reklama
 

Ženy mají pro IT ty nejlepší předpoklady, tvrdí profesionální hackerka

Živí se tím, že radí hackerům. Původní profesí je právnička. Prý je tahle kombinace ze všech nejlepší. Přečtěte si rozhovor se ženou, která vyvrací mýtus, že spojení žen a oboru IT je nemožné.

Foto: Archiv Pamely Morgan

Pro leckoho je spojení žen a IT pořád trochu zvláštní. Úspěšná podnikatelka, advokátka a profesorka Pamela Morgan tento mýtus úžasně vyvrací a vůbec nepřipouští, že by v tomto oboru byly ženy jakkoliv znevýhodňované. Naopak věří, že pro něj mají ty nejlepší předpoklady. 

Pamela Morgan je zakladatelkou a šéfkou americké společnosti Third Key Solutions, která poskytuje provozní poradenství a další služby firmám pracujícím s digitálními měnami. Většinu svojí kariéry se věnovala rozvoji menších firem, ale působila také jako vedoucí studijního programu na univerzitě MacCormac College.

Mezi odborníky na digitální měny je Pamela vysoce uznávanou kapacitou. Do Prahy přijela navštívit třetí ročník Hackerského kongresu Paralelní Polis, který proběhl tento víkend.

Její pohled na svět je velmi výjimečný a inspirativní. "Začala jsem učit, abych měnila věci k lepšímu," řekla například v našem rozhovoru.

Mohla byste pro začátek co nejsrozumitelněji vysvětlit, co je kryptoměna?

Kryptoměna je digitální forma peněz, která existuje jenom na internetu. Kryptoměnu neřídí a neovlivňuje žádná vláda, ale jen ti, co ji používají. Taková měna je otevřená, decentralizovaná, nadnárodní, chráněná proti cenzuře a otevřená inovacím. Bitcoin je první a co do míry použití i tržní hodnoty největší kryptoměnou.

Proč věříte, že má něco takového smysl? 

Pro člověka je bitcoin nástrojem svobody. Vyrovnává rozdíly mezi lidmi, společností a státem. Spousta lidí upřednostňuje platby v hotovosti, protože se tak vyhnou jakémukoliv vztahu s firmami jako Visa, ale platit hotově osobě nebo firmě na opačné straně planety je poněkud nepraktické. Abyste mohli obchodovat na celosvětovém trhu, musíte mít vztah s bankou. Musíte splnit požadavky banky, abyste u ní vůbec mohli mít účet. Ve skutečnosti jsou to banky a vlády, kdo má kontrolu nad vaším mezinárodním obchodováním. Bitcoin je z platebního procesu zcela odmazává a umožňuje svobodné platby každému a všude. V mnoha společnostech mají nad penězi výhradní kontrolu muži. Bitcoin ženám dává plnou moc nad svými financemi i v zemích, kde ženy oficiálně nesmějí vlastnit žádný majetek, nebo je to v rozporu s místními zvyky. Podobně může bitcoin pomoci i dalším utlačovaným či opomíjeným skupinám a jednotlivcům.

Učila jste na univerzitě a úspěšně řídila několik obchodních programů. Jak se z vás stala expertka na bitcoin? A proč?

Začala jsem učit, abych měnila věci k lepšímu, a bitcoin mi umožňuje to samé v globálním měřítku. Mám zkušenosti s podnikáním, obchodem, programováním a právem. Bitcoin se dotýká všech těchto oblastí, takže mi perfektně vyhovuje.

Dočetl jsem se, že jste založila vlastní úspěšnou firmu. Zvládla jste to sama, nebo vám někdo pomohl?

Nezáleží na tom, jestli má firma jednoho nebo více spoluzakladatelů. Pokud chcete se svým nápadem uspět, musíte spolupracovat s dalšími lidmi a organizacemi. Bitcoin ani jiné podobné projekty by bez elementu spolupráce vůbec nemohly existovat. Ani já bych se bez obrovské podpory početné komunity neobešla.

Jak byste popsala svou současnou práci? Pro spoustu lidí je bitcoin a IT obecně pořád trochu záhada.

Pracovat v tomto oboru znamená denně se setkávat s inteligentními, motivovanými a nadšenými inovátory. Každý den je jiný, náročný i zábavný. Ale všechno to má svůj význam. Mnozí z těch, kdo pracují na věcech okolo bitcoinu, jsou idealisté, kteří za svou prací vidí více než jenom dobrý plat. Chtějí měnit životy lidí po celém světě pomocí neuvěřitelně zajímavých technologií. Takoví lidé mě každý den inspirují.

Váš profesní život musí být časově velmi náročný. Dá se skloubit s rodinným?

Mí mužští kolegové by u rozhovoru takovou otázku nikdy nedostali, ale úspěšné ženy na ně musí odpovídat pořád. Už ta samotná otázka poukazuje na současné vnímání nerovnosti pohlaví. Já ve svém životě udržuji rovnováhu jako každý úspěšný člověk. 

Co plánujete do budoucna?

V dohledné době budu nadále cestovat po světě, mluvit s lidmi o technologiích, které hýbou světem, a pracovat na projektech, jež, pevně doufám, změní náš svět k lepšímu. A také budu pokračovat v budování své firmy.

Je něco, co byste chtěla vzkázat ženám, které se pořád trochu bojí IT a všeho kolem technologií?  

Mezi skutečnou prací ve světě technologií a jejím mediálním obrazem je velký rozdíl. Může to být velmi obohacující práce a pro ženy není intelektuálně v ničem náročnější než pro muže. Vlastně je to naopak. Statisticky mají ženy lepší výsledky ve škole, získávají více titulů a zároveň se jim lépe než mužům daří v matematice a přírodních vědách. Firmy vedené ženami dosahují vyšších hodnot. Fandím ale úplně každému, kdo se chce dozvědět víc a uvažuje o kariéře v oblasti technologií.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama