reklama

Chcete být veganem? Tahle pravidla musíte znát

Jak postupovat a na co si dát pozor, když se chcete stát veganem.

Foto: Thinkstock

Paleo strava, bezlepková strava, raw strava, nebo staré dobré vegetariánství a veganství. To všechno teď zažívá veliký boom, protože lidé začínají zjišťovat, že by měli žít zdravěji a hledají nějaký směr, který jim s tím pomůže.

Vegetariánství se často zdá jako nedostačující. Vynechat pouze maso už je mezi všemi těmito stravovacími trendy téměř zanedbatelné. Proto se spousta lidí v dnešní době uchyluje rovnou k veganství. Vegani jdou totiž ještě o krok dál. Nejen že nejedí maso, ale ani žádné jiné živočišné výrobky jako jsou vejce či mléko a také nic z nich vyrobeného.

Spousta lidí si tuto stravu pochvaluje. Udržují si díky ní skvělou postavu, cítí se lépe jak fyzicky, tak psychicky, a nemusí kvůli jídlu zabíjet zvířata. A také bývají zdravější. Je dokázáno, že veganská strava snižuje riziko infarktu, cukrovky i rakoviny.

Jenže když na to jdete špatně, nemusí veganství přinášet jen benefity. Výběr potravin se stává omezenějším, a tak se často stane, že spousta lidí jí pořád dokola to samé a jejich tělu začnou brzy chybět některé důležité látky.

Jak na to?

Takže jak se stát veganem tak, aby to na vaše tělo mělo jen pozitivní vliv? Přinášíme několik tipů, které vám pomohou:

To, jak bude přechod na veganskou stravu náročný, záleží na tom, jak jste byli zvyklí se stravovat doposud. Pokud jste už léta vegetariáni, nebo se stravujete velmi lehce a zdravě, půjde to samo. Jestli ale naopak míváte každou neděli svíčkovou a přes týden si párkrát zajdete do fast foodu, bude to o něco těžší. 

Proto si nejdřív ze všeho rozmyslete, jak rychle do toho chcete jít. V druhém případě bude samozřejmě lepší postupná a pomalejší změna.

Alternativy na začátek

Buď hned, anebo postupně potom z domácnosti odstraňujte všechno, co je živočišného původu, ať vás to neláká. Pryč se všemi uzeninami, paštikami, sýry, ale nezapomeňte také na med.

Zpočátku, než si na tuhle stravu zvyknete, bude dobré najít si nějaké alternativy za maso či mléko, jako jsou třeba sójové kostky, tempeh nebo tofu. Živočišné mléko nahradíte jednoduše třeba mandlovým, kokosovým nebo třeba rýžovým. Dnes už se dají sehnat i v běžných supermarketech, a právě z nich už se vyrábí i smetana nebo třeba sýry.

Čtěte také: Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Nakonec tedy zjistíte, že se vaše strava vlastně zase tak měnit nemusí. Můžete dál jíst burgery nebo třeba sladké pečivo, jen budou vyrobené z něčeho trochu jiného. Důležité je mít o těchto potravinách dostatek informací. 

Najděte si obchod, kde se takové věci prodávají a nebojte se zeptat. Pracují tu jen lidé, kteří tomu rozumí, protože v tom jedou také, takže vám jistě rádi poskytnou své zkušenosti a možná i recepty.

Ze začátku budete potřebovat spoustu inspirace - právě proto, abyste se nezasekli třeba jen u zeleniny a ořechů. Za to by vám tělo moc nepoděkovalo. Takže si najděte několik veganských restaurací a choďte okukovat a ochutnávat. Ptejte se na ingredience a klidně i na způsob vaření, pamatujte si kombinace chutí a surovin.

Myslete dopředu

Základem je také dobrá veganská kuchařka, protože bez ní se určitě neobejdete. V knihkupectví jich najdete hned několik, ale určitě vám dobře poslouží i různé zahraniční blogy. 

Nebude trvat dlouho a zjistíte, že žádné náhrady za maso jako jsou třeba zmíněné sójové kostky vlastně vůbec nepotřebujete, protože je tolik různých variant, jak zpracovat zeleninu nebo třeba luštěniny. 

Náš tip: 5 raw receptů, které vám změní život

Důležité je dbát na to, aby vaše strava byla pestrá a vyvážená. Vyplatí se také sestavit si jídelníček třeba na tři týdny dopředu, alespoň v začátcích, než se naučíte myslet "vyváženě". Měl by v něm být nejen dostatek zeleniny a ovoce, ale také luštěnin, obilovin, ořechů, semen, celých zrn a mořských řas. 

Vápník a vitamín B12

Nezapomínejte na mák - to je totiž skvělá náhrada za mléko, tedy alespoň co se obsahu vápníku týče. Skvěle k tomutu účelu poslouží i mandle, a také tofu obsahuje spoustu vápníku. Mimochodem, věděli jste že například Manner nebo Oreo sušenky jsou veganské? Skutečně neobsahují žádné mléko, takže se do nich v klidu můžete pustit.

"Upřednostňujte také kvalitní, za studena lisované oleje," radí specializovaný server Vegan Mind a upozorňuje na velmi častý problém: "Nezapomeňte doplňovat vitamín B12. Jeho nedostatek může přivodit nevratné poškození. Na trhu jsou i vitamíny a doplňky stravy určené přímo pro vegany."

Jednodušší to být nemůže

Jakmile si všechny tyto zásady zažijete a zvyknete si je dodržovat, zjistíte, že na životě vegana není nic složitého. Problém může nastat možná během cestování. Na druhou stranu na benzínkách se moc nenají ani masožravec, takže si prostě jen začnete dělat veganské svačinky místo obyčejných.

Doba je k veganům více než přívětivá, takže je čím dál více nejen veganských potravin, ale i veganských restaurací, a také aplikací v mobilu, které vám je pomohou najít. Začít žít zdravěji zkrátka nikdy nebylo jednodušší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 věcí, které byste měli zahodit. Škodí totiž zdraví

Jak oddálit stárnutí? Díky těmto 13 zvykům

Zhubnout můžete i obyčejnou chůzí: Jak na to?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama