reklama

Toužíte podnikat? Tyhle vlastnosti byste měla mít!

Chcete podnikat, ale máte strach, jestli to zvládnete? Ovládá vás pocit jistoty, takzvaná zlatá klec korporace, a vy se z ní chcete vymanit? Možné je všechno, avšak některé z nás mají k podnikání větší "dispozice" než druhé.

Foto: Profimedia.cz

Chcete podnikat, ale máte strach, jestli to zvládnete? Ovládá vás pocit jistoty, takzvaná zlatá klec korporace a vy se z ní chcete vymanit? Možné je všechno, avšak některé z nás mají k podnikání větší "dispozice" než druhé.

Za svou osmiletou éru podnikání jsem se potkala s lidmi, kteří úspěšně podnikají a sestavila tak na základě toho nejčastější vlastnosti, které úspěšní mají.

Odvaha, odvaha, odvaha

S každou úspěšnou podnikatelkou jsem se shodla na této vlastnosti. Zaměstnání je jako malá loďka v klidné zátoce. Jistota, ale žádné dobrodružství. Podnikání je jako jachta na rozbouřeném moři. Nejistota, ale neskutečné dobrodružství. A pro něj musíte mít odvahu. Musíte počítat s tím, že se vám loď převrátí, že nenajdete cestu do přístavu a že budete muset zaplatit celou posádku. Když to ale všechno vyjde, pocit vítězství je k nezaplacení. Odvaha, tu pro podnikání potřebujete nejvíce

Klukovská hravost

Víte, proč jsou muži úspěšní podnikatelé? Protože si umí hrát a berou svůj podnik a své finanční portfolio jako hru Monopoly nebo Dostihy a sázky. Pokud máte vizi a chcete mít váš vysněný podnik, nemůžete se k této vizi upnout s hrůzou, že když se vám podnikání nepovede, je konec světa. Peníze jsou tu od toho, abychom si s nimi hráli, hýbali s nimi a rozmnožovali je. Nejsou tu od toho, aby nám ležely na účtu a my se o ně neustále strachovali. Peníze jsou jako vaše krev - jsou nezbytné, ale zároveň musí téct, cirkulovat. A podnikání, to je skutečně jedna velká hra. Zabezpečte si základ, abyste neskončili na ulici. Ale poté si hrajte a neberte to tak vážně. Do zaměstnání se můžete vrátit vždycky.

Disciplinovanost

Ano, bez plánování a pořádného pracovního nasazení to nejde. Kdo tvrdí, že ano, lže. Pokud chcete mít vlastní podnik, budete do něj první roky investovat, omezovat se jak ve flákání o víkendech, tak v ostatních oblastech. Pokud jste disciplinovaní, k vaší vizi se můžete posunout mnohem rychleji. Umíte vypnout televizi a místo toho každý den dvě hodiny investovat do vašeho nového mini podniku, záměru. Kdo umí pracovat s vlastní psychikou a má silnou vůli, může být úspěšným podnikatelem.

Emoční a vztahová inteligence

Vše je o lidech a v podnikání to platí dvojnásob. Potřebujete mít kvalitní dodavatele, získávat zákazníky, obchodní partnery, vést zaměstnance. Jak to chcete zvládat, pokud neumíte jednat s lidmi, jste urážliví nebo nemáte dostatek empatie? Základní dovedností úspěšného podnikatele by měla být schopnost vyjednávat a naslouchat druhým. A to patří ke znakům vysoké emoční, vztahové inteligence. Pokud tedy chcete rozjet vlastní podnik, zapracujte nejdříve na sobě a vybudujte svoji osobnost, až poté podnikání.

Další potřebné vlastnosti:

Zde je výčet dalších vlastností, které mají úspěšní podnikatelé:

  • vizionářství
  • optimismus (ta sklenička je skutečně z poloviny plná! )
  • schopnost vést lidi (leadership)
  • umění pracovat v týmu
  • schopnost adaptovat se
  • schopnost změnit názor (nikoliv lpět na vlastním)
  • finanční plánování (bez hysterie)

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama