reklama

Být matkou mi nestačí: Realizuji své sny najednou

Člověk je tvor společenský, alespoň v určité části života jistě. Snaží se rozvíjet a komunikovat, učit se, tvořit a sdílet. Být nějakým způsobem užitečný a z té užitečnosti se těšit. Každá pochvala je příjemná a funguje jako zadostiučinění i motor pro další činnost, ať už je řeč o jakékoli oblasti života.

Foto: iStock

Představa o ženské roli v moderním světě se člověk od člověka liší. Rozdílné pohledy jsou přirozené a také nezbytné, podobně jako svoboda zvolit si svou vlastní cestu. To první funguje bez potíží, to druhé bohužel ne. 

V České republice z obecného pohledu tuto možnost máme. A máme také mnoho žen, které se realizují, přestože plní i své mateřské povinnosti, resp. radosti. Je to jejich přání i volba a je to naprosto v pořádku.

Každá žena je jiná, ale všechny máme jedno společné přání: být šťastné. Totéž si jistě přejí i muži, ale dnes jsem se zaměřila pouze a výhradně na ženy. 

Co je to štěstí?

Pro jednu ženu je největším štěstím rodina a děti, druhé to nestačí. Jedné vyhovuje domácí prostředí a kruh nejbližších, jiná potřebuje sdílet svou energii i výkon s více lidmi. 

Do druhé skupiny žen patří i paní Žaneta, maminka pětiletého Honzíka a dvouleté Janičky. Na mateřské dovolené je a zároveň není. Proč?

Žanetin příběh

"Když jsem poprvé otěhotněla, skákala jsem štěstím. S manželem jsme si miminko moc přáli a trochu déle, než nám bylo milé, na něj čekali. Pracovala jsem tehdy v jednom pražském hotelu na poměrně významné pozici a nemohla se dočkat 'klidu' na mateřské.

  Honzík byl sice živé dítě, ale já už zase byla živou matkou... Cena Sophia

První půlrok doma s miminkem byl - upřímně řečeno - dost hrozný. Připadala jsem si jako nemehlo, měla jsem pocit, že nic nestíhám a neumím. S přehnaným sentimentem jsem vzpomínala na roky v hotelu a na život, který měl jasně daný řád. S Honzíkem totiž o nějakém (mém) řádu nemohla být ani řeč.

Když Honzík oslavil první narozeniny, vše se tak nějak postupně zklidnilo. Byl sice živé dítě, ale já už zase byla živou matkou. Tak jsme si začali dobře rozumět a vzájemně se chápat. A já, protože jsem byla vždy velice aktivní, jsem začala přemýšlet, čím bych si mohla mateřskou trochu 'osvěžit'.

Po jedné návštěvě u kamarádky se mi v hlavě zrodil plán. No nic světoborného to nebylo - nakonec jsem nebyla ani první, ani poslední, nicméně jsem se rozhodla pořídit si vlastní e-shop. A protože mou inspirací byl tehdy Honzík, rozhodla jsem se pro virtuální obchod s dětským zbožím. Ne s oblečením nebo běžnými hračkami. Chtěla jsem něco jiného…"

Žaneta svůj plán uskutečnila. Začala obchodovat na internetu, zaměřila se na sezonní sportovní a volnočasové zboží pro malé i velké děti. Pečlivě vybírala dodavatele a dbala na kvalitu a výrobce.

Dnes je jednou z adeptek na Cenu Sophia, kterou jsme již několikrít zmiňovali. Hlavním cílem je zviditelnit ženy na mateřské dovolené, které (i) díky svým dětem vymyslely a zrealizovaly zajímavý projekt. Tím uskutečnily svůj další sen a ukázaly, že žena může skloubit leccos. Klidně i výchovu dětí, péči o domácnost a regulérní podnikání.

Znáte také takovou ženu? Pak ji nominujte na Cenu Sophia :)

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama