reklama

5 důvodů, proč se na příští léto chystat už teď

Zní to na začátku podzimu možná trochu šíleně, ale čtěte dál a pochopíte.

Foto: iStock

Všimla jste si, že se všechny letní rady zásadně píší jen před létem, přitom čím dál více lidí jezdí za teplem i uprostřed naší zimy. To je mimochodem důvod, proč by se opalovací krémy mohly klidně prodávat celoročně.

Napadlo vás někdy, o kolik by léto bylo jednodušší, kdybyste si nemusela každý druhý den holit nohy? Celkem snadno vás jich natrvalo zbaví laserová epilace. Ve finále je vlastně mnohem těžší ji správně naplánovat. Nesmíte na ni totiž s opálenou kůží, pár týdnů po ní nesmíte na sluníčko, a navíc potřebujete absolvovat několik sezení, aby vás zbavila skutečně všech chloupků.

Pokud tedy jezdíte na dovolenou i v zimě, vyplývá z toho, že teď je nejvyšší čas s ní začít. Podobných zákroků je přitom mnohem víc.

1) Laserová depilace

V redakci se nám osvědčilo Laserové centrum Anděl (www.lcandel.cz) - po čtyřech opakováních máme nohy hladké jako miminko, a to opravdu po celý rok. Důležité je přijít vždy s chloupky dlouhými alespoň dva milimetry a mezi jednotlivými sezeními se neholit. Jelikož trávím celé léto venku a v lednu vždy odlétám za teplem, trvaly mi i ty čtyři sezení opravdu celý rok. Čím dřív tedy začnete, tím lépe. Počítejte také s tím, že nejlépe laser zabírá na hodně tmavé chloupky. Čím jsou světlejší, tím déle může celý proces trvat.

2) Odstranění tetování

Velmi podobné podmínky platí i tehdy, když si chcete nechat odstranit tetování. Kůže nesmí být opálená, nesmí potom na sluníčko, a trvá zhruba měsíc, než se ošetřené tetování zcela zahojí a můžete přijít znovu. I tady je potřeba několik opakování, nejlépe mizí hodně staré kérky, ale vždy záleží i na typu kůže. Já jsem si nechávala odstranit zhruba rok a půl staré tetování, a mizelo velmi hezky. Teď se chystám na čtvrté sezení, potřeba jich bude pět až šest. Chodím do pražské Medicom Clinic (www.medicomclinic.cz), kde mají moc hezké výsledky.

3) Zmírnění jizev po operaci

S léčbou jizev je nejlepší začít co nejdříve po operaci, nicméně ani jim příliš slunečního záření neprospívá. "Všeobecně platí, že čím dříve jsou jizvy léčeny, tím lepší efekt léčba má. To platí zejména o jizvách červených, které obtěžují svěděním a bolestivostí. Včasná léčba má lepší účinnost a lepší výsledky pokud kombinujeme více léčebných metod," popisuje lékařka Laserového centra Anděl Jitka Chaloupecká. Po vytažení stehů se doporučuje mechanická podpora jizvy po dobu dvou až čtyř týdnů (například pomocí klasické náplasti). Dále pomáhá biostimulační laser, který má analgetické a protizánětlivé účinky a zlepšuje hojení. Jamile je jizva zacelené, doporučují lékaři tlakové masáže, silikonové gely a také ošetření pulzním barvivovým laserem. I toto ošetření je třeba několikrát zopakovat.

4) Chemický peeling

Při chemickém peelingu se postupně odlučují buňky povrchové vrstvy kůže (odtud název peel = loupat) a jsou nahrazovány čerstvou vrstvou buněk. "V estetické dermatologii se chemický peeling využívá při řešení pigmentových skvrn, pomáhá ale i při terapiích aknózní a problematické pleti. Zároveň má omlazující a vyhlazující účinky. Zjemňuje hrubý povrch pokožky, stahuje póry a vyhlazuje jemné vrásky," říká dermatoložka Kateřina Tvrdoňová z kožní ordinace Poliklinika Řepy. Ideální dobou na chemický peeling je podzim, zima, nebo ještě jaro, kdy sluneční aktivita není tak intenzivní. Rovněž nejde o extra rychlý zázrak - pleť je ideální zhuba týden nebo dva na ošetření připravovat, měsíc po něm nesmíte na slunce. Záleží, jak intenzivní vaše problémy s pletí jsou, ale je ideální zákrok třikrát až šestkrát zopakovat.

5) Odstranění jizev po akné

"Léčba akné by se vždy měla zaměřovat nejen na akné samotné, ale i na jeho následky, což jsou nejčastěji jizvy a fleky. Pro rychlejší blednutí červených flíčků a jizev doporučuji ošetření cévním laserem Vbeam. Přístroj pomáhá odstraňovat povrchové cévky, čímž probledávají červené fleky i jizvičky a zároveň se hojí aktivní akné. Pro lepší výsledek se ošetření vyplatí několikrát zopakovat. Ideální je podstoupit sérii třech ošetření s odstupem cca jednoho měsíce," vysvětluje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic. Tento laser kromě akné a jizviček po něm pomáhá řešit rozšířené či zmnožené cévky v kůži po celém těle, což mohou být žilky v obličeji nebo na nohou, růžovka nebo takzvané ohně, ale i strie nebo virové bradavice. Ideální období, kdy na něj zajít, právě začalo.

Nakazí jeden člověk celou tramvaj? Epidemiolog vysvětluje šíření viru aerosolem | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama