reklama
 

Předsudky a strach z vyhoření: S čím se potýkají ženy na vedoucích pozicích?

Na pozici generálních manažerek a ředitelek je stále nedostatek žen. Pokud se vám zadaří a ocitnete se v oněch 18 %, která zastávají topmanažerskou pozici ve světě, budete se potýkat s předsudky okolí i strachem z vyhoření.

Foto: iStock

Nedokazujeme totiž jen, že jsme kompetentní na svou pozici, ale bojujeme i (a často především) s tím, že jsme ženy. Kvůli silným společenským stereotypům se také předpokládá, že žena vrcholová manažerka, právnička nebo ředitelka zanedbává rodinu. Muž téměř nikdy podobné otázky "jak všechno skloubí" nedostává.

Není divu, že ustát takový tlak nechce a nemá zapotřebí každá. Například ve vedení státních firem v Čechách bylo podle dat z roku 2018 jen 15 manažerek, zatímco manažerů zde pracovalo celkem 174. Podle výzkumu Network of Executive Women ženy dávají častěji výpověď z vrcholových kariérních pozic, protože odmítají žít s chronickým stresem. Co tedy dělat, když na jedné straně toužíte dělat milovanou profesi, ale na té druhé si připadáte jako křeček v kolečku?

Umět říkat ne

Chcete, aby vaše dcera jednoho dne byla opravdu úspěšná? Místo výchově k bezbřehé poslušnosti, kdy malá holčička musí dělat radost rodičům a učitelům, ji naučte už v dětství říkat ne. Jsme vychovávané k tomu, abychom byly empatické, vnímaly potřeby okolí a vyhověly. Těžko si pak bráníme vlastní hranice.

Čas pro sebe

Řada žen si odepírá po náročném výkonu v zaměstnání odpočinek, který jim pomůže odvrátit syndrom vyhoření. Mají dojem, že nemají nárok jít si zaběhat, plavat nebo praktikovat jiný typ relaxace, protože musí běžet domů na druhou směnu. Zanedbávaly by totiž svou rodinu ještě více. U mužů nejen v řídicí pozici je čas pro sebe automaticky akceptován.

Podle generální manažerky YouTube Susan Wojcicki potřebují ženy v manažerských pozicích denně aktivně relaxovat a mít čas pouze pro sebe. "Berte čas, který strávíte na masáži, na cvičení nebo jen sedíte v tichosti, stejně důležitým jako jednání, která vedete," prohlásila v jednom rozhovoru.

Řekněte si o pomoc

Dnes už v Čechách existuje celá řada mentorovacích programů určených výhradně úspěšným ženám. Mohou vám pomoci budovat kariéru efektním způsobem, který bude vyhovovat právě vám.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama