reklama

Workoholismus není hrdinství: Koledujete si o problémy. Začněte jednat hned.

Za workoholiky, aneb lidi závislé na práci, se považuje skoro až polovina lidí. To je alarmující číslo vzhledem k tomu, že se jedná o závislost, která může mít vážné následky, jako je například deprese, syndrom vyhoření, nebo vysoký krevní tlak.

Foto: iStock

Necelá polovina lidí se považuje za workoholiky, ne vždy je to ale tím, že by svou práci tak milovali, někteří říkají, že tolik pracovat musí, aby se uživili. Jaké jsou příznaky workoholismu a co s touto závislostí dělat?

Průzkum mluví jasně. Za workoholiky se podle průžkumu agentury OnePoll považuje celých 48 procent lidí. Ti průměrně pracují přesčas čtyři hodiny týdně, a to zcela bezplatně, a dalš přibližně čtyři hodiny týdně o práci přemýšlejí ve svém volném čase. 

Ne všichni to ale dělají dobrovolně. Téměř tři z deseti lidí podle průzkumu přiznává, že jejich závislost na práci je daná nutností vydělat peníze. S touhou uspět, nebo snahou odvést dobrou práci, to nemá nic společného. 

Workoholismus neznamená pracovitost

"Workoholismus bývá nejen v naší kultuře často vnímán jako ‚dobrá‘ závislost, neboť si jej lidé často spojují jednoduše s pracovitostí. Jak ale dokládá i zmíněná studie, mnozí lidé, kteří by sami sebe klasifikovali jako workoholiky, byli k této závislosti dotlačeni vnějšími vlivy, nikoliv nějakým vlastním vnitřním nastavením. A řada z nich by se jistě ráda z této závislosti vymanila, protože dříve nebo později na ně začnou dopadat její negativní následky - zhoršené zdraví způsobené stresem a přepracováním či rozpad vztahů - ale nemohou si to dovolit, právě kvůli tlaku z vnějšku, kupříkladu ze strany zaměstnavatele, nebo kvůli oné finanční závislosti," podotýká personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz zaměřující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

Příznaky workoholismu

Závilost na práci se projevuje různě. Třeba tím, že první věc, co po probuzení workoholici dělají, je to, že kontrolují pracovní e-mail. Workoholici přemýšlejí o své práci i o víkendu či ve volném dni a většinou se cítí příliš zaneprázdněni na to, aby si vzali dovolenou. Také je časté vyvolávání různých problémů, které tito lidé pak rádi řeší. 

Dovolenou si Češi často nevybírají

V čerpání dostatečné dovolené pro svou regeneraci Češi zaostávají. Dle posledního šetření portálu Jobs.cz si celou dovolenou vybrala jen necelá třetina lidí, přičemž 22 procent respondentů si dokonce nestihlo vybrat ani polovinu zákonem stanovené dovolené.

Dvoutýdenní dovolená jako prevence proti vyhoření

Podle odborníků čeští zaměstnanci navíc v posledních letech preferují vybírat si během roku více dovolených, avšak kratších, což není z hlediska odpočinku ideální. "Aby si člověk řádně odpočinul, nabral fyzické i duševní síly a zregeneroval se od pracovního stresu, měl by si dopřát alespoň dvoutýdenní nepřerušovanou dovolenou. V opačném případě je ohrožen kupříkladu syndromem vyhoření nebo zhroucením," upozorňuje Gabriela Kodenková. Ke zmíněným symptomům  se pak mohou přidat i abstinenční příznaky podobné jiným závislostem. V době, kdy workoholik nemůže pracovat, je například podrážděný nebo letargický či se u něj objevuje fyzický diskomfort.

Jak se z workoholismu vyléčit?

Jako každá jiná závislost se i workoholismus musí léčit. Pokud k tomu nedojde, je takový člověk velmi náchylný k depresím, srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku nebo syndromu vyhoření. Časté jsou i zažívací potíže, jelikož workoholici buď vůbec nejí nebo se přejídají. 

Jediná šance, jak se z této závislosti dostat, je podívat se na to, kde a z čeho pramení. S tím může pomoct návštěva psychologa. S tím pak souvisí změna životních hodnot, kdy se tito lidé musí naučit zase odpočívat a najít si čas i na jiné důležité věci, jako jsou rodina, přátele a záliby mimo práci. 

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama