reklama

Na jaře vsaďte na džusy a pyré

Na přelomu zimy a jara nás často doprovází únava, nedostatek energie a zhoršení nálady. Na vině je jídelníček, který v zimním období obsahuje méně výživových látek. Pro zmírnění účinků změny ročního období je vhodné zařadit vyváženou stravu, bohatou na čerstvou zeleninu a ovoce a jako doplněk ji konzumovat také v odlišné a pohodlné formě džusů a pyré. Stejný význam pro dobrou náladu má rovněž pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a odpovídající délka a kvalita spánku.

Foto: komerční článek

Světová zdravotnická organizace doporučuje každodenní konzumaci nejméně 400 g ovoce a zeleniny, které je vhodné rozdělit do 5 porcí (v poměru 3/4 zeleniny a 1/4 ovoce) . Správný jídelníček by měl být pestrý, barevný a sezónní. Kromě významného podílu zeleniny a ovoce v našem jídelníčku je vhodná taktéž konzumace nepříliš tučných mléčných výrobků, libového masa, tučných mořských ryb a dále ořechů, semínek, obilných výrobků a rostlinných olejů.

Na jaře by měl být náš jídelníček lehký, bohatý na zeleninu, ovoce, ovocné a zeleninové džusy a pyré. S ohledem na výživové vlastnosti (obsah vitamínů a minerálních látek) ovlivňují džusy a pyré dobrý stav organizmu. Džusy, např. pomerančový a grepový, obsahují vitamín C, který je významný pro naši imunitu.

Ovoce a ovocná pyré jako zdroj vlákniny

Ovocné a zeleninové džusy a pyré představují na jaře hodnotnou svačinu mezi hlavními jídly či dokonce jejich doplněk. Sklenička džusu (200 ml) nebo kapsička pyré mohou klidně nahradit jednu z pěti denních porcí ovoce nebo zeleniny . Pyré, např. jablečné, je cenným zdrojem vlákniny a vitamínů. Navíc má pyré v kapsičce šikovný obal a příjemnou formu pro konzumaci, protože díky sametové konzistenci chutná nejen dospělým, ale i dětem. Jedná se o praktickou svačinu, kterou si můžeme vzít do školy, do práce nebo na cestu.

Pohybem ke zdraví

Příslušná dávka pohybu nám zajistí dobrou náladu. Spojíme-li pohyb s vyváženou stravou, můžeme očekávat příliv energie, kterou na jaře tolik potřebujeme. Pohyb podporuje imunitní systém a posiluje produkci endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Stačí každodenní procházka nebo rychlá chůze parkem, vyvenčení psa nebo běhání v doprovodu přátel.

Kvalitní spánek

Správná délka spánku a jeho kvalita jsou velmi důležité pro dobrou náladu. Během spánku se organizmus regeneruje, tělo a mozek odpočívají, organizmus vytváří růstový hormon, který je potřebný mj. pro rozvoj svalů. Správná délka spánku pro dospělého činí kolem 7 až 8 hod. denně. Důležitá je však také jeho kvalita, o kterou musíme pečovat sami. Potíže s usínáním a časté probouzení během noci nepodporují kvalitní spánek. Abychom se vyhnuli nespavosti, měli bychom uléhat ke spánku v pravidelnou dobu, nikoliv hned po jídle, a navíc předtím bychom se měli snažit o ztišení a uvolnění se. Klidný spánek, stejně jako fyzická aktivita, přispívá ke stimulaci imunitního systému.

Je vhodné se již teď připravit na jaro, např. odlehčením jídelníčku, nakoupením zásob čerstvé zeleniny a ovoce a také konzumací svačin v podobě džusů a pyré. Správný způsob stravování ve spojení s aktivitou a klidným spánkem nám zajistí spoustu energie v jarním a letním období.

Více informací zde.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama