reklama
 

Vyplatí se nakupovat dárky na Amazonu? Jak které

Vyplatí se nakupovat přes Amazon? Podívejte se na srovnání cen několika nejprodávanějších produktů

Kindle Fire
Kindle Fire | Foto: Aktuálně.cz, Amazon.com

Přemýšlíte, že byste nakoupili vánoční dárky v americkém e-shopu Amazon? Podívejme se, zda se to finančne vyplatí.
Pro začátek je důležité vědět, že Amazon neprodává pouze své zboží, ale také zprostředkovává prodej od jiných obchodníků. U některých výrobků tak naleznete různé ceny. Myslet musíte také na poštovné, které může být u těžkých a velkých předmětů v řádu desítek dolarů. Některé zboží Amazon do České republiky nezasílá. Můžete však využít služby zprostředkovatele např. Shipito, kteří vám za poplatek zašlou zboží až domů.

Daň a clo

Od dubna 2011 proběhla legislativní úprava, podle které musíme u zboží dražšího než 22 eur zaplatit DPH ve výšu dvaceti procent. Pokud vámi vybrané zboží přesahuje hodnotu 150 eur (cca 3600 korun), bude vám podle typu zboží vyměřeno clo. Jeho výši můžete dohledat v aplikaci české celní zprávy. Výsledná cena zboží se tak může zvednout o stovky až tisíce korun, zvažte tedy dobře svůj nákup.

Nejprodávanější produkty

Podívejme se na několik bestsellerů Amazonu a srovnejme je s tuzemskými cenami. Například životopis Stevea Jobse od Waltera Isaacsona (v angličtině) nabízí nyní Amazon v přepočtu za 340 korun. Knihu v Česku pořídíte již za 333 korun, nákup se tedy nevyplatí.

Kindle Fire prodává Amazon v přepočtu 3800 korun. V Česku jej nyní pořídíte za 6900 korun. Kindle se však do Česka nezasílá, můžete ovšem využít zmíněné Shipito. Odhadovaná cena po proclení a poštovném je cca šest tisíc korun. V tomto případě se tedy nákup z Amazonu vyplatí.

Videohra Elder Scrolls V: Skyrim stojí za Amazonu v přepočtu 1140 korun. U nás ji seženete za tisíc korun, nákupem v USA tedy neušetříte.

Windows 7 Home Premium prodává Amazon v přepočtu za 1880 korun. V Česku operační systém pořídíte zhruba o tisíc korun levněji, navíc máte jistotu, že produkt bude v češtině.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama