reklama

Strach je největší překážkou jakéhokoliv úspěchu, říká Andrea Ungerová

Jak se cítí žena na vedoucí pozici v ryze mužské společnosti? Co je pro ni luxusem? A jak je možné, že se udržela ve vysoké manažerské funkci patnáct let?

Foto: archiv PR

Andrea Ungerová vystudovala ekonomickou fakultu na Mendelově univerzitě a právnickou fakultu na Univerzitě Komenského. Ve firmě Hošek Motor a.s. pracuje ve vedoucí pozici ředitelky firmy patnáct let, tedy od svých šestadvaceti let.

Jste ženou ve vedení automobilové firmy. Jaké to je, být na této pozici? Tedy v ryze mužském oboru, obklopena muži?

Práce s muži je velmi inspirativní. Mají často jiný pohled na věci než ženy. Umějí víc riskovat, jdou do věcí víc po hlavě. Jak se říká, že muži jsou celý život jako malí kluci, myslím, že na tom něco je. A je to dobře. Dovedou být díky tomu kreativní. Myslím, že umějí být velmi přímočaří a neintrikují. To se mi líbí, a i já osobně mám tento styl jednání ráda. Když se řeknou věci na rovinu, člověk si ušetří spoustu času a vysvětlování.

Kromě znalostí a zkušeností, spolupracujete také se svou intuicí a jinými "ženskými zbraněmi"?

Vždy se mi vyplatilo intuici naslouchat. Jak v práci, tak v životě. Aby ji člověk mohl využít, musí se udržovat v duševní rovnováze. Tím myslím udělat si čas na sebe. Zajít si na kosmetiku, na masáž, jít si zaběhat. A pro mě je moc důležité zajít si třeba jen tak na kafíčko s kamarádkou. Největší ženskou zbraní je prostě být ženou. Nesnažit se být v mužském kolektivu stejná jako oni. To prostě ani nejde.

Máte nějaké pracovní fígle, které vám pomáhají v každodenní rutině?

Každý den ráno si dát jasné cíle a večer si je zrekapitulovat. Využívat intuici a neodkládat věci.

Ve své pozici jste patnáct let, čím si vysvětlujete svůj úspěch?

Vždycky jsem byla cílevědomá. Dělám svou práci ráda. Snažím se pořád vymýšlet a posouvat věci dál. Nerada přešlapuji na místě.

Značka Mercedes je synonymem luxusu. Co pro vás osobně znamená luxus?

Dnes je pro mě luxus, když jsme jako rodina pohromadě a radujeme se s naším malým synem. A moc si toho luxusu vážím. Ale ptáte se asi na něco jiného. V tomto kontextu - Mercedes synonymum luxusu. Pro mě luxus představuje pohodlí a kvalitu, emoce, bezpečí, dopřát si výjimečnost.

Posunuly vás nějaké konkrétní karamboly v životě?

Každý karambol mě v životě posunul dál. Bez karambolů by to nešlo.

Co pro vás znamená vaše kariéra?

Práci, které se nyní věnuji, dělám již patnáctým rokem. Začala jsem velmi brzy po škole. Dovedete si asi představit, že je to můj druhý domov". Nejdůležitější je pro mě, aby v dobách dobrých i zlých panovala ve firmě spolupracující atmosféra.

Co cítíte, když si představíte svou rodinu?

Rodina pro mě vždy byla velmi důležitá. Je to přístav, kam se člověk rád vrací a kde najde klid a bezpečí. Měla jsem to štěstí, že jsem prožila krásné dětství a svůj přístav jsem vždy našla u svých rodičů. Dnes, když mám malého syna, dělám vše pro to, aby měl tento stejný luxus.

Zmínila jste syna. Jak kloubíte péči o něj s vaší vysokou manažerskou pozicí?

Co mám dítě, jsem v práci disciplinovanější. Snažím se také více delegovat a rozhodně jsem přestala trpět syndromem "sama si to udělám nejlíp". Tím šetřím poměrně hodně času a věci fungují. Když jsem pak se synem, odkládám telefon a věnuji se naplno jemu. Sice spolu netrávíme celé dny a v práci se mi po něm stýská, ale o to intenzivněji jsme pak spolu. Stále je ještě kojený a o to větší je mezi námi citové pouto. Když nejsem s ním, je pro mě důležité, že je v těch nejlepších rukou, při hlídání se střídá tatínek s babičkou.

Jaká jste máma? Disciplinovaná, nebo patříte spíš do kategorie "líní rodiče"?

Původně jsem chtěla být tou disciplinovanou mámou podle příruček. Malý si to ale nakonec zorganizoval tak trošku po svém. Řídím se mateřskou intuicí. S partnerem se z něj snažíme vychovat dobrého člověka a dát mu vhodné návyky, ale s přílišnou disciplínou to nijak nepřeháníme. Myslím, že jako každý milující rodič se řídíme hlavně selským rozumem.

Míváte z něčeho strach? Pokud ano, z čeho?

Strach asi vyloženě ne. Myslím, že strach je největší překážkou jakéhokoliv úspěchu. Ale takovou tu zdravou trému, tu mám v každé zátěžové situaci.

Co vám dělá obyčejnou radost?

Dneska je to jednoznačně syn, kdo mi dělá neobyčejně obyčejnou radost. Když mi dá obyčejnou pusinku, jsem naměkko.

Co vám naopak pomáhá proti stresu?

Proti stresu nejlépe funguje prevence. Vůbec se do něj nedostat. Když jsem sama se sebou spokojená, jen tak něco mě nedostane. Pracovat na tom je pro mě velká dřina. Dá se říct, že se to pořád učím. Když už stresy přijdou, musím se zastavit a jednoduše situaci rozdýchat. Nebudu zastírat, že si klidně pobrečím. Uvolním se tím a najednou zase získám znovu jakýsi nadhled.

Na co nemáte čas a chtěla byste ho najít?

Když se nad tím zamyslím, tak bych dneska vrátila čas, abych mohla být více s babičkami, tátou. Až když to už nejde… Chci trávit co nejvíc času s rodinou, blízkými, kamarády. Všechno ostatní není tak podstatné.

V práci jste obklopena muži, doma manželem a synem. A jak vnímáte ten současný ženský?

Žiji v podstatě mezi samými muži. Někdy se nachytám, že začínám mít jejich manýry. Mám pocit, že si muži dovedou často víc dopřát, a tak nějak projít ten svět hravěji než ženy. To se mi na nich líbí. Současné ženy si na sebe společensky kladou vysoké nároky. Chtějí být skvělou ženou, manželkou, matkou, kuchařkou, stejně tak jako zabezpečit rodinu finančně a být živitelkou. Minimálně stejně dobrou jako muž. A u toho chtějí samozřejmě perfektně vypadat! Když se jim to všechno nedaří, jsou pak frustrované.

Proto chci ženám dopřát pocit důležitosti a pořádám ženská inspirativní setkání. Celé to vzniklo tak, že jsem měla pocit, že by se dámám při takové životní události, jako je výběr auta, měla dostat speciální péče. A tak se zrodily dámské "mercedesovské" akce. Na konci roku 2015 pak přišel sám výrobce s projektem pro ženy She´s Mercedes a i se stejnou filozofií. V projektu podporujeme ženy v tom, aby byly odvážné a kreativní.

Stach: Nenechám si vzít radost ze života. Dnes jsem klidnější, věda nám dala řešení | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama