reklama

Co dělá únava a stres s vaší pletí? Braňte se

Jak únava a stres ovlivňuje stav pleti a její stárnutí?

Foto: Thinkstock

Abychom měli krásnou pleť, která stárne s půvabem a grácií, musely bychom bydlet uprostřed hlubokých lesů, kam ovšem pravidelně svítí sluníčko, zároveň je tam moře, klid, minimum práce a děti, které nekřičí a vychovávají se samy. Na těch stromech by pak ještě měly růst ty nejlepší krémy s UV faktorem.

Krémy si sice můžeme koupit, ale jinak je to samozřejmě naprostá utopie. Pleť se vždycky musela vyrovnávat s námahou a únavou, ale dnešní život je k ní ještě mnohem náročnější, a to i přesto, že už dávno nedřeme šest dní v týdnu na poli.

Fyzická námaha totiž zdaleka není to jediné, co se na tváři podepisuje. Ještě mnohem horší je námaha psychická, které dnes máme vůbec nejvíc v historii. 

Vypadáme starší

"Dnes máme stresující zaměstnání, které nikdy nekončí a od kterého si minimálně psychicky neodpočinete téměř ani v noci. Do toho vedeme rodinný život, staráme se o děti a o domácnost. A každá z těch položek navíc musí být perfektní. To všechno vede k tomu, že stárneme rychleji. Pravidelně ve své ordinaci vídám třicetileté ženy, které vypadají, že je jim o deset i patnáct let víc," popisuje pro časopis Red dermatoložka Sam Bunting.

Jinými slovy, díky dnešnímu způsobu života toho sice stihneme a prožijeme víc, ale nějak za to musíme zaplatit. Pleť je jednou z těch daní. Bránit se je těžké, ale jde to. Musíte nejprve poznat svého nepřítele, abyste věděla, jak vyrazit do boje.

Všechny ty negativně působící faktory tedy asi dokážete vyjmenovat sama. Jak přesně ale na pleť působí? O které důležité látky pleť kvůli nim přichází? Zjistěte to, ať víte, po jakých přípravcích se v obchodě porozhlédnout.

Spěte sladce

Jedním z nejdůležitějších faktorů je spánek. Není to žádné klišé, v dnešním digitálním věku je nedostatek spánku opravdu velkým problémem. Vždyť i ti naši předci, co chodili domů utahaní po celodenní těžké práci, spali víc než my. Platilo, že chodili spát, jakmile se setmělo a vstávali s rozedněním. Dovedete si to dnes představit?

"Je to právě technika a technologie, co nás oddaluje přirozenému rytmu těla a dostatečnému odpočinku," upozorňuje dokonce i profesor Charles Czeisler z Harvardu. "Lidé kontrolují e-maily a sledují televizi dlouho do noci a neuvědomují si, že tím přicházejí o tu nejefektivnější část noci, kdy má tělo největší schopnost se regenerovat."

Čtěte také: Pigmentové skvrny: Po létě věčný problém. Co s ním?

Co všechno má za následek nedostatek spánku asi z vlastní zkušenosti víte, ale co se pleti týče, brzdí produkci kolagenu, který se stará o to, aby pleť byla pevná a pružná, a také celkově potlačuje imunitní systém. Na kůži se to projeví nejen její barvou, která rozhodně není svěží, ale třeba i drobnými záněty, které pozorujete jako pupínky.

Podle výzkumu značky Chanel na to všechno má vliv i pouhá jedna hodina spánku. Když sledované ženy začaly po dobu jednoho týdne spát o hodinu kratší dobu, na jejich pleti se to negativně projevilo. Kůže ztratila jiskru, byla nezdravě matná a zašedlá.

Nestresujte se

V žebříčku škodlivosti se hned za spánkem umístil stres. "Způsobuje nejen vrásky, ale i záněty na kůži, pokožka se kvůli působení stresu stává citlivější, snadněji se na ní objeví různé ekzémy, lupénka nebo třeba rosacea," upozorňuje doktorka Cynthia Ackrill z Amerického institutu stresu. 

Odborník firmy Clinique Tom Mammone k tomu dodává: "Důsledkem stresu se pleť zanítí, vznikají pupínky a také pigmentové skvrny. Kromě toho pleť začne tvoři méně kyseliny hyaluronové, proto váš obličej působí celkově povadle."

Pryč z města

Co se třeba právě pigmentových skvrn týče, vznikají nejen v důsledku zánětu a působení UV záření. Americký výzkumný institut Origins nedávno zjistil, že tmavé fleky se na kůži tvoří mnohem rychleji, když na ní spolu se sluncem působí i znečištěné ovzduší. Ve městech tedy bohužel vznikají mnohem snadněji.

Důsledkem všech těchto průšvihu je fakt, že ochranná bariéra lidské kůže je čím dál slabší. Právě proto se v dnešní době neobejde bez optimální péče. Obzvlášť ve městě je třeba ji chránit sérem, krémem nebo make-upem s ochranným faktorem. Kromě toho je třeba ji pravidelně vyživovat a dvakrát denně důkladně čistit od všech těch škodlivin.

Pročistit byste si pak měli i hlavu, a zkusit díky tomu zjistit, které činnosti ve svém životě můžete oželet a třeba ten čas využít k delšímu spánku. Zbavte se také maxima faktorů, které vás zbytečně stresují. Nemusí to být jen práce a povinnosti, velmi často jsou to i nesprávní lidé v našem okolí. Pak vám bude líp na duši, na těle i na tváři.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krásná versus ošklivá: Jaký osud je horší?

Připravte se na módní šok: Trvalá se vrací

Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama