reklama

Víte určitě, kolik bere váš muž?

Většina Čechů žijících v partnerství tvrdí, že jejich partner má alespoň přibližnou představu o výši jejich osobních úspor. A vy?

Foto: Profimedia.cz

Většina Čechů žijících v partnerství tvrdí, že jejich partner má alespoň přibližnou představu o výši jejich osobních úspor. Patříte mezi ně, nebo byste se rádi o partnerových úsporách dozvěděli více?

V partnerství si s protějškem zpravidla vidíme do talířů a o něco méně do svědomí. A ještě méně do peněženek, do účtu a úspor.

Jak jsme na tom se znalostí jeho „kapsy"?

Průzkum ING Bank ČR ukazuje, že naše povědomí v této věci není špatné - 85 % lidí žijících v partnerském svazku tvrdí, že jejich protějšek má detailní nebo alespoň přibližný přehled o jejich finančních úsporách.

Otevřenější jsou muži

 Jen 10 % z nich přiznává, že partnerka nemá žádné informace o jejich osobních rezervách. Naproti tomu žen, které si myslí, že jejich partner nemá přehled o stavu jejich peněženky je dvojnásobek, tedy 20 %. Vysokoškoláci se většinou drží střední cesty a většina z nich uvádí, že partner má o jejich úsporách přibližný přehled.

Odborník na spoření radí:

„Je dobré mít alespoň částečnou představu o finanční situaci partnerky nebo partnera. Zvlášť, pokud se dotyční rozhodnou žít spolu, vést společnou domácnost a přivést na svět děti. Na druhou stranu, ne zcela detailní vhled do osobních úspor umožňuje druhému z partnerů nečekané překvapení v podobě malé pozornosti nebo milého dárku."

Říkáte si, kolik máte na účtu?

„Alespoň částečná vzájemná informovanost o stavu účtů v domácnosti je užitečná i z důvodu lepší kontroly výdajů a ve finále i kvůli vyšší šanci vytvářet úspory. Nejpřehlednější je pak model, kdy jsou uspořené peníze obou z partnerů, tedy alespoň ty, které jsou oba schopni oželet, převedeny na spořicí účet.

Zde jsou uloženy v bezpečí a mimo dosah, takže nelákají k bezhlavému utrácení. Navíc jsou lépe zhodnocovány než peníze na běžném účtu. Jejich zřízení a vedení bývá zdarma a můžete na ně kdykoliv ukládat jakoukoliv částku," dodává Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

A jak to máte doma vy? Napište nám do diskuze, váš názor nás zajímá!Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama