reklama

5 nejčastějších chyb, které děláme při cvičení

Pokud máte snahu se hýbat a sportovat, je to chvályhodné. Jenomže když to děláte špatně, nejen že to na vás pak nemusí být vidět, ale ještě tím můžete svému tělu uškodit. Jaké největší chyby tedy při cvičení děláme?

Foto: Roxy

Pokud máte snahu se hýbat a sportovat, je to chvályhodné. Jenomže když to děláte špatně, nejen že to na vás pak nemusí být vidět, ale ještě tím můžete svému tělu uškodit. Jaké největší chyby tedy při cvičení děláme?

Informací o cvičení je všude kolem tolik, že ani my už nevíme, kterými z nich se řídit. Proto jsme o radu poprosili osvědčené trenéry. S jejich pomocí jsme dali dohromady pět největších chyb, s kterými se při své praxi setkávají nejčastěji a považují je za závažné.

Chyba č. 1: Nárazovost

"Asi nejčastější chybou, se kterou se při cvičení setkávám, je nárazovost. Lidé, kteří dlouhou dobu necvičili, nebo se nehýbou adekvátním způsobem, většinou díky nějakému problému, ať už vizuálnímu, či zdravotnímu, najednou dostanou motivaci začít něco dělat nebo přidat," říká trenér a fitness manager Holmes Place Jan Skovajsa.

"Takový jev je ale pro tělo stresem, který je většinou celkem neúměrný současné kondici, proto se daný člověk další dny po cvičení doslova trápí. Vždy je potřeba postupovat rovnoměrně a zvyšovat zatížení a intenzitu krok za krokem. To je základní klíč k úspěchu a disciplíně vytrvat," dodává.

Chyba č. 2: Nepravidelnost

"Člověk je tvor líný a tak nejčastější chybou je podle mě odkládání cvičení na zítra. Určitě to sami znáte, od zítřka začnu jíst zdravě, od zítřka začnu cvičit, od zítřka budu hubnout. Pokud něco chceme, musíme se pro to rozhodnout ihned," říká školitel fitness studia Expreska Karel Jarušek.

A když už se konečně rozhodneme začít cvičit, je třeba najít si pravidelný rytmus, necvičit jen nárazově. Ideální je potom necvičit jen jednou týdně, pak skutečně z výsledku můžete být zklamaní, ale alespoň dvakrát nebo třikrát.

Chyba č. 3: Estetický účel

Další obrovskou chybou, která se již týká samotného cvičení, je přílišná účelnost, což znamená, že spousta lidí začíná cvičit, aby zpevnila či zeštíhlila jednu část těla, a tak estetické převládne nad zdravotním, které by ale mělo být důležitější.

Čtěte také: 4 stádia celulitidy: V jakém jste vy a jak ji zmírnit?

"Než člověk začne zvedat činky či jakkoliv jinak zatěžovat tělo, je potřeba ujistit se, že to ve zdraví zvládne. Proto by první kroky při cvičení měly směřovat hlavně ke zdravotnímu hledisku, naučit se správnému držení těla, posílit svalový korzet okolo páteře a odstranit svalové dysbalance, které člověk nasbíral během života svými vadnými pohybovými stereotypy," upozorňuje Jan Skovajsa.

Chyba č. 4: Chybné držení těla

Třetí chyba tedy přímo souvisí s druhou. Mnoho z nás sice poctivě cvičí, ale nemají při tom zvládnuté držení těla. "Správné držení těla by měla být priorita číslo jedna. Pokud toto člověk zanedbá, může být jakékoliv další snažení kontraproduktivní a naopak si můžete ublížit. Pokud se naučíte několik jednoduchých bodů, jak pozorovat a správně zapojovat své tělo, máte z poloviny vyhráno a už by se vám neměla stát žádná nepříjemnost, protože sami zhodnotíte logičnost a techniku více méně každého cvičení či stroje k tomu určeného," říká Skovajsa.

Chyba č. 5: Špatné informace

Velikou nevýhodou pro laickou veřejnost jsou podle něj také kvanta informací, které internet nabízí. Laik si mezi nimi nedokáže vybrat adekvátní variantu, která je pro něj vhodná a často zvolí úplně špatný zdroj. "Z pozice osobního trenéra s mnohaletou praxí vidím, že se lidé bojí zeptat, i když tu možnost mají přímo před sebou, raději zvolí cestu vyhledávání na internetu, kde mnohdy vyberou nesmysl. Samozřejmě rada trenéra není také zárukou, protože bohužel existuje stále více těch špatných, oproti těm dobrým. Proto doporučuji vždy zjišťovat si reference nebo se ptát okolí," dodává.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 zlozvyků, kvůli kterým předčasně stárneme

Chcete štíhlé boky? 5 cviků, které pomohou

10 způsobů úlevy od bolesti: Sex se taky počítá

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama