reklama

Jak mít ruce jako v bavlnce? Vyberte si z těch nejlepších krémů

Ruce jsou naší vizitkou. Kromě obličeje a vlasů je to jedna z prvních věcí, které nás na druhém člověku upoutají. Jak o ně v sychravém počasí pečovat?

Foto: iStock

Jsem celoživotní ekzematik. V dětství to bylo hodně zlé. Měla jsem vyrážku po celém těle (až na obličej), v dospívání se ekzém uklidnil, kolem dvaceti let zase lehce rozbujel a pak se vrátil po porodu. Ale pouze na rukou. Pouze ruce jsou tedy v současnosti mým barometrem fyzické i duševní kondice. Málo spím? Špatně jím? Málo piju? Přecházím nemoc a mám oslabenou imunitu? Okamžitě se objeví ekzém.

Jelikož mě v dětství "obalovali" kortikoidy, které mi zvlášť na rukou kůži ztenčily a zchoulostivěly, mám z nich částečně hrůzu a částečně nelibost a programově se jim snažím vyhýbat. Dbám na prevenci, hodně si je promazávám oleji a nosím kromě léta snad celý rok rukavice. Co je pro ruce obecně dobré a čemu se raději vyhýbat?

Mazat a neprochladnout

Péče o ruce v podzimním období je velice důležitá. Zima, mráz, časté a rychlé střídání teplot, extrémní sucho ve vytopených prostorách jsou pro pokožku rukou velice náročné. "Důležité je denně používat výživný hydratační krém, ten dodává suché a popraskané pokožce potřebnou hydrataci i výživu. Krém vytvoří na pokožce rukou ochranný film, který zabraňuje vysušování a praskání. Dále bych doporučila jednou za měsíc peeling rukou, ten odstraní šupinky z povrchu pokožky a tím taky zlepší vstřebávání krému.

Vhodná je také aplikace masky, která pokožku hloubkově vyživí. Masku můžete používat jedenkrát do týdne. Také lze navštívit kosmetický salon, ve kterém se o vás postarají a mohou tyto procedury doplnit o parafínový zábal, který pokožku nádherně prohřeje a dopřeje jí i potřebnou výživu. S příchodem zimy doporučuji nezapomenout na rukavice a nenechat ruce prochladnout,” doporučuje manikérka studia Bomtom Florentinum Lucie Švehlová.

Co s atopikem?

Kůže atopika má z genetických důvodů snížený obsah tuků a zrychlenou ztrátu hydratace. Aby fungovala jako zdravá a aby se ekzémy vracely co nejméně, musíte pro to něco dělat. Pro běžnou péči o atopickou pokožku bohužel nestačí jen vyměnit mýdlo a šampon za nějaké šetrnější varianty, které tolik nevysušují a nedráždí.

Ruce, které se vysušují rychleji, je obvykle potřeba mazat častěji nebo vydatnějším přípravkem. Ideální je na to olej, který se sice do kůže vsákne nepatrně později než krém, ale pokožku vyživí a zhydratuje nejpečlivěji. Při zhoršení stavu je třeba mazat, mazat, mazat, aby nevznikaly ragády, protože ty se pak hůř hojí. Přece jen ruce máte pořád v "oběhu", tudíž je třeba jen mechanicky stále dráždíte. Ze začátku nebo při extrémním zhoršení je dobré ruce mazat klidně každou hodinu. Velmi důležitý je přísun vitamínu B, E, D a zinku. I jejich nedostatek může ovlivnit negativně jejich stav. Pokud ho nemáte dostatek ve stravě, kupte si v lékárně doplňky stravy. 

Tipy na domácí péči:

  • Peeling: smícháme cukr krystal a olivový olej
  • Záděry: lehce nahřátý olivový olej na okolí nehtů
  • Zábal: ruce potřeme hydratačním krémem a navlékneme bavlněné rukavičky. Nechat působit alespoň 5 minut.
Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama