reklama

Hledáte motivaci ke cvičení? Pomůže správné oblečení

Vaše novoroční předsevzetí bylo plné odhodlání začít konečně cvičit, jenže zvednout se z gauče je tak těžké. Nejlepším způsobem, jak se donutit k akci, je prý to, že se prostě převléknete do cvičebního úboru.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vaše novoroční předsevzetí bylo plné odhodlání začít konečně cvičit, jenže teď (zase) vidíte, že zvednout se z gauče je tak těžké. Nejlepším způsobem, jak se donutit k akci, je prý samotný fakt, že se prostě převléknete do cvičebního úboru.

Samozřejmě čím lépe se v takovém úboru budete cítit a sama sobě se líbit, tím větší motivaci přinese, ale v žádném případě to neznamená, že musíte honem utíkat do obchodu a nakoupit to nejdražší sportovní vybavení. Klidně si kupte jen obyčejné šortky a tílko a raději investujte do několika variant.

Zdá se vám to jako hloupost? Výzkum americké Northwestern University v Illinois potvrdil, že lidé jsou skutečně výkonnější, pokud na sobě mají adekvátní oblečení přímo určené k výkonu, na který se právě chystají. 

Zázrak v plášti

V praxi to znamená, že pokud jde vědec provádět nějaký chemický pokus, je velmi pravděpodobnější, že se mu povede, nebo že při něm dokonce objeví nějaké nové poznatky, pokud má na sobě laboratorní plášť. Lidé, kteří by jej prováděli ve svém běžném oblečení, tolik úspěšní nebudou.

A stejně je to i se cvičením. Když už na sobě máte sportovní oblečení, připadáte si mnohem akčnější a najednou se vám tak nějak přirozeně chce hýbat. Začnete zkrátka přemýšlet jinak - funguje to totiž jako jakýsi optický klam pro váš mozek.

"Pokud si na sebe vezmete sportovní oblečení, začnete jako sportovec uvažovat. Najednou vám bude připadat jako skvělý nápad vyrazit do tělocvičny nebo třeba běhat," řekl britskému deníku Daily Mail jeden z autorů výzkumu Hajo Adam.

Čtěte také: Do posilovny nemusíte, cvičte doma: Víme, podle koho

Takže kromě plavek a šortek si také pořiďte mikinu a tepláky (stylové, ne že použijete ty prastaré s vytahanými koleny, v těch se vám jen těžko bude chtít vyrazit mezi lidi), abyste už na cestě do posilovny a vlastně ještě dříve, než se na ni vůbec vydáte, vypadala jako odhodlaná sportovkyně.

Uvidíte, že se vám najednou bude snadněji opouštět teplo domova, než kdybyste se do posilovny vydala v šatech a na podpatcích a tenisky měla zabalené v elegantní kabelce.

Co si o vás myslí?

"Pomáhá i dojem z toho, co si o vás myslí druzí lidé, jak vás vnímají. Přestože pracuji jako trenérka už léta, pořád mě motivují ženy, které například na jógu přijdou oblečené do pravých jogínských kalhot. Vypadají jako nadšenkyně, které jógou žijí a dokonale ji ovládají. Kvůli nim mám zase pocit, že ze sebe musím vydat maximum," říká britská sportovní psycholožka a osobní trenérka Susan Rudnicki.

"Nehledě na to, že lidé, kteří jsou při sportu adekvátně oblečení, mají mnohem větší chuť a vůli podávat ty nejlepší výkony a mnohem snadněji se jim například daří zhubnout," dodává Susan.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Péče o pleť v zimě: 6 nejčastějších chyb, které děláme

Jak v zimě pečovat o rty: Pomůže zlato a kaviár!

7 důvodů, proč se hýbat: Sex k nim rozhodně patří!

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama