reklama
 

Akné v dospělosti: Metody, které opravdu pomáhají

Trápilo vás v pubertě a možná se s ním potýkáte ještě dnes, kdy už vám dávno není náct. Akné neřeší jen teenageři, ale také dospělí. Jak pupínkům předcházet, čím je léčit a jak se zbavit jizev, které po jeho silnějších projevech zůstávají?

Foto: iStock

Akné představuje jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Problémy s ním řeší více než 80 procent dospívajících a asi 40 procent dospělých. Co stojí za touhle nepříznivou statistikou?

Znečištěné ovzduší, hormonální změny, stres, únava, špatná životospráva (kouření, alkohol, jídelníček zatížený cukry a tuky…) a samozřejmě i geny. Pleť prostě reaguje na celou řadu podnětů, které vedou k tvorbě ošklivých černých teček i zánětlivých červených pupínků, a někdy až hnisavých podkožních hrbolů a boláků. Naštěstí se dá tvorbě akné do určité míry předcházet, správnou péčí jeho projevy minimalizovat a nakonec i odstranit škody, které na pleti napáchalo. Ale pěkně po pořádku…

Jakou kosmetiku používat

Chcete-li proti akné účinně zabojovat, jako první se zaměřte na kosmetické přípravky, které každodenně používáte. Kosmetika by měla odpovídat typu vaší pleti - v tomto případě mastné až smíšené či problematické. Produkty takové řady jsou adstringentní a nekomedogenní, což znamená, že stahují a neucpávají póry, zároveň bývají hypoalergenní a bez přidaného mýdla, alkoholu i parabenů, které pleť jen zbytečně dráždí a zatěžují.

Samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění pleti dvakrát denně, ráno a večer bez ohledu na fakt, jestli se líčíte nebo ne. Mimochodem, pokud si při čištění/odličování pleti všimnete na obličeji nového pupínku či dalších černých teček, nikdy je sama prsty nemačkejte. Projevy akné tím nezmírníte, naopak podpoříte tvorbu dalších bakteriálních zárodků, které akné způsobují. Pupínky, které na špičce viditelně hnisají, můžete odstranit jemným peelingem.

Kdy se svěřit do rukou odborníka

Pokud vás netrápí jen zanešené póry a občas nějaký červený pupínek, ale řešíte závažnější formu akné nebo jeho častější výskyt, nejlépe uděláte, když zamíříte přímo na dermatologii. Tam se postarají nejen o aktivní projevy akné, ale i o jizvy a červené fleky, které po akné na pleti zůstávají.

"Léčba akné by se vždy měla zaměřovat nejen na akné samotné, ale i na jeho následky, což jsou nejčastěji jizvy a fleky, které dovedou potrápit stejně, jako akné samotné. Pro rychlejší problednutí červených flíčků a jizev doporučuji ošetření cévním laserem Vbeam. Na vpadlé atrofické jizvičky pak nejlépe pomáhá opakované ošetření frakcionovaným CO 2 laserem," říká Katarína Třísková, korektivní dermatožka z Medicom Clinic, sítě kliniky plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Pomůže kombinace laserů

Zmíněné způsoby ošetření pleti se dají také velmi dobře kombinovat, což prospělo například dvaadvacetileté Nikol. "U Nikol se jednalo hlavně o následky po akné ve formě červených fleků a místy také o aktivní formu akné. Proto jsem zvolila ošetření cévním laserem Vbeam. Tento laser pomáhá odstraňovat povrchové cévky, čímž probledávají červené fleky i jizvičky a zároveň se hojí aktivní akné," vysvětluje MUDr. Katarína Třísková. Vpadlé jizvičky po akné na Nikolině tváři pak dermatoložka řešila CO 2 frakcionovaným laserem. "Tento druh laseru pomáhá bodovitě vybrušovat kůži, díky čemuž se v místě odpařených teček tvoří nová kůže a povrch pleti se postupně znovu vyhlazuje," dodává dermatoložka.

Ošetření se vyplatí zopakovat

Zvažujete-li stejné ošetření pleti jako Nikol, připravte se na lehce zarudlou pleť v místě dopadu laserových paprsků. Na druhou stranu se ale už po týdnu dočkáte zklidnění aktivní formy akné a po dvou až třech týdnech i vytouženého zesvětlení červených fleků a jizviček. Pro lepší výsledek se také doporučuje ošetření pleti laserem Vbeam několikrát zopakovat. Ideální je podstoupit sérii třech ošetření s odstupem zhruba jednoho měsíce. 

Také po ošetření CO2 frakcionovaným laserem bývá pleť přibližně jeden den zarudlá a mírně oteklá. Zároveň se v místě ošetření vytvářejí maličké tečkovité stroupky, které se v průběhu tří až šesti týdnů vylupují. I u této metody pak platí, že "do třetice všeho dobrého". Nejlepšího výsledku totiž patrně dosáhnete, když si ošetření třikrát zopakujete.

Kosmetika, která pomáhá

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama