reklama

Komunisté a jejich strážci hranic

Praha Komunistický režim střežil hranici mezi východní a západní Evropou velmi ostře. Příslušníci Pohraniční stráže Československé lidové armády zastřelili v letech 1948 až 1989 při pokusu překonat státní hranici 170 lidí.

V oficiálních článcích byli ale pohraničníci prezentováni jako hrdinové.

"Úspěšné zákroky našich pohraničníků proti narušitelům dokazují, že hranice je spolehlivě zabezpečena," stojí ve zprávě ČTK z 11. července 1988. "Příslušníci Pohraniční stráže každoročně odpracují desítky tísíc hodin na pomoc národnímu hospodářství. Významné je také jejich výchovné působení například při vedení pionýrských oddílů mladých strážců hranic. Rozvoj socialistického života v pohraničí dokumentuje každoroční soutěž národních výborů o získání titulu Vzorná hraničářská obec či Vzorné hraničářské město," napsala ČTK.

Ve stejném roce se v dubnu sešli ve Znojmě komunisté z Pohraniční stráže na celostátní konferenci. ČTK přinesla z akce obsáhlý referát, ve kterém například uvedla:

"Svůj pevný vztah a oddanost socialismu a pracujícímu lidu dokázali ve stovkách úspěšných zadržení narušitelů státních hranic, v zajištění politických a ideologických zájmů ČSSR na hraničních přechodech, ale i svou politickou aktivitou, společensky prospěšnou prací a výpomocí národnímu hospodářství. Zpráva zvýraznila nutnost energického postupu proti lhostejnosti a falešnému kamarádství, potřebu upevňovat soudružské vztahy ve vojenských kolektivech."

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama