reklama

Akné u dospělých: Jak ho léčit a co si počít s jizvami?

Jak tvorbě akné předcházet, čím ho léčit a jak se zbavit jizev, které po jeho silnějších projevech zůstávají?

Foto: Thinkstock

Trápilo vás v pubertě a možná se s ním potýkáte ještě dnes, kdy už vám dávno není -náct. Akné totiž neřeší jen teenageři, ale také dospělí. Jak tvorbě akné předcházet, čím ho léčit a jak se zbavit jizev, které po jeho silnějších projevech zůstávají?

Akné představuje jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Problémy s ním řeší více než 80 procent dospívajících a asi 40 procent dospělých. Co stojí za touhle nepříznivou statistikou? Znečištěné ovzduší, hormonální změny, stres, únava, špatná životospráva (kouření, alkohol, jídelníček zatížený cukry a tuky…) a samozřejmě i geny. Pleť prostě reaguje na celou řadu podnětů, které vedou k tvorbě ošklivých černých teček i zánětlivých červených pupínků, kolikrát až hnisavých podkožních hrbolů a boláků. 

Naštěstí se dá tvorbě akné do určité míry předcházet, správnou péčí jeho aktivní projevy minimalizovat a nakonec i odstranit škody, které na pleti napáchalo. Ale pěkně po pořádku...

Péče o aknózní pleť

Chcete-li proti akné účinně zabojovat, jako první se zaměřte na kosmetické přípravky, které každodenně používáte. Kosmetika by měla odpovídat typu vaší pleti – v tomto případě mastné až smíšené či problematické. Produkty takové řady jsou adstringentní a nekomedogenní (= stahují a neucpávají póry), zároveň bývají hypoalergenní a bez přidaného mýdla, alkoholu i parabenů, které pleť jen zbytečně dráždí a zatěžují. 

Produkty na fotografii:

Čisticí gel anti-akné s levandulovou silicí pro zklidnění pleti, SYNCARE, 283 Kč; tyčinka na kožní nedokonalosti Hyséac Bi-stick, URIAGE, 349 Kč; zmatňující denní krém DermoPurifyer, EUCERIN, 375 Kč; čistící pleťová voda s protizánětlivým účinkem, Natural Code Toner, LUMENE, 200 Kč.

Samozřejmostí by pro vás mělo být také pravidelné čištění pleti dvakrát denně, ráno a večer, bez ohledu na fakt, jestli se líčíte nebo ne. Někdy se pupínky dělají právě proto, že pleť špatně nebo málo čistíte. Použijte klidně tři a více tamponků či ubrousků - proces čištění opakujte tak dlouho, dokud tamponek nezůstane čistý.

Kdy vyhledat odborníka

Pokud vás netrápí jen zanešené póry a občas nějaký červený pupínek, ale řešíte závažnější formu akné nebo jeho častější výskyt, nejlépe uděláte, když zamíříte přímo na dermatologii. Tam se postarají nejen o aktivní projevy akné, ale i o jizvy a červené fleky, které po akné na pleti zůstávají. 

"Léčba akné by se vždy měla zaměřovat nejen na akné samotné, ale i na jeho následky, což jsou nejčastěji jizvy a fleky, které dovedou potrápit stejně jako akné samotné. Pro rychlejší problednutí červených flíčků a jizev doporučuji ošetření cévním laserem Vbeam. Na vpadlé atrofické jizvičky pak nejlépe pomáhá opakované ošetření frakcionovaným CO 2 laserem," říká Katarína Třísková, korektivní dermatoložka kliniky plastické chirurgie a estetické dermatologie Medicom Clinic.

Příklad lékařského ošetření

Dermatoložkou uvedené typy ošetření pleti se dají i kombinovat, což prospělo například dvaadvacetileté Nikol. "U Nikol se jednalo hlavně o následky po akné ve formě červených fleků a místy také o aktivní formu akné. Proto pro mě bylo jasnou volbou ošetření cévním laserem Vbeam. Přístroj pomáhá odstraňovat povrchové cévky, čímž probledávají červené fleky i jizvičky a zároveň se hojí aktivní akné," vysvětluje doktorka Třísková. 

Vpadlé jizvičky po akné na Nikolině tváři poté dermatoložka řešila právě CO 2 frakcionovaným laserem. "Ten pomáhá bodovitě vybrušovat kůži, díky čemuž se v místě odpařených teček tvoří nová kůže a povrch pleti se vyhlazuje," dodává dermatoložka.

Na co se připravit

Zvažujete-li stejné ošetření pleti jako Nikol, připravte se ale na lehce zarudlou pleť v místě dopadu laserových paprsků. Na druhou stranu se už po týdnu dočkáte zklidnění aktivní formy akné a po dvou až třech týdnech pak i vytouženého problednutí červených fleků a jizviček. 

Pro lepší výsledek můžete ošetření pleti laserem Vbeam několikrát zopakovat. Ideální je podstoupit sérii třech ošetření s odstupem cca jednoho měsíce. Také po ošetření CO 2 frakcionovaným laserem bývá pleť přibližně jeden den zarudlá a mírně oteklá. Zároveň se v místě ošetření vytvářejí maličké tečkovité stroupky, které se v průběhu tří až šesti týdnů vylupují. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když si ošetření třikrát zopakujete.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama