reklama
 

Diety a detoxy: Opravdu fungují a nehrozí vždy jojo efekt?

Existuje mnoho typů a doporučení, které slibují váhový úbytek. Jak dalece se jim dá věřit? A jak se vyhnout následnému jojo efektu?

Foto: iStock

Většina z nás za život vyzkoušela alespoň jednu zázračnou dietu. Často bez kýženého dlouhodobého efektu…

"Žena s lehkou nadváhou tak obvykle s vidinou zázračné redukce uvízne v začarovaném kruhu nevydařených diet, kterými ničí své tělo i psychiku," říká Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví. "Kterýkoliv redukční režim je účinný jen dočasně a pouze v případě, že respektuje metabolický typ a individuální potřeby jednotlivce. Náhlá změna ve způsobu stravování náš organismus šokuje natolik, že skutečně na krátkou dobu zrychlí spalování. Brzy si však na nové podmínky zvykne a hubnutí se zastaví. V této fázi většina žen propadne panice a překotně skočí po dalším zaručeném dietním návodu," vysvětluje Monika Bartolomějová.

Ubíráme tělu vitaminy a minerály

Redukční dieta organismus vždy o něco připravuje. Nepleťme si ji proto se zdravou životosprávou. Všechny redukční diety jsou ve svém důsledku nezdravé a měly by se držet pouze přechodně. Představují rychlejší cestu k ideální váze, po jejímž dosažení byste měli dále udržovat zásady zdravého stravování a aktivně se hýbat. Pokud chcete mít skutečně jistotu, že redukční dieta ladí s typem vašeho organismu a nezpůsobí vám zdravotní problémy, je vhodné poradit se s odborníkem.

"Během redukčních diet tělu odpíráte mimo jiné důležité vitaminy, které byste měli nahrazovat potravinovými doplňky. Například u diet, které nezahrnují ovoce a zeleninu, je vhodné užívat preparáty s vitamínem C. Nízkosacharidové diety zase často provází nedostatek vlákniny, která působí blahodárně na trávicí trakt a dá se doplnit ve formě tablet," dodává Monika Bartolomějová.

1) Nízkoenergetická dieta

Stará známá klasika nám říká: k hubnutí dochází ve chvíli, kdy výdej energie převyšuje její příjem. V praxi to znamená omezit spotřebu kilojoulů ve stravě a víc se hýbat. Tento typ diety vyžaduje velké počáteční úsilí, jelikož je třeba zorientovat se v energetických tabulkách potravin a sestavit si přesný jídelníček.

2) Hladovky

Krátké hladovky, 24 až 36 hodin, bývají hnacím motorem redukčních programů. Sama o sobě vás hladovka tuku nezbaví, ale na metabolismus zapůsobí šokem, který jej nastartuje. Hladovky se využívají v nárazových chvílích, kdy navzdory přísné dietě člověk nehubne a je potřeba rozjet rychlejší odbourávání tuků. Kouzlo hladovek však nesmíte zneužívat! Na pravidelné hladovky si tělo zvykne a na svižnost metabolismu přestanou mít vliv. Dlouhodobé hladovění bez lékařského dozoru pak hraničí s poškozením zdraví.

3) Proteinová dieta

Populární a funkční dieta se zakládá na konzumaci bílkovin a zeleniny. Umožňuje jíst pětkrát denně variace mléčných výrobků, masitých jídel, ryb nebo vajec, takže hlad při této dietě nehrozí. Díky kombinaci se zeleninou organismus nestrádá ohledně vitaminů a minerálů. Souběžně s nízkým příjmem sacharidů a tuků začne tělo během týdne spalovat podkožní tuky a kila ubývají. Opět ale platí, že pokud se po ukončení diety vrátíte ke starým stravovacím zlozvykům, brzy se dostaví jojo efekt.

4) Hollywoodská dieta

Jedná se o drsnou hladovou dietu, jejíž účel může být podobný jako u výše popsané hladovky. Zcela nevyvážený jídelníček dovoluje jídlo pouze dvakrát denně, bez jakýchkoli sacharidů a tuků. Takzvaná dieta modelek vám ubere až tři kila za tři dny, avšak počítejte spíš se ztrátou tekutin namísto tuků. Pro trvalejší zhubnutí je naprosto nevhodná, se zaručeným jojo efektem.

5) Atkinsonova dieta

Velmi oblíbená dieta tkví v extrémním omezení spotřeby sacharidů. Nízká hladina cukru v krvi má nepřímo za následek snížené ukládání přebytečných tuků, kterých může dotyčný spořádat, kolik chce. Různé modifikace nízkosacharidových diet bývají při jejich dodržování úspěšné a lidé si je vybírají pro jejich jednoduchost. Během diety nejspíš hladovět nebudete, kvůli nedostatku cukru je však velkou nevýhodou únava.

6) Sacharidové diety

Tato redukční dieta vychází ze sportovní výživy, její efekt proto posílíte v kombinaci s intenzivním tréninkem. "Denně konzumujete přesně definované množství sacharidů, které je pokaždé jiné. Plusem je viditelný výsledek už po pár dnech, nevýhodou bývá poměrně obtížně sestavitelný jídelníček a jeho příprava. 

Tak už dost!

Pomoc odborníků při hubnutí tkví především v určení přesných pravidel, co a jak dělat. Specialista vám vypracuje individuální jídelníček a určí cíle, kterých je možné reálně dosáhnout. Provede vás všemi fázemi změn životního stylu - od redukce váhy až po ustálený stravovací plán a fyzické aktivity.

"Ne každý umí odhadnout, kdy by měl s hubnutím skončit a přejít do udržovací fáze. S ohledem na jeho věk, kondici a zdravotní stav se ideální hmotnost může lišit. Proklamované váhové tabulky jsou pouze orientační a mohou člověka mást," říká hlavní trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová.

Související

reklama

Komerční tip

reklama