reklama

Chůze léčí: Jak vybrat správné hole na nordic walking?

Vytěžte z podzimních procházek maximum a hubněte díky holím na nordic walking.

Foto: Thinkstock

Barevná podzimní krajina vyloženě láká k procházkám a turistickým výletům. Abyste se nejen pokochali a nadýchali čerstvého vzduchu, ale taky udělali něco pro svoje tělo a postavu, pořiďte si k chůzi ty správné hole. Vysvětlíme vám proč, i jak vybrat ty nejlepší.

Nordic walking, jak už sám název napovídá, má své kořeny ve Finsku, kde byly jeden rok velice špatné podmínky pro běh na lyžích. Nedostatek sněhu tak vedl k zavedení nového závodu, který účastníci absolvovali bez lyží, jen s hůlkami. Vznikl tak nový sport, který si rychle získal příznivce po celém světě. 

A není se čemu divit – o jeho prospěšnosti mluví i vědecké závěry, z nichž vyplývá, že pokud se mu věnujete třikrát týdně, významně snižujete svou tepovou srdeční frekvenci a zvyšujete aerobní kapacitu. Protože díky zapojení rukou rovnoměrně rozložíte zátěž, oproti běžné chůzi spálíte o 20 procent více kalorií (za hodinu až 400 kalorií) a tělo díky tomu dokáže lépe hospodařit s cholesterolem.

"Chůze s holemi je velice jednoduchá a přitom vysoce efektivní aerobní aktivita. Věnovat se jí totiž může každý a nejsou zde vysoké náklady na její provozování," říká Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která chce zlepšit vztah Čechů k pohybu.

Jak na to?

"Základem je efektivní koordinace nohou a paží, kdy se střídá pravá ruka s levou nohou a naopak. Všemu napomáhá odraz právě pomocí holí. Naučíte se tak správné technice chůze, která napravuje špatné držení těla, a zapojíte více než devadesát procent svalstva. Je to tedy ideální aktivita pro rehabilitaci i hubnutí a na druhou stranu je skvělým výchozím bodem pro správné návyky v běhání," doporučuje Reinhard Pichler z léčebného hotelu Larimar, který pořádá lekce zdravotního nordic walkingu.

Co byste měli vědět ještě než vyrazíte do obchodu, je, že tam na vás čekají dva druhy holí. Jednou jsou určeny na nordic walking, ale najdete tam i hole takzvaně trekové nebo turistické. Cílem těch turistických je primárně zvýšit stabilitu i bezpečnost. Pokud tedy od holí chcete ještě něco víc, sáhněte po těch na nordic walking.

5 rad pro výběr holí:

1) Hmotnost: Váha holí je jedním z nejdůležitějších parametrů. Pokud jdete na krátký výlet, o pár gramů vyšší zátěž vás nemusí trápit, při náročnější túře je ale každý gram znát.

2) Skladnost: Hole se mohou dělat teleskopické nebo pevné. "Výhodou teleskopických je možnost nastavit ideální délku pro postavy od 140 do 200 cm výšky a jejich přeprava je snazší. Pevné hole mívají větší tuhost, nižší hmotnost a delší životnost. Turistické bývají teleskopické a hole na Nordic walking spíše pevné," upozorňuje Vít Hruška z 4camping.cz.

3) Materiál: Hole se dělají ze tří základních materiálů – hliníku, kompozitu a karbonu. Hole z hliníku jsou nejtěžší, neabsorbují rázy, které tak přechází do rukou, ale většinou jsou levné. Hodí se pro nenáročné uživatele. Hole z kompozitních materiálů jsou výrazně lehčí, ale mají stejný problém s tlumením nárazů, jako hole hliníkové. Ideální jsou pro chůzi na měkkých površích a spíše pro nenáročné uživatele. 

Čtěte také: Nesnášíte pohyb? Víme, jak to překonat

U karbonových holí záleží především na množství použitého karbonu. Čím více karbonu v holích je, tím jsou, tvrdší a lépe absorbují otřesy, které pak nepřechází do těla. Množství karbonu použitého v holích udává CI (carbon index). Například CI 500 znamená 50 procent karbonu. Hole s CI nad 500 se hodí i na běh nebo chůzi pro těžší jedince.

4) Madla a poutka: Madla a poutka na první pohled nejvýrazněji odlišují hole trekové a ty na nordic walking. "Zjednodušeně se dá říct, že hole na turistiku vypadají jako hole na sjezd a hole na nordic walking jsou velmi podobné těm na běžky. Na kvalitě a materiálu gripů hodně záleží, utváří totiž celkový dojem z holí. Levné používají většinou jednoduché plastové výlisky, které mohou klouzat a díky nedokonalé výrobě mohou mít ostré hrany, o které je snadné se poškrábat. 

U kvalitnějších se už můžete setkat s velmi oblíbenými korkovými madly nebo třeba s neoprenem," popisuje Vít Hruška. Turistické hole mívají většinou jen jednoduché poutko, kdežto hole na nordic walking mají propracovanější systém uchycení pro lepší přenos sil a vyšší dynamiku.

5) Antishock: Antishock je jednoduše řečeno systém odpružení. A používá se výhradně u holí turistických. Hole vybavené Antishockem jsou ještě šetrnější k vašim kloubům než hole klasické, na druhou stranu jsou zpravidla o něco těžší. Antishock systém má několik druhů, které se liší jak umístěním, tak provedením a oceníte je při chůzi po tvrdých površích, zejména pak při sestupech. Odpružení také ulehčí svalům. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje, lze ho u některých modelů holí vypnout a používat je jako klasické bez odpružení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší beauty triky přímo od Marilyn Monroe

Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?

Nestíháte? 8 triků, které vám ráno ušetří čas

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama