reklama
 

Je očkování proti HPV opravdu nesmysl?

Vývoj skutečně účinné vakcíny ovšem není triviální záležitost

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.

Vývoj skutečně účinné vakcíny není triviální záležitost a stává se, že i několik desetiletí trvající snaha světových imunologů není korunována úspěchem.

Naproti tomu podobně dlouholetá snaha odhalit původce karcinomu děložního čípku vyústila dokonce v několik vakcín, jejichž úkolem je chránit očkovaného jedince při případném nakažení lidskými papilomaviry (HPV), označovanými za původce tohoto onemocnění.

V současné době je známa celá řada HPV kmenů označovaných čísly, z nichž pouze některé jsou dávány do souvislosti s karcinomy. Ve všech vakcínách najdeme antigeny HPV virů kmenů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % karcinomů děložního čípku. Takové antigeny jsou sice pro uvedené kmeny virů typické, ale protože to jsou chemicky složité látky, jejich „stavební kameny" mohou být součástí antigenů, které se vyskytují i na dalších příbuzných kmenech, jako je kmen 31 nebo 45. Proto obranná reakce proti kmenům 16 a 18 může tzv. zkříženě chránit i proti některým dalším typům HPV virů s rakovinotvorným potenciálem.

Vakcína - vaše "pojistka" proti nemoci

Vakcíny kromě antigenů obsahují tzv. adjuvans, jejichž úkolem je stimulovat imunitní reakci a zesilovat účinek vakcín. Standardní součástí prakticky všech adjuvans používaných
u většiny vakcín více než padesát let je hydroxid hlinitý. Odpůrci očkování vyzdvihují nebezpečnost hliníku ve vakcínách programově, ale bez konkrétních důkazů. Podle řady studií, včetně studie americké Agentury pro bezpečnost potravin a léčiv (FDA), je riziko pro děti vystavené celkovému množství hliníku přijatého ze všech vakcín očkovaných během prvního roku života extrémně nízké. Bez vhodného adjuvans by byla schopnost vakcíny vyvolat chránící imunitní reakci minimální.
Je třeba připustit, že vakcinace vždycky nezaručuje, že k onemocnění docela určitě nedojde. Vakcína proti karcinomu děložního čípku není výjimkou. Při včasné aplikaci to může být svým způsobem „pojistka" proti život ohrožujícímu onemocnění.

Vakcína Cervarix je vázaná na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění s výjimkou úhrady pro 13leté dívky. Před předepsáním léku se prosím seznamte s úplnou informací o přípravku dostupnou také na www.gskkompendium.cz nebo se obraťte na společnost GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4; e-mail: [email protected]; www.gsk.cz. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste také na [email protected]. O vhodnosti očkování se poraďte s lékařem.


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama