto: iStock

Konečně můžeme nastavit obličej proti sluníčku a trochu se opálit, užít si ten hřejivý pocit s příslibem léta. Jenže ruku na srdce, namažete se pokaždé opalovacím krémem? I teď na jaře?

Sluneční kosmetiku si většinou pořizujeme až v červnu, mnozí z nás dokonce až před odjezdem na dovolenou. Přitom jarní sluníčko škodí pleti úplně stejně, ne-li víc, protože po zimě je pleť unavená, světlá a dehydrovaná. Podle dermatoložky Moniky Arenbergové lidé skutečně v dubnu a květnu málokdy používají ochranné krémy a pak na to mohou doplatit.

Jak vlastně paprsky škodí?

Sluneční záření se skládá z několika různých typů paprsků, mezi ty nejčastěji zmiňované patří UVA a UVB. A nenechte se mýlit: až 90 procent těchto paprsků proniká i slabými mraky. "Zatímco UVA paprsky urychlují stárnutí kůže, UVB paprsky mají na svědomí její spálení. Tím dochází k poškození buněčné DNA, což může vést k rozvoji melanomu," upozorňuje lékařka Lucie Jarešová z pražské ordinace L Dermamedest. Riziko onemocnění pokožky je tak ještě větší, než když si zapomeneme namazat již opálenou kůži. Nebojte se proto použít teď na jaře opalovací krém s vyšším faktorem, než jaký používáte běžně přes léto. 

Kůže si vše pamatuje

Mladá a opálená kůže je krásná, a když je člověku dvacet nebo i třicet let, kolikrát ochranu před sluncem neřeší. Jenže kůže má svou vlastní paměť a všechny vaše "opalovací hříchy" s léty sčítá. Ve vyšším věku se ukáže, kdo se před sluncem dobře nechránil. "Předčasné stárnutí kůže bohužel není viditelné hned, kolikrát ještě ani ve čtyřiceti letech. Projeví se až kolem padesátky. Kůže je pak tenká, vrásčitá, se změnami pigmentu. Zhoubný melanom se ale může rozvinout i v nižším věku," upozorňuje lékařka. Pokud na kůži objevíte nepravidelné pigmentace nebo cokoli atypického, je dobré urychleně vyhledat odborníka.

Mazejte se pravidelně

K dostání je celá řada opalovacích přípravků v různých cenových relacích. Ať už dáváte přednost "normální", tedy konvenční kosmetice z drogerie, nebo bio přírodním přípravkům, určitě si vyberete. Namazat byste se měli dostatečně a hlavně už 20 minut před zahájením slunění. Ideálně pak každé dvě hodiny. Po opalování je vhodné pokožku ošetřit zklidňujícími mléky či krémy s obsahem panthenolu a dalších regeneračních látek.    

Dekorativní kosmetika nestačí!

Možná je na kelímku s vaším krémem nebo make-upem uveden UV filtr, k dostání jsou už i pudry nebo lesky na rty s těmito složkami, ale nenechte se mýlit. Kosmetika s UV faktorem se liší od opalovacích přípravků. Opalovací přípravky musí obsahovat přesný poměr UVA a UVB filtrů a používají se při slunění. Kosmetické přípravky s UV filtry se používají celoročně, i pokud je pod mrakem, a chrání pleť "pouze" před negativními účinky UV záření.

"Proto je ideální nejprve nanést denní krém. Přes něj naneste kvalitní krém s UV filtry a teprve na závěr make-up. Zní to možná složitě, ale jen tak vytvoříte pleti potřebnou ochranu a dostane vše, co potřebuje, aby zůstala krásná a zdravá," upozorňuje Denisa Jasinská z blogu o kosmetice a péči o pleť Inspirace.essente.cz.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama