reklama
 

Stárnutí i zánět: Problémy s pletí vyřeší správné kyseliny

Máte kožní trable a nic vám nepomáhá? Zkuste sehnat na trhu takovou kosmetiku, která obsahuje právě AHA a BHA kyseliny. Každá řeší trochu jiné potíže, ale mohou se i vzájemně doplňovat.

Foto: iStock

AHA a BHA kyseliny jsou další převratné aktivní látky, které se vzájemně doplňují s peptidy. Hlavní funkcí těchto účinných látek je to, že odstraňují odumřelé buňky z povrchu pokožky.

Jde o přirozeně se vyskytující organické kyseliny, mezi něž patří například kyselina mléčná, jablečná, citronová, mandlová, vinná, glykolová nebo salicylová. V dermatologii a kosmetice se využívají především k odstraňování jizev, zesvětlení pigmentových skvrn, stahování rozšířených pórů, léčbě akné nebo právě k vyhlazení vrásek.

BHA kyselina: Proti zánětu

Obecně se v kosmetice pod pojmem BHA rozumí kyselina salicylová. Složením je vzdáleně podobná Acylpyrinu nebo Aspirinu, takže má skvělé protizánětlivé účinky. BHA kyseliny jsou rozpustné v tucích, dostávají se tudíž do větší hloubky, tedy až do pórů a jsou vhodné především pro mastnější pleť, nebo tu, která má sklony k akné. Kyselina salicylová pomáhá udržet v pórech správný tok buněk, a protože má už výše uvedené protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat i případné kožní infekce.

AHA kyseliny: Proti stárnutí

Mezi nejčastěji používané AHA kyseliny patří kyselina glykolová. Vyrábí se z třtinového cukru, ale pokud byste ji chtěla do sebe získat přirozeně z potravy, najdete ji v melounu nebo ananasu. Kyselina glykolová podporuje tvorbu elastinu a kolagenu a viditelně pokožku omlazuje. Na klinikách estetické medicíny se přidává do chemických peelingů.

Další AHA kyselinou je kyselina mléčná. Má podobné účinky jako kyselina glykolová. Působí však na pokožku mnohem šetrněji, a je proto vhodná i pro citlivější a dehydrovanou pleť. Kyselina citronová dokáže bělit pleť, kyselina mandlová ovlivňuje produkci mazu a dokáže si poradit právě s akné. Stimulaci tvorby kolagenu podporuje kyselina vinná a jablečná.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama