reklama

5 sportů, díky kterým vás pohyb začne bavit

Nemůžete se dokopat k pohybu? Čím to je, a které sporty by to konečně mohly změnit?

Foto: Thinkstock

Nevolnost, píchání v boku, bolest kloubů, v lepším případě jen nuda vás může potkat tehdy, pokud při výběru sportu šlápnete vedle. Vracíte se domů s upocenými tvářemi a pocitem, že jste zahodili dlouhé minuty pro nic za nic, navíc s jistotou, že tenhle sport už nikdy znovu nezkusíte.

Není ale špatného sportu, je jen špatný výběr, který může být příčinou, proč už na sport nemáte ani pomyšlení. Pro dosažení kýženého efektu, který by měl sport přinést, je proto třeba vybrat ten, který vás bude bavit. Možná vás zaujme některý z následujících, které rozhodně patří mezi nejzábavnější a o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Fly yoga

Pozitivní účinky jógy jsou bezesporu prokazatelné již spoustu let. Pozice, neboli asány, podporují průtok energie v pomyslných drahách, které vedou celým tělem. Tím dochází k celkovému zlepšení fyzického a duševního zdraví. Fly yoga pozitivní účinky ještě prohlubuje. Při cvičení se plynule protahujete pomocí dlouhých šátků zavěšených nad vámi. Posílíte svalstvo, uvolníte bolesti zad, pomůžete svému lymfatickému systému, trávicí a nervové soustavě. 

Trampolína neboli jumping

Trampolíny baví děti i dospělé. Kromě toho, že je to zábava, si procvičíte dech a zpevníte svalstvo, které se po dopadu snaží instinktivně vyvážit balanc. Během lekcí střídáte rychlejší i pomalejší skoky, které kombinujete se silovými cviky.  Velkým bonusem jumpingu je posilování hlubokých břišních a zádových svalů, které ovlivňují správné držení těla. Účinky na sobě poznáte již po několika lekcích.

Piloxing

Co má pilates společného s boxem? Na první pohled neslučitelné sporty se povedlo propojit švédské trenérce a tanečnici působící v Kalifornii, odkud se popularita tohoto dynamického sportu rozšířila i dál po USA. Prvky boxu mají zapřičinit spalování tuku, a pilates působí na zpevňování svalů. Proto je piloxing ideální pro formování postavy. Díky cvičení získáte pružnost, sílu a vytrvalost.

Bosu

Bosu je vhodné pro příznivce pozvolnějšího sportu. Cvičení spočívá v provádění zpevňujících pohybů, k nimž používáte speciální vypouklou balanční podložku připomínající uříznutý balón. Univerzální podložku používáte oboustranně k posilování horní i dolní části těla. Cvičení je zaměřené nejen na zpevnění těla, ale i na koncentraci a uvolnění nervové soustavy.

Aqua boxing

Spousta druhů pohybu je ve vodě zábavnější a příjemnější než na suchu. Není vám horko, takže se nepotíte, a navíc to svádí cítit se jako při dětské zábavě než jako na lekci s trenérem. Charakter vodních sportů bývá často rehabilitační a v případě aqua boxingu se k rehabilitaci přidává silový trénink posilující celé tělo. Rozvířená voda má tendenci s tělem pohybovat, a tak se budete muset nejen vyrovnávat s odporem vody při provádění cviků, ale navíc se budete snažit stabilizovat své tělo, čímž vydáte o to více energie.

Mimochodem, víte, proč někteří lidé ke sportu tíhnou tak nějak přirozeně, zatímco jiní se musí složitě přemlouvat, aby se vůbec zvedli z gauče? Dost často za to může výchova a fakt, jestli vám byly v dětství vštěpeny správné základy pro sportovní nadšení. Pokud ano, máte velkou pravděpodobnost, že budete mít vztah ke sportu i nadále.

Jsou však děti, kterým by kvůli finanční tísni nemohla být možnost provozovat sport dopřána, i kdyby sebevíce chtěly. Proto společnost Procter & Gamble spustila projekt na podporu sportu dětí.

I vy se nyní můžete do podpory mladých sportovců zapojit, pokud v období od 28. července do 24. srpna zakoupíte v prodejnách Tesco výrobky Procter & Gamble značek Ariel, Lenor, Pampers, Jar, Blend-a-med, Gillette, Always a Head & Shoulders. Vybrané finanční prostředky poputují České olympijské nadaci, která rozděluje příspěvky znevýhodněným dětem, aby mohly ve svých sportovních koníčcích pokračovat.

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama