reklama

Kopřiva: Ze smetiště na talíř i pod sukni

Budete péct oblíbenou velikonoční nádivku? Nezapomeňte, že do té pravé patří pořádná dávka mladých kopřivových lístků!

Budete péct oblíbenou velikonoční nádivku? Nezapomeňte, že do té pravé patří pořádná dávka mladých kopřivových lístků!

Takhle brzy z jara - letos přišlo opravdu pozdě - ještě příliš nepálí, a tak jsou výbornou surovinou k přípravě příjemného jarního špenátu a salátu i k ochucení polévek a nákypů. K tradici patří i šlehání kopřivami - zkuste to!

Nažhavte se!

Obvykle považujeme za obtížný plevel, bující v každém rohu a budící dojem zanedbanosti. Na milost ji bereme právě jen na jaře, kdy se díky své odolnosti a houževnatosti zazelená jako jedna z prvních bylin.

Obsah velkého množství zeleného barviva chlorofylu kopřivě dopomáhá k dezinfekčnímu účinku, takže působí proti řadě dlouhodobých zánětlivých onemocnění. Účinná je tak i proti průjmu. Nálev je možné použít k inhalaci i přímému popíjení při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest.

Extrakt z kopřivy působí jako mírné diuretikum, způsobené obsahem vitamínu C, tříslovin, acetylcholinu, serotinu, histaminu a minerálních látek. Proto se používá při chronických nemocech ledvin a dlouhodobých zánětech močových cest.

Pálí a léčí

Šlehání čerstvě natrhanými kopřivami** podporuje místní prokrvení a zvyšuje látkovou výměnu v oblasti kloubu. Pomáhá i při revmatických onemocněních.

Dříve se proto používala pro léčbu kloubního revmatismu. Známé nepříjemné pálení však přetrvávalo ještě dlouho po výkonu, ale kdo má silné nervy, může to zkusit ještě dnes.

Kopřiva také podporuje tvorbu červených krvinek, neboť stimuluje činnost kostní dřeně. Lidově se o ní říká, že "čistí krev". Je proto vhodná i v léčbě chudokrevnosti. Někteří odborníci ji doporučují i jako čaj pro povzbuzení kojení.

Vezměte jí do koupelny

Extrakt z kopřivy získáváme nejčastěji louhováním jako při přípravě čaje. Můžeme si jím umýt vlasy - je přece osvědčenou přísadou do šampónů, ale i mnoha dalších kosmetických přípravků.

Z kopřivy dvoudomé i z kopřivy žahavky sbíráme mladé části rostlin, vrcholky byliny do délky asi 30 cm. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. Někdy se sbírají pouze listy, využít se však dá i kořen.

Kořen obsahuje velké množství tříslovin. Extraktu z kořenů je tak možné využít jako kloktadla při krvácejících dásní nebo jako přísady do koupele proti zvýšené tvorbě kožního mazu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama