reklama

Sex a peníze hýbou světem. Nebo naopak?

Peníze by se daly s trochou nadsázky přirovnat k sexu. Každý je potřebuje, ne každý jich má dostatek, a už vůbec ne každý k nim přistupuje s něhou, pokorou a rozmyslem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Peníze by se daly s trochou nadsázky přirovnat k sexu. Každý je potřebuje, ne každý jich má dostatek, a už vůbec ne každý k nim přistupuje s něhou, pokorou a rozmyslem. Ale většina si myslí, že jim rozumí a podle toho s nimi nakládá. A pak se diví, kam se mu rozkutálejí…

Čím déle partnera poznáváme, tím lepší a kvalitnější chvíle můžeme prožívat. Někdo možná namítne, že přelétavost může mít určité kouzlo, ale budování dlouhodobého vztahu je jiná kapitola. U peněz to platí dvojnásob. Když se o ně dobře staráme, přinesou nám v budoucnu mnohá uspokojení. Ale co vlastně znamená se o peníze starat?

Možná teď přestanou číst ti, kteří jsou rádi, že vyjdou jak se říká s výplatou a řeknou si, že starat se není o co. Ale to je omyl. Pokud jste právě tolik šetřiví, zrovna vy byste si zasloužili, aby se vám vaše spořivost vyplatila a přikutálelo se i něco navíc.

Ideální dělníci

Většina lidí si mylně myslí, že zhodnocovat své peníze mohou jen hodně bohatí lidé. Rozdíl je v tom, že zámožnější si mohou dovolit posílat pracovat mnohem větší finanční částky, s menší psychickou zátěží. Ano, pracovat. Peníze jsou totiž nejlepší dělníci. Pracují ve dne v noci, nikdy nejsou unaveni, neodmlouvají, nezakládají odbory, prostě ideální pracovní síla. A jen my si určujeme, s jakou intenzitou a jak nám přinesou ovoce.

V principu je jedno, zda investujeme pětistovku nebo statisíce měsíčně. Důležité je právě to, co od toho očekáváme. Každý z nás má jinak velký a odvážný sen, který si chce jednou splnit. Ale pak jsou i tací, kteří celý život touží vyhrát v loterii, ale ani jednou jedinkrát si nevsadili.

Množte se penízky. Hodně a hned.

Investice jsou ale něco jiného. Nejde o to, že zkusíme štěstí. Investice musí být věc promyšlená, mít přesný koncept, jasnou vizi. A každý musí vědět, že jsou to peníze, které může aktuálně postrádat, že to nebude na úkor jídla pro své hladovějící potomky ve vývinu. A také vědět, že peníze potřebují čas. Pokud tedy nemluvíme o lichvářích, kterým peníze vydělávají na vzdory času, ale to je kapitola spíše pro naše zákonodárce.

Pokud se tedy rozhodneme, že bychom se chtěli zařadit mezi ty, co si chtějí v budoucnu něco dopřát, měli bychom si o tom promluvit s někým, kdo se v tom už nějaký ten pátek pohybuje a kdo tomu opravdu rozumí. Pomůže vám zorientovat se v džungli nabídek a hlavně za své rozhodnutí bude mít také odpovědnost.

Samozřejmě se můžete probrat i internetem, ale ten by měl být pouze pomocnou linií. Je to stejné, jako když hledáme, který lék nám pomůže na jaký neduh, zkusíme několik alternativ v lékárně, ale pokud chceme mít přesný lék, je nejrozumnější jít k dobrému lékaři.

Každý má svůj malý či velký sen

A jak vlastně v praxi investice fungují? Nejprve je třeba podrobnou analýzou určit, jací investoři jsme. Jsou lidé, kteří to chtějí zkusit, ale hlavně nechtějí o své vložené peníze přijít. Pro ty jsou vhodné velmi konzervativní strategie, kde jsou ale i nízké výnosy.

Pořád však lepší, než aby nám peníze v šupleti ukrádala inflace. Kdo chce své peníze zhodnotit více, sáhne po vyvážené strategii, kde je koktejl jak konzervativních, tak dynamičtějších fondů. Hodně lidí, kteří investují třeba již po několikáté nebo mají ambice vydělat opravdu hodně, sahá po dynamických řešeních, často i vyloženě agresivních strategiích.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu >>

U investic platí, že čím jdeme do vyššího rizika, tím větší můžeme v budoucnu očekávat výnos. Ale musíme zároveň vědět, že to není jistota. Jak se říká, risk je zisk, ale může být i velká prohra. S propady na investičním nebi by měl každopádně každý investor počítat, je to klikatá křivka jednou dole jednou nahoře podle zvolené strategie, ale to je normální.

Rozhodně největší chybou je svoji investici přehnaně sledovat a přímo nevratnou minelou je při prudkém krátkodobém poklesu si ji vybrat. Tak přichází hodně lidí o své peníze, ale pouze nevědomostí či nesprávným pochopením nebo vysvětlením principu investování. Pokud je namíchán správný koktejl, není důvod se nervovat, že zrovna kleslo zlato, diamanty, ropa či luxusní značky. Je důležité rozložení rizika tak, aby se co nejvíce eliminovaly případné propady.

Pořád jde "jen" o peníze

Kromě dobrého rozhodnutí je velmi důležitou disciplínou dlouhodobost spoření, respektive investice, protože složené úročení na dlouhé době již může vybudovat velmi výrazný výnos, který může financovat penzi. Realita je však často jiná.

Stejně jako na začátku jsme peníze přirovnali k sexu, i u financí jsme totiž stále v zajetí mnoha mýtů, zavádějících či účelových informací a mnohdy jen z nevědomosti. A to všechno ještě komplikuje skutečnost, že v dnešní společnosti je sexu stejně jako penězům přikládán tak mimořádný význam, že naše uvažování často vykolejí mimo realitu.

A co říci budoucím "spořílkům" či investorům na konec? Pokud si chcete vytvořit peřinku či peřinu do budoucna„ mělo by to být rozhodnutí jasné a promyšlené, aby vás nestresovalo, ale přineslo to, co přinést má. A to je zajištění do budoucna a dopřání si věcí a situací, po kterých toužíte.

Daniela Kočí, finanční poradkyně Partners

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hrozí vám exekuce? Poradíme, jak se jí vyhnete

Kolik si spořit na důchod a kdy začít?

Finanční zlozvyky, které vás můžou zruinovat

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama