reklama

7 věcí, které potřebujete vědět, než půjdete na botox

Už to nejsou jen celebrity, ale i vaše kamarádky a známé. Ve vzduchu visí otázka, kdo na něm byl, kdo ještě ne a kdo by potřeboval. Na takovém vylepšení není nic špatného, naopak. Jen aby byl výsledek co nejlepší, potřebujete mít všechny důležité informace pohromadě.

Foto: iStock

Vyzmizíkovat ze svého obličeje vrásky není jen marnivým přáním. Někomu opravdu může podobná procedura výrazně zvednout sebevědomí. A o to přece jde.

Nejdříve si ujasněme, co se rozumí pod názvem "botox". "Botulotoxin typu A je látka známá pod různými obchodními názvy, jako je Botox, Dysport, Vistabel apod. Jedná se o preparát, který je určen pro odstraňování mimických vrásek. Pro řešení hlubokých vrásek se hodí spíše dermální výplně na bázi kyseliny hyaluronové. 

  Efekt aplikace Botoxu vydrží zpravidla 4 - 6 měsíců, ale vždy je důležité mít na paměti, že doba trvání je individuální. Botox

"Jedná se o látku zcela bezpečnou, byť její historie může být pro laiky trošku znepokojivá. Bezpečná je však jen z rukou lékaře, který jako jediný má oprávnění a znalosti k její aplikaci. Rozhodně je třeba se vyhnout mnohým zařízeným, kde kosmetička nabízí aplikaci této látky. Botox funguje na principu ovlivnění přenosu vzruchu na úrovni nervosvalového spojení. Laicky řečeno zablokuje přenos nervového vzruchu do svalu, který se mračí a vytváří vrásku. V tu chvíli sval ochabne a zmizí vráska," vysvětluje MUDr. Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.

Botox se nepoužívá jen na vrásky a v estetické medicíně. Své uplatnění nachází i v urologii, neurologii při léčení obrn, dokonce je možné s ním léčit nadměrné pocení. Zde působí opět tak, že do potní žlázy zablokuje přístup vzruchu, který jí dá informaci, aby produkovala pot. 

V médiích se čas od času objeví celebrita s velkými rty a komentářem, že byla na botoxu. Botox není výplň a řeší jen vrásky. Obrovské rty jsou důsledkem hyperaugmentace pomocí dermálních výplní, takže v tomto bývá botox nevinně.

Přijmout se takoví, jací jsme, je samozřejmě cílem každého vyrovnaného člověka. Ale není nic špatného použít dostupné prostředky k tomu, abychom se zbavili mindráků, které nás vnitřně svazují. Třeba se vám nelíbí vráska mezi obočím, kvůli které se domníváte, že máte moc přísný výraz. Pokud ji chcete odstranit, měli byste vědět, že…

Věk nic neznamená

Neexistuje žádný doporučený čas, který z vás dělá vhodného kandidáta pro vymazání vrásek. Někdo jej podstoupí před třicítkou, někdo i o 20 let později. Někteří dermatologové doporučují botox jako prevenci před zbytečnými vráskami, protože pak nehýbete tolik svaly v místě, kde byl aplikován.

Každá dávka je uzpůsobena na míru klienta

Není nikde dané, kolik preparátu kdo potřebuje. Na určité partie (čelo) se ho může spotřebovat více, do jiných míst méně. Změna by ale měla být vždy postupná, decentní.

Trochu to bolí

Pokud jste citliví na bolest, nebudeme vám nalhávat, že se jedná o procházku růžovou zahradou. Na druhou stranu, není to horší, než když jdete na odběr krve. Prostě zatnete zuby a za chvilku je po všem.

Nechoďte pak hned cvičit

Po aplikaci se sice můžete vrátit ke svému pracovnímu stolu, ale jinak není vhodné jít na cvičení, do sauny nebo na kosmetiku. Někteří lékaři dokonce radí, aby si pacient nejméně 4 hodiny po zákroku nelehal do horizontální polohy. Vyhněte se pár dnů slunci, soláriu a masáži obličeje.

Modřiny jsou normální

Po zákroku se mohou do večera objevit modřinky, které zakryjete make-upem. I tak ale není nejmoudřejší jít na botox před nějakou důležitou společenskou událostí. Dopřejte si alespoň týden na rekonvalescenci.

Výsledek nemusíte vidět hned

Může to trvat tři až pět dní, než spatříte žádanou změnu. Možná si také budete muset zvyknout na určitou nehybnost v obličeji, která zprvu nemusí být úplně příjemná. 

Okolí si třeba ani nevšimne…

Perfektní zákrok poznáte tak, že vám okolí lichotí. Většinou se jedná o komplimenty typu, že vypadáte odpočatě a zda jste se vrátili z dovolené. Pokud je aplikace provedena odborníkem a s citem, téměř nikdo nemůže vnímat, co přesně jste podstoupili.

Výsledek vydrží okolo půl roku

"Efekt aplikace vydrží zpravidla 4 - 6 měsíců, ale vždy je důležité mít na paměti, že doba trvání je individuální. Dokonce si tělo může vytvořit odolnost (rezistenci) a přestane na látku reagovat," říká MUDr. Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.

Cena by neměla být určující

Předtím, než se na botox objednáte, tak byste si měli udělat patřičnou rešerši. Důležitá je reputace pracoviště, kompetence lékařů i zpětná vazba od klientů.

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama