reklama

Konsolidace od A do Zet: Zjistěte, jak funguje sloučení půjček

Půjčky nám nejsou cizí. Podle průzkumu České bankovní asociace má s nákupem na splátky nebo jiným spotřebitelským úvěrem zkušenost zhruba 60 % Čechů. Problém ale nastává ve chvíli, kdy jich máme víc, než dokážeme zvládnout. Cesta ze svízelné situace je naštěstí mnohdy snadná. Ukrývá se pod pojmem konsolidace.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Konsolidace od A do Zet: Zjistěte, jak funguje sloučení půjček
Konsolidace od A do Zet: Zjistěte, jak funguje sloučení půjček | Foto: Komerční sdělení

Co je konsolidace a jak vlastně funguje?

Podle průzkumu ČBA by neschopnost splácet řešilo mnoho Čechů právě konsolidací - 41 % lidí, kteří si už někdy v minulosti půjčili, by se pokusilo půjčky konsolidovat v bance. U lidí bez úvěrové zkušenosti je to dokonce 49 %. A co že to ta konsolidace vlastně je?

Konsolidace je sloučení několika půjček nebo úvěrů do jednoho. Splácení se rozloží do delšího období, a výše pravidelných měsíčních splátek se díky tomu sníží. Sloučit můžete takřka všechny nezajištěné bankovní půjčky, půjčky od splátkových společností, rychlé půjčky a další úvěrové produkty. Výjimkou jsou ale zpravidla hypotéky - tady na konsolidaci nespoléhejte.

Většina společností dnes řeší konsolidaci online, po telefonu i na pobočce. Pokud se pro ni také rozhodnete, banka nebo nebankovní společnost za vás uhradí všechny úvěry a sama vám poskytne jeden jediný úvěr. Díky tomu získáte lepší přehled o tom, kolik vlastně dlužíte, kdy je čas splátky a také vám klesne její měsíční výše. Můžete tak ušetřit až tisíce korun měsíčně. 

Konsolidovat můžete úvěry bank i nebankovních institucí v ČR, zpravidla až do výše 1 000 000 Kč. Může přitom jít o:

  • spotřebitelské půjčky (na auto, domácí spotřebiče atd.)
  • leasingy na auto
  • kontokorenty
  • úvěry na kreditních kartách

Co většinou nemůžete konsolidovat, jsou:

  • úvěry na bydlení

 

Kdy byste měli o sloučení půjček uvažovat

Pokud splácíte pouze jednu půjčku nebo máte úvěr na bydlení, můžete zvážit refinancování. V takovém případě si vlastně přenesete svůj dluh jinam. Pokud například platíte vysokou hypotéku, můžete si ji převést do jiné banky, kde získáte výhodnější podmínky.

Podle průzkumu ČBA splácí 30  % Čechů dvě nebo více půjček. Pokud patříte mezi ně a máte například úvěr na rekonstrukci bytu, kontokorent na debetní kartě a půjčku na auto, zvažte konsolidaci. Můžete tak výrazně ušetřit. Nezáleží přitom na počtu poskytovatelů, od kterých jste si peníze půjčili.

Výhody konsolidace

  • lepší přehled o vašich závazcích
  • nižší měsíční splátka
  • často lepší úroková sazba
  • možnost určit si délku splácení
  • úspora na poplatcích, které se pojí s větším množstvím půjček
  • jednodušší komunikace - vše řešíte pouze s jedním poskytovatelem půjčky
  • možnost půjčit si ještě si ještě malou finanční částku navíc

K vyřízení konsolidace si připravte 3 doklady

Abyste mohli sloučit půjčky do jedné, musíte splnit několik podmínek a doložit je příslušnými doklady. K vyřízení konsolidace budete potřebovat:

  1. Občanský průkaz: Doneste ho buď osobně na pobočku, nebo ho z obou stran oskenujte a vložte do online žádosti.
  2. Druhý doklad totožnosti: Řidičský průkaz, pas nebo jiný doklad opět přineste nebo ofoťte z obou stran.
  3. Výpis z běžného účtu nebo doklad o příjmu: Musíte mít bankovní účet u některé z bank v České republice a doložit, že máte trvalý zdroj příjmů a nejste třeba ve zkušební době.

 

Na co byste si měli dát při řešení konsolidace pozor

Základem je zvolit takovou společnost, ke které máte důvěru a která vám nabídne nejvýhodnější úrok. Zajímejte se ale i o další podmínky. Často lidé litují, že předem neřešili například následující otázky:

  • Můžete si půjčit peníze navíc? U některých společností jde v rámci konsolidace zažádat také o navýšení půjčky. Celý proces urychlíte, vše vyřešíte při jednom a nemusíte shánět žádné další doklady.
  • Jak moc se prodlouží doba splatnosti? Při konsolidaci se zpravidla prodlužuje doba splácení. Tu si můžete mnohdy i sami určit. Dejte si ale pozor, aby se příliš neblížila nekonečnu a vy jste nepřeplatili zapůjčený obnos hned několikanásobně.
  • Kolik by stálo předčasné splacení konsolidované půjčky a jaké jsou další poplatky? Zajímejte se také o poplatky spojené s předčasným splacením nového úvěru. Férové společnosti si od vás v takovém případě při splnění podmínek ve smlouvě nevezmou ani korunu navíc a podobné to je i s dalšími poplatky "za nic".
"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama