reklama

Toužíte po penězích? Vysoký plat vás šťastnou neudělá

Devadesát procent žen má prý pocit, že žijí ve stresu, ovšem nejhůře se cítí ty, které berou největší platy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Devadesát procent pracujících žen má prý pocit, že žijí ve stresu, dvě třetiny žen jsou unavené a nešťastné, ovšem nejhůře se možná trochu paradoxně cítí ty, které berou největší platy.

Přestože jde o výsledky průzkumu britské společnosti Neom, které cituje on-line deník Telegraph, jistě i většina z vás s úvodní větou alespoň částečně souhlasila. Nebo vy snad znáte nějakou ženu, která se nikdy ničím nestresuje, nemá žádné starosti, všechno stíhá a věčně se směje?

Téměř každá z nás má zkrátka své starosti, i když mohou být úplně odlišné. Pokud se však ženete za kariérou a máte pocit, že jakmile budete brát plat vrcholové manažerky, všechno se zlepší, můžete se také mýlit.

Překvapivé, ale pochopitelné

I když jsou výsledky průzkumu na jednu stranu pochopitelné, jeho autoři je prý rozhodně nečekali. "Myslela jsem, že jako nejvystresovanější se ukážou být pracující matky," říká zakladatelka společnosti Neom Nicola Elliott. Přitom se ale zdá, že ještě více pod tlakem se cítí mladé ženy, které ještě rodinu vůbec nezaložily.

Vysvětlení je však celkem jasné. Ženy, které mají rodinu, si umí lépe rozložit čas mezi pracovní a osobní život. Ne že by v tom snad nutně byly nadanější, ale okolnosti je zkrátka donutí. Zatímco ženy, které děti nemají, často osobní a pracovní rovinu vůbec neoddělují a často se stane, že pracují jednoduše pořád.

Víc peněz, víc starostí

Mají pak sice třeba vyšší platy, ale více peněz s sebou přináší nejen více pracovních povinností a zodpovědnosti, ale i novou formu starostí. Pokud totiž peníze nemáte, kupujete jen to nejnutnější a nejlevnější, nemusíte nad tím moc přemýšlet a zatěžovat tím hlavu. 

Majetnější lidé zpravidla mívají větší domovy, a jistě sama víte, že čím je byt nebo dům větší, tím je náročnější se o něj postarat.

Čtěte také: Rychlý návod, jak zatočit se stresem a přepracovaností

Hlavním problémem ale nejsou jen peníze samy o sobě, ale spíš nedostatek času, který v důsledku výše popsaného vzniká. Jak potvrdily tři pětiny zpovídaných žen, jednoduše si nemají kdy odpočinout.

Zároveň se však ukázalo, nebo spíš potvrdilo, že spoustu času nám požírají nejen běžné starosti a práce, ale také sociální sítě. Na otázku, co ženy dělají, když najednou získají deset volných minut, velká část z nich odpověděla, že zkontrolují profily na sociálních sítích, případně tam vloží nový příspěvek. Odpovědi jako "jdu se projít" nebo "vytáhnu knihu" byly v menšině.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nedaří se vám? 10 životních pravd, které to možná změní

Chcete vyšší plat? Musíte mít pravidelný sex

10 věcí, které byste měli umět oželet

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama