reklama

Nezáleží, jestli navrhujete tramvaj, nebo vibrátor. Jde o design, říká Anna Marešová

Česká designérka Anna Marešová je známá mimo jiné svými návrhy erotických pomůcek. Teď navrhla vyhlídkovou tramvaj, za kterou dostala prestižní mezinárodní ocenění Red Dot.

Foto: archiv PR

Prestižní mezinárodní soutěž Red Dot Design Award se každoročně koná v německém Essenu. Designérka Anna Marešová v ní letos získala ocenění za návrh vyhlídkové tramvaje pro Prahu T3 Coupé. Konkurence byla přitom veliká, přihlášených návrhů bylo přes pět tisíc.

Anna Marešová je známá také jako autorka designových intimních produktů pro ženy - Whoop.de.doo.

Co pro vás ocenění znamená?
Mám z něj velkou radost. Je to velká odměna, a nejen pro mě. T3 Coupé byla týmová práce, takže skvělý pocit i proto, že tu radost můžu sdílet. A taky velká zpětná vazba, že to, co děláte (teď mám na mysli i ten svůj perfekcionismus), má smysl.

Jak se vůbec člověk dostane k navrhování tramvaje? Co to všechno obnášelo?
S tramvají jsem začala už na škole. Jako svou bakalářskou práci jsem navrhla novou tramvaj pro Prahu. Chtěla jsem vytvořit tramvaj, která bude korespondovat s historickým městem, a přitom bude zcela moderní. Byla jsem totiž zklamaná z nových tramvají, tak jsem to chtěla zkusit úplně jinak. Ta moje školní dostala různá ocenění a pak se dostala i do sbírek Národního technického muzea a tím to skončilo.

Pak jsem se věnovala jiným projektům. Před třemi lety jsem byla oslovena Dopravním podnikem hlavního města Prahy, abych navrhla vyhlídkovou tramvaj. Vybrali si mě právě na základě té mé bakalářské práce. Takže i díky tomu mohla vzniknout T3 Coupé.

Kolik času vám zabrala příprava a realizace? 
Od prvního návrhu, respektive první ideje, to trvalo dva roky. První rok se projekt schvaloval a pak jsme měli jen rok a dva měsíce na to, abychom dokončili návrh, zpracovala se veškerá technická dokumentace a hlavně proběhla výroba. Takže to byl pro všechny zúčastněné trochu maraton, ale s dobrým koncem.

Byla pro vás práce na tomto projektu náročná? V čem? 
Byla náročná, ale velmi konstruktivní a zábavná. Náročná byla možná hlavně proto, že jsme někdy bojovali s časem. Ale naučila jsem se na tomto projektu hodně nových věcí, třeba jak ukočírovat takhle velký a rozsáhlý projekt. A taky to je zatím můj největší produkt, který jsem navrhla a který se zrealizoval.

Chystáte s dopravním podnikem další spolupráci?
V současnou chvíli ne. Ale kdyby byla možnost podílet se na dalším projektu, moc ráda do toho půjdu.

Jste známá také pro své originální erotické pomůcky, které už dlouho navrhujete. Proč právě tenhle obor?

Whoop.de.doo neboli intimní pomůcky pro ženy byla také moje školní práce. Byla to diplomka, která přišla právě po té první tramvaji. Chtěla jsem totiž dělat menší produkt, který bude blíže výrobě než tramvaj, a s tím, že by to mohly být erotické pomůcky, přišel jeden můj kamarád. Nejdřív jsem si říkala, že to je bláznivý nápad, ale pak jsem si řekla, proč to nezkusit. Jsem v posledním ročníku a mám poslední možnost vybrat si téma a trochu experimentovat. Takže jsem to měla jako svou osobní výzvu - zlepšit prostředí erotického průmyslu. Netušila jsem, že pak dokonce založím značku a budu se tomuto tématu věnovat takto naplno, včetně výroby, která stále probíhá v České republice.

Co má společného tramvaj a vibrátor?
Vnímám design jako užitný obor, takže když to hodně zkrátím, obojí by mělo být funkční a zároveň dobře esteticky zpracované. A musím přiznat, že k obojímu jsem přistupovala dost podobně. Nejdříve jsem zjišťovala, co se dá na tom či onom produktu zlepšit, a hledala tu správnou formu. Design může být buď dobrý, nebo špatný - funguje, nebo nefunguje. Nic mezitím, myslím, neexistuje.

Co se dá na erotických pomůckách ještě vymyslet?
Někdy mám pocit, že je právě lepší nic dalšího nevymýšlet, ale udělat ty věci co nejjednodušší a co nejvíc uživatelsky přívětivé. A to neznamená mít u vibrátoru milion funkcí a tlačítek, ale naopak soustředit se na ergonomii, hygienu a na kvalitu výroby. Řekla bych, že tenhle princip navrhování je platný i u jiných produktů.

Kde se dají koupit?
Na našem e-shopu www.whoopdedoo.cz či přímo u nás ve studiu na pražské Letné. A pak u několika našich distributorů.

Co chystáte do budoucna, můžeme se těšit na nějaké překvapení?  
Chystáme další produkt, je to také intimní pomůcka pro ženy, ale není erotická, zato dost praktická. Během několika měsíců chceme přivést na svět nový menstruační kalíšek. V současné chvíli pracujeme na jeho vývoji. I když se jedná o celkem novodobý produkt, hodně žen a dívek jej již používá jako alternativu tamponů. Mně se tento produkt líbí hned z několika důvodů. Kromě toho, že je pro ženu jeho nošení zdravější než tampony, jeho používáním se ušetří spousta odpadu. Jedná se o udržitelný design, což je pro mne osobně velmi důležité.

Máte ještě nějaká nesplněná přání?
Je to trochu vzdálené designu, ale chtěla bych napsat detektivku anebo si v nějaké alespoň zahrát.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama