reklama

Klaus vyjednával o sjezdovce s ministry

Když byl prezident Václav Klaus před lety lyžovat na Šumavě, setkal se i s tvůrci lyžařského areálu na Chlumu. A poté - na jaře 2004 - si na Hrad pozval jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a ministry obrany a životního prostředí Miroslava Kostelku a Libora Ambrozka (KDU-ČSL).

Po více než hodinovém jednání odcházeli všichni tři od prezidenta s dohodou, že jejich úřady vytvoří společnou komisi, která se bude využívám vojenského prostoru Boletice zabývat.

"Myslím, že prezident může náš projekt hodně posunout," řekl v zápětí po schůzce Luboš Krejza ze společnosti Lipno Servis, která se na plánech lyžařského areálu významně podílí.

Po nástupu Karla Kühnla (US-DEU) do funkce ministra obrany tento úřad poprvé připustil, že armáda Boletice opustí. Kühnl si ovšem stanovil jasné podmínky. Například, že Jihočeský kraj připraví příslušné změny zákonů, aby újezd mohl převzít civilní úřad anebo že sežene peníze na ekologické a pyrotechnické vyčištění území, které by podle odhadu mohlo překročit dvě miliardy korun.

Nejdůležitější složka Kühnlova resortu ovšem nadále trvala na tom, že jihočeské Boletice pro svůj výcvik potřebuje. V tomto újezdu se totiž mohou kromě tradičních střeleb cvičit i složitější manévry, což jinde nejde.

Poslední vývoj naznačuje, že si vojáci prosadili svou - navzdory intervencím prezidenta.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama