reklama
 

Umění vizualizace: Pomůže vám dostat, po čem toužíte

Každý z nás má ve svém životě něco, po čem touží. Někdy se ta věc může zdát na dosah, jindy na míle daleko. Občas se nám některá přání mohou jevit jako nereálná, ale pak se ukážou tak blízko...

Foto: iStock

Nezapomeňme, že v životě se často dějí věci jinak, než se na první pohled zdá. A také na to, že býváme strůjci svého osudu. Ke šťastným koncům nám může dopomoci také vizualizace. 

Umění představivosti nás může zavést do netušených výšin našich možností. A nejde o žádné čarování. Jde spíše o to, naučit se vlastní sugestivní obrazotvornosti. Při dosahování našich cílů je důležité, jak moc zapojíme představivost do hry. Náš mozek nepozná rozdíl mezi skutečností a představou, proto řídí tělo tak, aby naplnilo tu představu, kterou jsme si v hlavě vytvořili. 

Začněte s jednoduchými úkoly

Pokud jste vizualizaci nikdy nevěnovali pozornost ve svém životě, je třeba začínat pomalými krůčky. Řekněte si například, co byste chtěli umět: hru na nějaký hudební nástroj, cizí jazyk, cokoliv, po čem léta toužíte, ale vždycky jste tu činnost posunuli na druhou kolej, protože bylo něco důležitějšího k řešení. Dejte si tedy cíl a začněte pracovat na zhmotnění vašeho snu. Postupujte zhruba následovně.

1) Uvolněte se, zhluboka dýchejte a zkuste na nic nemyslet. Nechejte odplynout veškeré napětí z těla. 

2) Začnete s představami: Představujte si podrobně a do detailů činnost, kterou se chcete naučit. Představujte si všechno, co je s ní spojeno. Všechny věci, které k ní patří. Opravdu buďte pozorní k detailům a rozviňte veškeré obrazy, které vás v mysli napadnou.

3) Přidejte do obrazu sebe: Tohle je velmi podstatný bod celé vizualizace. Představujte si, že jste už součástí té činnosti, že už něco zvládáte nebo ovládáte, že je vám v té činnosti dobře, a že jste ji přijali za svou. 

4) V představách jednejte. Je důležité, aby vaše představy nebyly statické. Vložte do obrazů ve své hlavě život. Smysly. Co cítíte? Jak se v situaci cítíte? Jaké máte při tom všem pocity? Kdo je na obraze s vámi? Co máte na sobě? Jak vypadá prostředí kolem vás? Představujte si i překážky, které vám mohou stát v cestě za splněným snem. Ale rovnou si také představujte, že je překonáte. 

Procvičujte vizualizaci brzy ráno nebo večer před spaním. Mějte na paměti, že všechno, co si dokážete představit, se může naplnit. 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama